Będzie pilotaż dla pacjentów z niewydolnością serca

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu dotyczącego efektywności organizacyjnej i klinicznej modelu kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca KONS.
Program pilotażowy obejmie podmioty lecznicze realizujące świadczenia opieki zdrowotnej w kilku zakresach, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistyczne, leczenia szpitalnego oraz rehabilitacji leczniczej.
Będą to: Gdański Uniwersytet Medyczny, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Krakowski Szpital Specjalistyczny im Jana Pawła II, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Pacjent z podejrzeniem niewydolności serca postawionym przez lekarza POZ otrzyma konsultację u specjalisty kardiologa, który określi ostateczne rozpoznanie oraz wskaże grupę stratyfikacyjną. Pacjent, który wyrazi na to zgodę, zostanie objęty programem pilotażowym.
Każda ze stratyfikowanych grup osób z niewydolnością serca będzie miała indywidualnie ustalony i dobrany program opieki obejmujący interwencje terapeutyczne na różnych poziomach referencyjności. Celem takiej strategii jest dostosowanie do każdej osoby ścieżki opieki o optymalnej intensywności. Pacjent będzie miał wyznaczona daty wizy w poradni POZ, konsultacji, szkoleń edukacyjnych oraz konsultacji wspomagających prowadzenie opieki, między innymi psychologicznej i dietetycznej.
Wskaźnik hospitalizacji osób z niewydolnością serca w Polsce należy do najwyższych w Europie, wynosi on 547 na 100 tysięcy mieszkańców i nie uległ zmianie w ciągu ostatnich lat. Wskaźnik ten jest dwukrotnie wyższy niż w krajach OECD i pięciokrotnie wyższy niż w Wielkiej Brytanii.
Z analiz Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 2029 roku liczba hospitalizacji wzrośnie o 25,5 procenta i będzie związana głównie z chorobami układu krążenia, szczególnie z niewydolnością serca. Poza tym prawie jedna czwarta osób z ostrą niewydolnością serca jest ponownie hospitalizowana w ciągu 3 miesięcy od wypisu ze szpitala, po 6 miesiącach ten odsetek sięga 50 procent, a po roku – prawie 70 procent.
W dodatku w Polsce osoby z niewydolnością serca są młodsze niż w innych krajach europejskich, a przebieg choroby jest u nich cięższy ze względu na częstsze hospitalizacje. Osoby takie są mniej samodzielne, a niewydolność serca jest częstą przyczyną przedwczesnej umieralności.
Dane z 2016 roku wykazują, że wydatki NFZ związane z niewydolnością serca wynoszą 900 mln zł, z czego koszty hospitalizacji to prawie 90 procent tej kwoty. W latach 2014-2016 odnotowano wzrost tych kosztów o prawie 9 procent.
Projekt rozporządzenia został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 23 października 2018 roku. Uwagi do projektu można przesyłać do 12 listopada 2018 roku.