Lux Med wprowadza Lean Management

0
1617

Dyrektor pionu opieki ambulatoryjnej w Lux Med Mirosław Suszek jako jedyny przedstawiciel polskiej branży medycznej brał udział w Lean Healthcare Transformation Summit, organizowanym przez createvalue.org. Lux Med rozpoczął wdrażanie tej metody w swoich placówkach.

Spotkanie odbyło się w Londynie 2 i 3 października 2019. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 75 organizacji medycznych, prywatnych jak również publicznych, z 16 krajów, głównie z Europy. Były wśród nich też osoby z instytucji państwowych odpowiedzialnych za opiekę medyczną, np. NHS z Wielkiej Brytanii czy Ministerstwa Zdrowia z Malezji.

Podczas spotkania eksperci prowadzili dyskusję między innymi o tym, jak właściwie wdrożony system zarządzania wpływa pozytywnie na jakość medyczną, koszty i zadowolenie pacjentów.

– W trakcie spotkania były przedstawiane przykłady firm, które odniosły na tym polu sukcesy. Menadżerowie opowiadali o transformacji swoich organizacji: jakie były początki, z jakimi wyzwaniami musieli sobie poradzić, czego nauczyli się i co robić aby zbudować kulturę ciągłego doskonalenia. Największe wrażenie zrobiło na mnie wystąpienie Marianne Griffiths, CEO Western Sussex Hospitals Trust. Marianne radykalnie poprawiła wyniki swoich szpitali, które wcześniej borykały się z poważnymi problemami – mówi Mirosław Suszek.

Więcej na temat tej historii można przeczytać tutaj: https://www.bbc.com/news/uk-england-sussex-46788414

– Możliwość rozmowy z ekspertami, którzy mają wieloletnie doświadczenie było dla mnie źródłem nie tylko wiedzy, ale również inspiracji. Mam teraz większą świadomość tego, że transformacja Lean nie jest łatwa i wymaga czasu. Niezbędna jest duża konsekwencja oraz umiejętność pełnego wykorzystania potencjału ludzi, którzy na co dzień mają kontakt z pacjentami. I co najważniejsze, zmiany zaczynamy od siebie – dodaje Mirosław Suszek.

Spotkanie organizowała amerykańska organizacja Catalysis, działająca od 2008 roku, która skupia się na transformacji rynku medycznego i dzieleniu się dobrymi praktykami i innowacyjnymi pomysłami.

Catalysis organizuje konferencje dwa razy w roku, jedną w USA, drugą w Europie. Tegoroczna konferencja była piąta z kolei.

–  Do tej pory nie brałem udziału w takich spotkaniach. Natomiast dwa lata temu miałem okazję zapoznać się z metodami doskonalenia stosowanymi przez firmy medyczne w USA podczas szkolenia w Harvard Business School. Konferencje na temat Lean Healthcare organizuje również Stanford – w przyszłym roku planuję wziąć w niej udział – mówi Mirosław Suszek.

W przychodniach Lux Med rozpoczęła się już transformacja Lean. Docelowo wprowadzi ją ponad 150 centrów medycznych, które zapewniają opiekę blisko 2 milionom pacjentów.

Więcej czytaj w komentarzu Mirosława Suszka: Lean Management sposobem na niedobór lekarzy i pielęgniarek>>>