Diagnostyka realizuje program pilotażowy Nestmedic
Do końca marca 2019 roku potrwa pilotaż mobilnego KTG Pregnabit, projektu Nestmedic, w wybranych placówkach sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka w Krakowie. Testowa współpraca rozpoczęła się w listopadzie 2019 i początkowo miała potrwać do końca grudnia.
Jej przedłużenie pozwoli skorzystać z nowatorskiego urządzenia telemedycznego większej liczbie pacjentek i lekarzy. Obecnie oferta Diagnostyki trafia rocznie do 15 milionów pacjentów w całym kraju.
Pilotaż rozwiązania Nestmedic w laboratoriach Diagnostyka jest kolejnym, ważnym krokiem do komercjalizacji mobilnego teleKTG na lokalnym rynku. System Pregnabit, wraz z dedykowaną platformą do zapisów oraz analizy badań KTG, poszerzył zakres opieki w placówkach sieci kierowanej do kobiet w ciąży. To ważna grupa pacjentek, dla której Diagnostyka realizuje już szeroką ofertę badań i usług. Zdalna opieka teleKTG będzie nowym oraz ważnym jej elementem.
– Po konsultacji z zarządem firmy Diagnostyka doszliśmy do wniosku, że dwumiesięczny okres współpracy to zbyt krótko, aby wyciągnąć szczegółowe wnioski. Postanowiliśmy wydłużyć program pilotażowy, aby dotrzeć z naszym produktem do jak największego grona ciężarnych kobiet oraz lekarzy. Prognozujemy, że wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, zainteresowanie naszym mobilnym KTG Pregnabit będzie znacząco wzrastać. Dzięki niemu przyszłe mamy mogą skontrolować dobrostan swojego dziecka w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w placówce medycznej – komentuje dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, członek zarządu Nestmedic.
Czytaj także: Rynek usług medycznych jest wymagający>>>
Połączenie szerokiego dotarcia do pacjentek jakie posiada Diagnostyka, z innowacyjnością i mobilnością jakie zapewnia system Pregnabit, ma realną szansę poprawić jakość opieki okołoporodowej w Polsce.
Docelowe wprowadzenie teleKTG do sieci placówek Diagnostyki pozytywnie wpłynie na dostępność do badania KTG w całym kraju. Stworzy także możliwość wypożyczania przez pacjentki urządzenia Pregnabit, także za pośrednictwem lekarzy z mniejszych placówek oraz indywidualnych praktyk lekarskich. Wśród współpracujących z Diagnostyką specjalistów liczną grupę stanowią lekarze ginekolodzy i położnicy.
Nestmedic S.A. jest innowacyjną spółką technologiczną działającą w obszarze telemedycyny i digital health – dynamicznie rozwijających się segmentów rynku medycznego na świecie. Firma opracowała i dostarcza mobilne rozwiązanie telemedyczne do zdalnego badania KTG – system Pregnabit. Na system ten składają się dwa certyfikowane wyroby medyczne – Pregnabit – mobilne teleKTG pozwalające na rzetelne i bezpieczne pobieranie danych medycznych za pomocą specjalistycznych sond, a także PregnaView, który służy do wizualizacji zapisu KTG według standardów medycznych.
Kolejnym elementem systemu Pregnabit jest pracujące 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, Medyczne Centrum Telemonitoringu, gdzie wykwalifikowany personel medyczny na bieżąco analizuje i opisuje spływające zapisy KTG. W razie zagrożenia zdrowia i życia podejmuje przewidziane procedurami działania, z wezwaniem karetki włącznie. Nieodłącznym elementem systemu jest platforma, na której działa dedykowane oprogramowanie. Gromadzi ono dane przesłane z urządzeń, a następnie, za pomocą zaawansowanych algorytmów, generuje wykresy i umożliwia dostęp do nich lekarzom, położnym, pacjentce i Medycznemu Centrum Telemonitoringu.
Diagnostyka sp. z o. o. to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych, prowadząca obecnie ponad 170 laboratoriów. Firma zatrudnia ponad 7000 pracowników, w tym największą w Polsce liczbę diagnostów ze specjalizacjami. Jakość procesu wykonywanych badań poddawana jest stałej kontroli, potwierdzonej przez akredytacje i certyfikaty norm ISO 15189, 17025, 9001, 14001 czy 27001.
Diagnostyka współpracuje z kilkoma tysiącami placówek medycznych, elastycznie dostosowując się do potrzeb publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, między innymi klinik, szpitali, przychodni, ośrodków naukowych, gabinetów lekarskich czy firm farmaceutycznych. Sieć dysponuje ponad 800 placówkami dedykowanymi obsłudze pacjentów, oferując tym samym bezpośredni dostęp do najnowocześniejszych testów diagnostycznych oraz łatwość odbioru wyników, także przez Internet.
Oferta Diagnostyki obejmuje ponad 2500 rodzajów badań, w 2018 roku laboratoria sieci wykonały ponad 100 milionów testów dla około 15 milionów pacjentów.