Szkolimy dziennikarzy w zakresie rynku medycznego

21 września 2020 roku odbyły się warsztaty pod tytułem „Zdrowie i medycyna”, które miały na celu szkolenie dziennikarzy i redaktorów zajmujących się w prasie, radiu, telewizji i internecie tematami dotyczącymi zdrowia, medycyny i wellnes. Grupa Lux Med była partnerem spotkania.
Jednym z prelegentów wydarzenia była Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej, której wystąpienie zatytułowane było – „Darmowa opieka medyczna to jeszcze prawda, a może już fikcja – czy można pogodzić finansowanie alternatywne systemu ochrony zdrowia z zasadą solidaryzmu społecznego? Czy całkowicie darmowa opieka medyczna dla wszystkich jest do utrzymania?”.
Prezes Rulkiewicz przybliżyła w swojej prelekcji rodzaje systemów ubezpieczeń zdrowotnych (publicznych i prywatnych), działających w krajach Europy Zachodniej, dokonując ich analizy pod kątem stosowania zasad solidaryzmu społecznego i konkurencyjności. Mówiła też o przeszkodach we wprowadzaniu w Polsce prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i konieczności ewolucyjnych zmian w tym zakresie, w tym między innymi w zakresie koszyka świadczeń zdrowotnych.
Czytaj także: Ubezpieczenia zdrowotne mają szansę rozwoju po epidemii>>>
Karolina Kowalska, dziennikarka „Rzeczpospolitej” przedstawiła temat „Reanimacja czy rehabilitacja – jaki jest faktyczny stan polskiej ochrony zdrowia po wybuchu epidemii Covid-19”, a dr Anna Zimny-Zając, redaktor naczelna portalu Medonet, mówiła o sposobach relacjonowania pandemii w internecie i o wpływie przekazów mediowych na zachowania społeczne. Wyjaśniła także, na czym polega explanatory journalism i jakie daje możliwości.
„Postaw na siebie – czyli jak dziennikarz, który ponad 10 lat był w czynnym uzależnieniu, może pomóc innym hazardzistom i ich bliskim” – to był temat wystąpienia Szymona Bartnickiego, autora projektu „Postaw na siebie”.
Profesor dr hab. n. med. Bartosz Łoza, psychiatra, przedstawił temat „Świat to uzależnienie – uzależnić można się od wszystkiego, nawet od pisania tekstów. Czym są i skąd się biorą uzależnienia behawioralne”.
Natomiast Łukasz Durajski, lekarz rezydent pediatrii w wystąpieniu „Co doktor radzi dziennikarzom” omówił podstawowe błędy, jakie popełniają media informujące o zdrowiu i medycynie, i radził, jak można ich uniknąć.
Organizatorem spotkania była Grupa Press, prowadził je Grzegorz Kopacz.