W Sopocie powstanie Europejskie Centrum Rodziny
Kompleksowe centrum medyczne z zapleczem diagnostycznym, klinicznym i laboratoryjnym wybuduje w Sopocie Invicta Nieruchomości. Po wieloetapowym procesie przygotowawczym inwestor właśnie uzyskał pozwolenie na budowę i przygotowuje się do wyboru generalnego wykonawcy.
W nowoczesnych budynkach zlokalizowanych w najpopularniejszym polskim kurorcie pacjenci będą mogli wykonać szerokie spectrum badań i szczegółowo ocenić stan swojego zdrowia, poradzić się doświadczonych lekarzy specjalistów, wykonać zabiegi małoinwazyjne i operacyjne w części szpitalnej, a także poddać się skutecznemu leczeniu z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod. Z myślą o aktywnym budowaniu wiedzy naukowej spółka stworzy również centrum badawczo-rozwojowe oraz ośrodek szkoleniowy dla lekarzy, położnych i pielęgniarek.
Invicta jest polską, innowacyjną firmą medyczną obecną na krajowym rynku od 18 lat. Prowadzi sieć klinik zdrowia kobiety oraz klinik leczenia niepłodności w sześciu miastach, a także pełnoprofilowe medyczne laboratoria diagnostyczne. Inwestycja w Sopocie ma być milowym krokiem w rozwoju jej działalności.
– Naszym celem jest stworzenie wyjątkowego miejsca, w którym pacjenci z Polski i z zagranicy będą mieli dostęp do holistycznej, profesjonalnej opieki. Od początku szczególnie koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z płodnością oraz zdrowiem kobiet i mężczyzn. Mamy nadzieję, że Europejskie Centrum Rodziny Invicta stanie się dla osób poszukujących skutecznych form profilaktyki, diagnostyki i leczenia pierwszym wyborem – mówi Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, prezes zarządu Invicta.
Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. Zakończenie pierwszego z nich planowane jest na koniec 2019 i początek 2020 roku. Powstaną wtedy budynki, w których większość powierzchni zajmą medyczne laboratoria diagnostyczne oraz centrum badawczo-rozwojowe. Laboratoria będą świadczyły kompleksowe usługi diagnostyki laboratoryjnej – od badania ogólnego moczu i morfologii poprzez specjalistyczne badania hormonalne, immunologiczne, infekcyjne, aż po badania genetyczne takie jak diagnostyka molekularna umożliwiająca indywidualizację leczenia onkologicznego, a nawet sekwencjonowanie całego genomu pacjenta. Kompleksowa diagnostyka świadczona będzie na rzecz funkcjonujących Klinik Invicta w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, planowanej placówki w Olsztynie, a także innych ośrodków medycznych, gabinetów lekarskich, szpitali.
Zespół centrum badawczo-rozwojowego oprócz projektów z zakresu medycyny oraz informatyki medycznej będzie zaangażowany w przedsięwzięcia biotechnologiczne, a w laboratorium biologii molekularnej, na specjalistycznej aparaturze badawczej, będą realizowane projekty z zakresu genetyki.
W roku 2022 planowane jest oddanie do części ambulatoryjnej z gabinetami specjalistycznymi i nowoczesnymi pracowniami diagnostyki obrazowej (RTG, USG, TK i RMI) oraz szpitala jednodniowego z blokiem operacyjnym, salami zabiegowymi oraz laboratorium komórek macierzystych.
W tym czasie powstaną także budynki, które wyposażone zostaną w sale pobytowe dla pacjentów oraz członków ich rodzin. Zaplanowano w nich także pomieszczenia strefy endokrynologiczno-metabolicznej medycyny regeneracyjnej zapewniające wielospecjalistyczną, zintegrowaną opiekę pacjentom w procesie diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych (w szczególności niepłodności), posłużą one między innymi do skoordynowanego postępowania po zabiegach oraz odzyskiwania przez pacjentów równowagi psychofizycznej i psychospołecznej.
W ostatnim obiekcie, który powstanie po roku 2022, zaplanowano między innymi szpital specjalistyczny o profilu ginekologiczno-położniczym, w którym kobiety starające się o ciążę, spodziewające się potomstwa i przygotowujące się do porodu będą mogły znaleźć fachową pomoc i wsparcie, wykonać niezbędną diagnostykę i pozostawać pod opieką doświadczonych lekarzy, położnych i pozostałego personelu
Autorem projektu całego zespołu budynków jest biuro architektoniczne FAAB Architektura.