Wzrasta liczba prywatnych domów opieki nad seniorami

Rośnie zapotrzebowanie na prywatne domy opieki dla seniorów – wynika z najnowszego raportu PMR. Obecnie prywatne placówki stanowią 33 procent ośrodków opieki geriatrycznej w Polsce. Wzrost liczby prywatnych ośrodków w ostatnich latach dotyczy głównie placówek opieki całodobowej, które stanowią większość z prawie 700 prywatnych placówek opiekuńczych działających w Polsce.
Z raportu wynika, że 53 procent ośrodków opieki geriatrycznej to ośrodki publiczne, 5 procent natomiast prowadzą spółki z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, a 9 procent prowadzonych jest przez inne podmioty, takie jak fundacje, kościoły, związki wyznaniowe lub stowarzyszenia.
Domy pomocy społecznej (DPS) stanowią 43 procent całkowitej liczby placówek długoterminowego pobytu osób starszych i znajduje się w nich ponad 60 procent łóżek. Oznacza to, że są to przeważnie duże placówki. Jednak, jak wskazuje raport, wielkość w tym przypadku nie zawsze idzie w parze z jakością usług.
Z tego też powodu liczba placówek, w których pacjenci muszą płacić za pobyt z własnej kieszeni (a nie za pośrednictwem NFZ czy z emerytury), rośnie dynamicznie w ostatnich latach. Dzięki opłatom klienci tych placówek zyskują między innymi mniejszy pokój oraz takie udogodnienia i usługi jak strefy relaksu i urody, apartamenty małżeńskie urządzone w formie mieszkania.
Raport podkreśla jednak, że duża część osób przebywających w DPS nie stanie się nigdy klientami prywatnych placówek ze względu na ograniczone środki finansowe, jakimi dysponują.
Czytaj także: Lux Med: infolinia na temat koronawirusa dostępna 7 dni w tygodniu>>>
Z analizy przeprowadzonej przez PMR na placówkach świadczących usługi komercyjne dla seniorów wynika, że najmniejsze ośrodki pod względem liczby łóżek znajdują w północno-wschodniej Polsce, w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim (36-37 miejsc na placówkę).
Jednocześnie, jak wynika z prognoz agencji, są to województwa, w których liczba ludności będzie wzrastała najszybciej do roku 2030. W województwach tych może w przyszłości wystąpić znaczny problem z opieką nad osobami starszymi.
Największa średnia liczba miejsc w ośrodkach występuje w województwie lubuskim (61). W województwie tym występuje stosunkowo mało placówek opieki całodobowej (32 procent ośrodków w porównaniu do 47 procent średniej dla Polski), które charakteryzują się małą liczbą miejsc.
Źródło: Raport PMR „Rynek opieki geriatrycznej w Polsce 2020. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza według województw”.