Będzie więcej obowiązków w zakresie list oczekujących
Na stronie RCL opublikowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców. Projekt nakłada na placówki więcej obowiązków dotyczących list oczekujących.
Przewidziano zwiększenie liczby świadczeń, dla których prowadzone będą odrębne listy oczekujących, a także zwiększenie liczby list oczekujących, które mają być prowadzone w czasie rzeczywistym, bezpośrednio w aplikacji udostępnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Projekt nakłada także obowiązek przekazywania informacji o czasie wykonania istotnej procedury (dacie, godzinie i minucie w systemie 24-godzinnym) pacjentom przyjętym w trybie nagłym oraz uwzględnia zmiany wprowadzone do ustawy o świadczeniach dotyczące dodatkowych uprawnień w zakresie korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – w celu identyfikacji osób, które skorzystały z przysługujących im uprawnień dodatkowych, co umożliwi monitorowanie efektów wprowadzonych rozwiązań.
Z uzasadnienia do projektu wynika, że zmiany mają na celu poprawę monitorowania dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadzone zmiany pozwolą także rozszerzyć informacje o pierwszych wolnych terminach, które są publikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Informatorze o Terminach Leczenia. Zmiany te pozwolą również na poprawę monitorowania skuteczności działań podejmowanych przez ministra zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia w zakresie skracania czasów oczekiwania na konkretne świadczenia zdrowotne.
Wprowadzone zmiany polegają na rozszerzeniu wykazu świadczeń lub procedur, na które mają być prowadzone odrębne listy oczekujących w systemie informatycznym świadczeniodawców oraz bezpośrednio prowadzonych przez świadczeniodawców w aplikacji udostępnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w czasie rzeczywistym.
Nałożono także obowiązek prowadzenia list dodatkowo dla ponad 20 świadczeń. Wykaz świadczeń znajduje się w załącznikach do projektu.
Obowiązek prowadzenia odrębnych list oczekujących w aplikacji udostępnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Czas ten jest niezbędny dla Narodowego Funduszu Zdrowia w celu dostosowania działającej aplikacji (tzw. AP KOLCE) do wprowadzenia nowych list oczekujących. W przypadku procedur, na które odrębne listy oczekujących będą prowadzone w systemie informatycznym świadczeniodawcy, obowiązek ich prowadzenia powstanie z dniem 1 stycznia 2019 roku.
Przewidziano także możliwość wprowadzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowego pola charakteryzującego świadczenie, na jakie prowadzona jest lista oczekujących, przez wskazanie okolicy ciała. W przypadku niektórych świadczeń – przykładowo – świadczeń rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, endoprotezoplastyki czy zaćmy – jest to dana niezbędna do weryfikacji przestrzegania zasady określonej w art. 20 ust. 10 ustawy o świadczeniach, zgodnie z którą w celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej świadczeniobiorca może wpisać się na jedną listę oczekujących u jednego świadczeniodawcy.
W przypadku list oczekujących prowadzonych w aplikacji udostępnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia informacja ta pozwoli na blokowanie jednoczesnych wpisów na listy oczekujących na takie samo badanie tej samej okolicy ciała lub zabieg dotyczący danej części ciała (endoprotezoplastyka lewego lub prawego biodra, operacja na prawym lub lewym oku).
Wprowadzono także rozszerzenie obowiązku przekazywania dokładnych informacji o dacie, godzinie i minucie w przypadku wykonania procedury w stanach nagłych. Objęto nim wszystkich świadczeniodawców, a nie tylko szpitalne oddziały ratunkowe, gdyż informacja ta pozwala monitorować w jakim czasie od przyjęcia pacjenta świadczeniodawca udzielił świadczenia sprawozdanego jako udzielone w stanie nagłym. Obowiązek ten nie będzie dotyczył jedynie świadczeń udzielanych przez zespół ratownictwa medycznego, gdyż w tym przypadku ramy czasowe dla wykonanych procedur określają już rejestrowane dane dotyczące przybycia zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia i rozpoczęcia akcji prowadzenia medycznych czynności ratunkowych oraz dotyczące zakończenia akcji prowadzenia tych czynności.
Uwagi do projektu można przekazywać w terminie 30 dni od jego otrzymania.