Pomoc publiczna dla przedsiębiorców na badania i innowacje

4 października 2019 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych.
Określa ono warunki i tryb udzielania tej pomocy, jej przeznaczenie, rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, sposób kumulowania pomocy oraz jej maksymalną wielkość.
Pomoc de minimis jest udzielana za pośrednictwem Agencji na wykonanie studium wykonalności, wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, oraz innych form ich transferu do gospodarki.
Rozporządzenie określa, co powinien zawierać wniosek o udzielenie takiej pomocy, a także kiedy jej udzielenie podlega indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej (zależy to od rodzaju projektu i wysokości pomocy).
Do kosztów kwalifikowalnych w przypadku pomocy de minimis na wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, studium wykonalności oraz innych form ich transferu do gospodarki zalicza się między innymi koszty zatrudnienia osób realizujących projekt, koszty narzędzi i sprzętu wykorzystywanych do tego celu, jeżeli są one wykorzystywane w okresie dłuższym niż czas realizacji projektu, koszty ich amortyzacji w okresie realizacji projektu, obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości, koszty doradztwa do wysokości 70 procent całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu, dodatkowe koszty ogólne ponoszone bezpośrednio w związku z wykonywaniem czynności objętych projektem do wysokości 15 procent całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Czytaj także: Innowacje w zakresie badań genetycznych umożliwiają precyzyjną diagnostykę i leczenie>>>
Pomoc de minimis na wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, studium wykonalności oraz innych form ich transferu do gospodarki nie może przekroczyć 90 procent wartości kosztów kwalifikowalnych.
Pomoc publiczna na badania podstawowe, badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz studia wykonalności jest udzielana, jeżeli projekt ma charakter innowacyjny, istnieje zapotrzebowanie na jego wynik, proponowane rozwiązania są porównywalne albo lepsze od dotychczasowych rozwiązań technicznych, technologicznych lub organizacyjnych, możliwość wykonania projektu nie budzi wątpliwości, a osiągnięcie przewidywanego wyniku jest efektywne ekonomicznie oraz planowane koszty realizacji projektu są zasadne w stosunku do przedmiotu i zakresu badań podstawowych, badań przemysłowych, prac rozwojowych lub studiów wykonalności.
Z rozporządzenia wynika także ,że pomoc publiczna na wspieranie innowacyjności może być udzielana mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorcy. Może być ona wynieść nawet 100 procent kosztów kwalifikowanych, pod warunkiem, że całkowita wartość tej pomocy nie przekroczy równowartości 200 000 euro dla jednego przedsiębiorcy w okresie trzech lat poprzedzających dzień udzielenia tej pomocy.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 5 września 2019 w sprawie w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 19 września 2019 (poz. 1786).