10 lat Synevo w Polsce

0
1998


Laboratoria medyczne Synevo w Polsce świętują w 2016 roku jubileusz 10-lecia. Ich dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez pracowników, którzy zdaniem władz firmy są jej największym kapitałem.

– Na początku działalności na polskim rynku Synevo zatrudniało około 200 osób. Dzisiaj, po 10 latach, ponad 50 procent z nich nadal z nami pracuje – podkreśla z dumą dr n. med. Tomasz Anyszek, dyrektor zarządzający sieci laboratoriów medycznych Synevo w Polsce.

Pracownicy Synevo rozwijają się razem z firmą. Wielu z nich związało z Synevo swoją karierę zawodową, zaczynającod stanowiska diagnosty laboratoryjnego, by po jakimś czasie stać się kierownikiem jednego z 26 laboratoriów, a z etatu kierownika awansować na stanowisko dyrektora. W okresie ostatnich 10 lat kilkadziesiąt osób uzyskało tytuł specjalisty w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologii. Są tacy, którzy skończyli studia podyplomowe i MBA.

– Nasi pracownicy prowadzą wykłady w ramach kursów specjalizacyjnych dla diagnostów laboratoryjnych, prezentują swoje prace na zjazdach i konferencjach krajowych i międzynarodowych, publikują artykuły w czasopismach medycznych, takich jak Diagnostyka Laboratoryjna czy Ginekologia Polska – mówi Tomasz Anyszek.

Synevo dba też o edukację lekarzy, diagnostów laboratoryjnych i pacjentów, dla których przygotowało i udostępniło system wykładów internetowych. W każdym takim wykładzie bierze udział „na żywo” około 200 osób, a 500 osób pobiera prezentacje dostępne na stronie internetowej www.synevo.pl. Firma organizuje również kursy dla osób specjalizujących się w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologii.

W ramach sieci Synevo w Polsce działa ponad 90 placówek – laboratoriów i punktów pobrań. Można je znaleźć między innymi w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Elblągu, Tczewie, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Łodzi, Wrocławiu, Zielonej Górze, Krakowie, Ząbkowicach Śląskich, Poznaniu, Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu, Katowicach, Sosnowcu, Gorzowie Wielkopolskim, Chojnicach.

– Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie ogólnej i specjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej – od prostych badań diagnostycznych po prowadzenie skomplikowanych projektów badań naukowych i klinicznych. Można u nas wykonać zarówno podstawowe badania krwi, jak i badania genetyczne, immunologiczne, hormonalne, aż po unikatową diagnostykę alergologiczną z wykorzystaniem testu transformacji limfocytów – informuje dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny Synevo. – Wspomagamy pacjentów i klinicystów w przypadkach nadwrażliwości na alergeny przemysłowe, ale również w zakresie odczynów na materiały wykorzystywane w stomatologii. Nasza histopatologia wykonuje wiele skomplikowanych odczynów immunochemicznych. Pomagamy również w doborze odpowiedniego postępowania terapeutycznego w wielu typach nowotworów. Nie uciekamy od innowacyjnych metod, które nie są jeszcze ujmowane w rekomendacjach, a nasza pracownia wykonująca badania w zakresie chorób autoimmunologicznych, wykorzystując różnorodne metody, wspiera klinicystów w procesie diagnostyki i monitorowania leczenia. Nasi pracownicy są współautorami wielu publikacji i książek (np. „Wsparcie diagnostyczne w rozpoznawaniu chorób z autoimmunizacją”, „Zakrzepica”), przygotowanych pod redakcją uznanych autorytetów w różnych dziedzinach medycyny.

Zarówno dyrekcja, jak i pracownicy Synevo przywiązują dużą wagę do jakości pracy. Aby ujednolicić zasady postępowania, wdrożono w firmie system zarządzania jakością zgodny z wymogami normy europejskiej EN ISO 15189. Certyfikat akredytacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji posiada numer AM 002 i potwierdza zgodność systemu zarządzania Synevo z międzynarodowymi wymaganiami oraz kompetencje i jakość świadczonych usług. Akredytacja obejmuje 7 laboratoriów oraz punkty pobrań.

– Zasady, które pozwoliły uzyskać potwierdzenie kompetencji, są wdrażane we wszystkich placówkach Synevo – informuje Małgorzata Dąbrowska, Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania . – Jednym z ważnych elementów zapewnienia jakości jest udział w programach oceny biegłości. Zarówno krajowe (na przykład Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej), jak i międzynarodowe, zewnętrzne firmy organizujące międzylaboratoryjne programy kontroli jakości i badania biegłości (np. Randox czy Labquality) potwierdzają certyfikatami jakość analityczną badań wykonywanych w Synevo. Chcąc utrzymać i doskonalić nasze usługi, wsłuchujemy się również w opinie naszych zleceniodawców i pacjentów. Działanie te doprowadziły do uhonorowania naszej firmy w 2015 roku certyfikatem „Wysoka jakość w ochronie zdrowia”, wydanym przez Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości.

Polska spółka Synevo wchodzi w skład międzynarodowej sieci laboratoriów medycznych, działających również w Niemczech, Rumunii, Turcji, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Serbii, Rosji, na Ukrainie i Białorusi.