Zmiany w przepisach: świadczenia udzielane zdalnie, nowe standardy w anestezjologii
17 marca 2020 roku weszły w życie rozporządzenia ministra zdrowia dostosowujące obowiązujące przepisy do sytuacji związanej z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz z ograniczeniami dotyczącymi prowadzenia działalności leczniczej.
Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej wprowadza możliwość realizacji porad i wizyt z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, z zastrzeżeniem – o ile ten sposób postępowania nie zagraża pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.
Dotyczy to wizyt w zakresie długoterminowej opieki domowej dla dorosłych i dzieci wentylowanych mechanicznie oraz pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.
Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 16 marca 2020 roku (poz. 460).
Także wizyty i porady w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej mogą się odbywać z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.
Mówi o tym rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dziennik Ustaw RP, 16 marca 2020, poz. 457).
Przy użyciu tych samych metod mogą być udzielane porady w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Zapewnia to rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dziennik Ustaw RP 16 marca 2020, poz. 456).
Rozporządzenie dotyczące standardów w anestezjologii i intensywnej terapii wprowadziło możliwość prowadzenia resuscytacji oraz wykonywania znieczulenia przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii lub lekarza anestezjologa lub lekarza w trakcie specjalizacji po ukończeniu co najmniej 2-letniego szkolenia w ramach specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii
Punkt zawarty w dotychczas obowiązujących przepisach, który mówił o tym, że lekarz może w tym samym czasie znieczulać tylko jednego pacjenta i że podczas znieczulenia z lekarzem współpracuje pielęgniarka anestezjologiczna i dotyczy to również znieczuleń wykonywanych poza salą operacyjną, został zastąpiony zapisem, że podczas znieczulenia z lekarzem współpracuje pielęgniarka anestezjologiczna i że dotyczy to również znieczuleń wykonywanych poza salą operacyjną. Nie ma w nowym rozporządzeniu zapisu, że lekarz może znieczulać w tym samym czasie tylko jednego pacjenta.
Czytaj także: Fresenius Medical Care Polska wspiera szpitale zakaźne i pacjentów>>>
Kolejny z punktów mówi, że lekarz może opuścić znieczulanego pacjenta lub oddział w celu przeprowadzenia resuscytacji lub innych czynności z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.
Z rozporządzenia wynika też, że świadczeń zdrowotnych z zakresu intensywnej terapii może udzielać lekarz anestezjolog lub lekarz w trakcie specjalizacji, jeżeli jego praca jest nadzorowana przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii, wcześniej było tu określenie, że praca ta musi być „bezpośrednio nadzorowana”.
Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 16 marca 2020 roku (poz. 459).
Lekarzy anestezjologów dotyczy także rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dziennik Ustaw 17 marca 2020, poz. 466).
Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych mówi o tym, że minister zdrowia może w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami, w szczególności zagrażającymi zdrowiu i życiu, wyrazić zgodę na wydłużenie czasu trwania specjalizacji oraz może odwołać egzamin państwowy w danej dziedzinie (Dziennik Ustaw RP 16 marca 2020, poz. 458).