17 marca 2020 wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie informacji o prawie do świadczeń
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do NFZ oraz udostępniania przez Fundusz informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o udzielonych mu świadczeniach wejdzie w życie 17 marca 2020 roku.
Rozporządzenie określa sposób, tryb i terminy występowania pacjenta do Narodowego Funduszu Zdrowia o informacje w sprawie posiadanego w danym dniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz podstawie tego prawa, a w przypadku gdy prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wynika z objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, także o dacie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz numerze identyfikacji podatkowej (NIP) i numerze REGON płatnika ubezpieczenia zdrowotnego.
Przepisy dotyczą także występowania o informacje w sprawie udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej oraz kwocie środków publicznych wydatkowanych na ich sfinansowanie oraz udostępniania przez Fundusz tych informacji.
Dotychczas rozporządzenie określało dwa sposoby udostępniania danych: pisemną oraz w postaci elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli tzw. Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).
W porównaniu do rozwiązań dotychczasowych, w projekcie zrezygnowano z części dotyczącej rozwiązań w zakresie udostępniania informacji w postaci elektronicznej za pośrednictwem ZIP.
Wynika to z z przepisów ustawy z 19 lipca 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. poz. 1590), czyli tzw. ustawy zmieniającej.
Wprowadziła ona między innymi zmiany w art. 7b ustawy z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia, zgodnie z którymi od 30 września 2019 roku informacje te mają być dostępne elektronicznie jedynie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
Czytaj także: Prywatne placówki to pionierzy innowacji w medycynie>>>
Zgodnie z ustawą po 30 września 2019 roku nie można zakładać nowych kont w ZIP, a dotychczas założone konta zachowują ważności do 30 czerwca 2020 roku.
Natomiast dane dostępowe do ZIP (tj. nazwa użytkownika i hasło), będą mogły być wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do Internetowego Konta Pacjenta również po 30 czerwca 2020 roku, czyli bez ograniczeń czasowych.
Poza tym w porównaniu z rozwiązaniami dotychczasowymi wprowadzono w przypadku osób składających wniosek za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, możliwość otrzymania informacji na adres elektroniczny.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 16 lutego 2020 roku w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o udzielonych mu świadczeniach zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 2 marca 2020 roku (poz. 338).