Żagiel Med: największa prywatna inwestycja w zdrowie na Lubelszczyźnie
Szpital Żagiel Med z Lublina w roku 2019 wykonał prawie 50 tysięcy procedur medycznych, w tym prawie 2 tysiące zabiegów operacyjnych. Powstanie tej placówki jest największą prywatną inwestycja w ochronie zdrowia w województwie lubelskim.
Żagiel Med rozpoczął działalność w pełnym zakresie w roku 2013, początkowo przyjmując wyłącznie pacjentów komercyjnych. W 2015 roku podpisał pierwsze kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na chirurgię naczyniową (zabiegi w trybie jednodniowym), rehabilitację (ośrodek dzienny) i stomatologię dla dzieci i dorosłych. Od roku 2018 posiada również kontrakt na ortopedię i ginekologię (zabiegi w trybie jednego dnia) oraz na program lekowy (leczenie porażenia kończyn Botoxem).
Liczba wykonywanych w placówce procedur wzrasta – w roku 2018 było to prawie 46 tysięcy, w roku 2019 – już prawie 50 tysięcy.
Liczba zabiegów chirurgicznych wzrosła z nieco ponad 400 w roku 2014 do 1 410 w roku 2018 i do prawie 2 000 wykonanych w roku 2019. Wzrost ten został uzyskany w wyniku przesunięcia profilu szpitala wykonującego proste, jednodniowe zabiegi w stronę zabiegów bardziej skomplikowanych, między innymi bariatrycznych, neurochirurgicznych czy onkologicznych.
Czytaj także: W prywatnych podmiotach funkcjonują wirtualne przychodnie>>>
Żagiel Med wprowadził między innymi innowacyjne, małoinwazyjne zabiegi operacyjne nowotworów trzustki i wątroby przy użyciu urządzenia Nano Knife®. W 2019 przeprowadzono ich 8.
Wzrosła też liczba konsultacji specjalistycznych zrealizowanych przez placówki Żagiel Med, w roku 2014 było ich ponad 10 tysięcy, w roku 2019 – ponad 23 tysiące..
W 2018 roku 16 procent, a w 2019 roku – 13 procent przychodów spółki finansowanych było przez NFZ, głównie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Pod koniec roku 2019 do poradni POZ w placówkach Żagiel Med zadeklarowanych było ponad 8,9 tysiąca pacjentów.
Ze świadczeń oferowanych przez Żagiel Med korzystają także pacjenci z zagranicy. W roku 2018 było takich osób 54, w 2019 roku- 90, a także ponad 800 pacjentów spoza województwa lubelskiego. Pacjenci zagraniczni to głównie obywatele państw Europy, ale także Kanady, Nigerii, Kuwejtu czy Dubaju.
Żagiel Med uczestniczy w badaniach klinicznych, głównie w ortopedii i pediatrii. Prowadzi też wspólnie z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych, za zgoda Komisji Bioetycznej, eksperymentalny program leczenia schorzeń neurologicznych dzieci (porażenie mózgowe dziecięce, autyzm) i dorosłych (SM, SLA) którym objętych jest ponad 400 pacjentów.
Szpital Żagiel Med działa przy ulicy Tetmajera, we własnym 5-kondygnacyjnym budynku o łącznej powierzchni 3,3 tys. mkw. Szpital posiada 36 łóżek dla pacjentów i dwie sale operacyjne, funkcjonuje w formule otwartej, bez wyodrębnionych fizycznie oddziałów. Wykonywane są tutaj zabiegi w zakresie chirurgii bariatrycznej, chirurgii naczyniowej, chirurgii plastycznej, ortopedii, ginekologii, otolaryngologii, urologii, neurologii, neurochirurgii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.
W budynku zlokalizowana jest również WSPR z trzema karetkami wyjazdowymi oraz własna centralna sterylizacja świadcząca usługi na rzecz szpitala oraz dla około 20 zewnętrznych jednostek medycznych w tym dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Straży Pożarnej czy Policji. Przy szpitalu działa przychodnia.
Dwie kolejne przychodnie Żagiel Med zlokalizowane są przy ulicach – Onyksowej i Zana.
Spółka Żagiel Med należy do Lubelskiej Grupy Kapitałowej Żagiel.