Hospicjum Bonifratrów rozwija działalność
Prawie 700 pacjentów z Dolnego Śląska oraz 200 ze Śląska znajduje się obecnie pod opieką Hospicjum Bonifratrów. Bonifratrzy w ciągu 4 lat aż dziesięciokrotnie zwiększyli liczbę chorych objętych opieką w hospicjach domowych, pacjentami zajmuje się zespół składający się z ponad 100 osób.
Opieka w hospicjach domowych prowadzonych przez Bonifratrów jest organizowana „od ręki”, z dnia na dzień, podczas gdy w większości polskich miast oczekuje się na nią tygodniami i miesiącami. Jednak początki domowej opieki hospicyjnej nie były łatwe, bo pacjenci z terenów położonych z dala od wielkich miast byli do niej sceptycznie nastawieni. Z czasem zmienili zdanie, gdy okazało się, że pracownicy hospicjum mają wiedzę, doświadczenie, otwarte serca i że przede wszystkim docierają z pomocą do domu chorego.
– I jak na początku dosłownie bano się otworzyć nam drzwi, to w pewnym momencie pacjenci, ich rodziny, zaczęli do nas sami pukać i prosić o wsparcie w chorobie – mówi Anna Żebranowicz, dyrektor Bonifraterskiego Centrum Medycznego we Wrocławiu. – A naszą dewizą było i wciąż jest nieodmawianie potrzebującym, a zwłaszcza pacjentom hospicyjnym, którzy nie mogą czekać miesiącami na lekarza, na opiekę. Bo oni umierają, ich dni są policzone i trzeba z opieką paliatywną przyjść do nich szybko, w porę. Zminimalizować ból, objawy choroby, wesprzeć psychicznie.
Lokalnie, w poszczególnych powiatach, utworzono zespoły terapeutyczne, w których skład wchodzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i psycholodzy. Ich zadaniem jest dotarcie do pacjentów wymagających opieki hospicjum domowego z pomocą medyczną, nauczenie domowników opieki nad chorym, poinformowanie o tym, jakie są możliwości pomocy, uzyskania sprzętu potrzebnego do opieki nad chorym w domu.
Milion złotych dla Fundacji Hospicjum Onkologiczne
Oprócz hospicjów domowych Bonifratrzy prowadzą jedyne we Wrocławiu hospicjum, zlokalizowane stacjonarne przy ulicy Poświęckiej oraz dwa oddziały medycyny paliatywnej – w Łodzi i w Katowicach, gdzie obecnie przebywa w sumie prawie 100 pacjentów. To miejsca, w których wykształcony zespół z troską i czułością opiekuje się ciężko chorymi, będącymi u kresu życia pacjentami. Lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, terapeuci zajęciowi, muzykoterapeuci, kapelani i wolontariusze dbają o jak najwyższą jakość życia chorych.
– Bo hospicjum to ogrom dobra, życzliwości, dobrych słów i czynów, ale z drugiej strony to też po prostu bardzo trudne miejsce – mówi Agata Wołk, koordynator wolontariatu w bonifraterskim hospicjum. – Pamiętam swoją pierwszą odprawę, na której dowiedziałam się, że w ostatnim tygodniu zmarło osiem osób, a trzy z nich nie przeżyły pierwszej doby. Tym bardziej więc cenię pracę każdego naszego wolontariusza, który zostawił cząstkę siebie w tej placówce. To oni dzielą się z pacjentami największym darem, czyli czasem: rozmawiają z nimi, żartują, zabierają ich na spacery, zrobią herbatę, poczytają, robią porządki w szafie. A czasem po prostu potrzymają za rękę.
W katowickim Szpitalu Bonifratrów działa wyjątkowe na mapie Polski hospicjum perinatalne, ściśle połączone z działalnością oddziału ginekologiczno-położniczego. Udziela się tu medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia rodzicom spodziewającym się dzieci ze zdiagnozowanymi prenatalnie określonymi wadami lub zespołami wad wrodzonych, które według obowiązującej wiedzy medycznej prowadzą do śmierci podczas porodu lub w niedługim czasie po nim. Uzupełniło to znacząco ofertę świadczeń ginekologicznych i pozwoliło otworzyć się na pary, dla których okres ciąży był wielką traumą.
Oprócz hospicjum we Wrocławiu zakon Bonifratrów prowadzi w Polsce cztery szpitale, które działają w Krakowie, Katowicach, Łodzi oraz w Piaskach-Marysinie, Zespół Poradni i Lecznictwa w Warszawie, a także apteki, sklepy zielarskie i domy opieki.
Rezydencja Święta Jadwiga – najnowszy Dom opieki Orpea Polska we Wrocławiu