Fundusz Medyczny – dodatkowe środki na ochronę zdrowia

W Dzienniku Ustaw RP opublikowana została ustawa, która powołuje nowy państwowy fundusz celowy – Fundusz Medyczny. Jego celem ma być poprawa stanu zdrowia i jakości życia przez zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania ochrony zdrowia
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem wejścia w życie ustawy wyniesie w roku 2020 – 2 mld zł, a od roku 2021 do roku 2029 – po 4,2 mld zł rocznie.
Ustawa zapewni dodatkowe źródła finansowania: profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym szczególnie chorób nowotworowych i chorób rzadkich, infrastruktury ochrony zdrowia, dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej, rozwoju systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin, świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18 roku życia a także świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentom poza granicami kraju.
Czytaj także: Prywatne szpitale włączają się w walkę z epidemią>>>
Decydentem Funduszu będzie minister zdrowia.
W ramach Funduszu wyodrębnione zostaną cztery subfundusze: subfundusz infrastruktury strategicznej, subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych, subfundusz rozwoju profilaktyki oraz subfundusz terapeutyczno-innowacyjny.
Ustawa określa, jakie projekty będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków Funduszu.
Na przykład dofinansowanie ze środków subfunduszu infrastruktury strategicznej będą mogły uzyskać projekty strategiczne, realizowane w ramach programów inwestycyjnych, ustanowionych w celu realizacji zadań polegających na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów ochrony zdrowia.
Konkurs na projekty będzie prowadził minister zdrowia. Oferty w konkursie będą mogły złożyć szpitale działające w sieci na poziomach: onkologicznym, pediatrycznym, pulmonologicznym i ogólnopolskim, oraz uczelnia medyczna, w imieniu podmiotu leczniczego spełniającego te warunki, dla którego uczelnia jest podmiotem tworzącym.
W przypadku subfunduszu rozwoju profilaktyki dofinansowanie będzie mogło zostać przeznaczone na wzmocnienie roli lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz położnej podstawowej opieki zdrowotnej w zwiększaniu zgłaszalności kobiet i mężczyzna na badania w ramach programów zdrowotnych i programów polityki zdrowotnej. Będą z niego mogły także korzystać samorządy.
Część środków funduszu terapeutyczno-innowacyjnego zostanie przeznaczona na wprowadzenie bezlimitowych świadczeń szpitalnych i specjalistycznych dla dzieci.
Ustawa z 7 października 2020 roku o Funduszu Medycznym została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP 26 października 2020 roku (poz. 1875).
Ustawa wejdzie w życie 27 listopada 2020 roku.