Scanmed i Weiss Klinik: pierwszy w Polsce Zaćmobus
Grupa Scanmed i należący do niej szpital Weiss Klinik z Chorzowa, który od 13 lat specjalizuje się w leczeniu oczu, wspólnie realizują przedsięwzięcie polegające na udostępnieniu pacjentom mobilnego gabinetu okulistycznego – Zaćmobusu.
– Dziś problemem w leczeniu zaćmy nie jest już dostęp do specjalistycznych placówek medycznych, ale wczesna jej diagnostyka – tłumaczy inicjatywę zbudowania pierwszego w Polsce mobilnego gabinetu okulistycznego Anna Malinowska-Kufleta, dyrektor Weiss Klinik, która wspólnie z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą dokonała symbolicznego przecięcia wstęgi Zaćmobusu 14 września 2018 roku.
– Okulistyka jest jedną z bardzo istotnych specjalizacji w Grupie Scanmed. Możemy pochwalić się ośrodkami, gdzie pracują najwyższej klasy specjaliści leczący pacjentów w całym zakresie chorób oczu, począwszy od jaskry, przez retinopatie, aż po korekcje zeza u małych dzieci. Zbudowanie pierwszego w Polsce mobilnego gabinetu okulistycznego jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów. Choroby oczu w największym stopniu dotykają osób w wieku podeszłym, które mają dużo mniejsze możliwości przemieszczania się. Uznaliśmy, że zaoferowanie możliwości przeprowadzenia badań pacjentom blisko ich domów, w szczególności w małych miejscowościach oraz siedem dni w tygodniu, będzie dla nich istotną wartością. Dzięki takiemu podejściu, pomożemy wielu pacjentom zdiagnozować choroby na wczesnym etapie, co – w przypadku przynajmniej kilku chorób oczu – ma kluczowe znaczenie dla skuteczności samej terapii – mówi prezes zarządu Scanmed SA Hubert Bojdo.
– Zaćmobus jest naszym autorskim projektem, przy powstawaniu którego istotną rolę odegrali nasi lekarze okuliści. Udało nam się zaprojektować oraz zbudować pojazd spełniający wszelkie rygorystyczne wymogi formalne, przy zachowaniu ergonomiczności oraz przyjaznej estetyki. Wykonawstwo zleciliśmy jednej z lokalnych, śląskich firm. Całkowity budżet od pomysłu do gotowego Zaćmobusa jest porównywalny z ceną wysokiej klasy samochodu osobowego. Uważamy to za bardzo racjonalny poziom, biorąc pod uwagę, że Zaćmobus musi spełniać stosowne standardy w ochronie zdrowia – mówi prezes zarządu Scanmed SA Hubert Bojdo.
W Zaćmobusie można wykonać podstawowe badania przedniego i tylnego odcinka rdzenia oka oraz dna oka przy użyciu lampy szczelinowej, badania ostrości wzroku oraz astygmatyzmu przy pomocy autorefraktometru, ciśnienia wewnątrzgałkowego – tonometrem, a także docelowo wykonać badanie tomografem OCT.
Badania wykonywane w mobilnym gabinecie okulistycznym nie będą kontraktowane przez NFZ, ale to nie znaczy, że będą płatne. Będą one bowiem realizowane w ramach różnych akcji profilaktycznych, dotyczących na przykład zaćmy, jaskry czy AMD.
W miejscu zaplanowanej akcji przewidziane będą godziny wykonywania badań, a harmonogram trasy Zaćmobusu można będzie znaleźć na stronie www.zacmobus.pl.
– Każdy problem pogarszający widzenie, który zauważymy u siebie, wymaga zbadania. Nie wszystkie jednak symptomy muszą wskazywać na zaćmę, ponieważ schorzeń powodujących podobne objawy jest znacznie więcej – tłumaczy potrzebę dokładnej diagnostyki dr n. med. Ewa Nita, specjalistka okulistyki ze szpitala Weiss Klinik. – W większości przypadków zmętnienie soczewki dotyczy ludzi w wieku zaawansowanym, którzy nie zawsze mają opiekunów, a ich rodziny często mieszkają poza granicami Polski. Dla wielu osób, które posiadają utrudniony dostęp do lekarza również okulisty, Zaćmobus stwarza dużą szansę przebadania wzroku – dodaje.
Zaćmobus, ponieważ jest mobilnym gabinetem okulistycznym, może docierać nawet do bardzo odległych miejscowości w regionie i kraju. Okazją do bezpłatnych badań będą zbliżające się Chorzowskie Dni Promocji Zdrowia, które rozpoczną się 13 października 2018.