Prywatne placówki dołączyły do Narodowego Programu Szczepień
Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19 ma na celu osiągnięcie takiego poziomu zaszczepienia społeczeństwa, aby możliwe było zapanowanie nad pandemią do końca 2021 roku. Wymaga to nie tylko zapewnienia odpowiedniej liczby dawek szczepionki, ale także miejsc, w których będą wykonywane szczepienia. Wśród placówek, które zgłosiły się do programu, są także prywatne przychodnie, szpitale i duże sieci medyczne.
Do programu zgłosiło się w sumie ponad 6 tysięcy podmiotów, które będą prowadziły ponad 8 tysięcy punktów szczepień. W rezultacie, jak poinformował NFZ, ponad 92 procent Polaków będzie miało zapewniony dostęp do punktu szczepień zlokalizowanego blisko domu.
Aktywny udział w programie weźmie Grupa Lux Med. Na listę szpitali węzłowych, w których realizowane są szczepienia w ramach etapu „0”, obejmującego personel medyczny, trafił Lux Med Onkologia, prowadzący szpitale w Warszawie.
Szpitalami węzłowymi zostały także – Szpital Powiatowy Gajda-Med z Pułtuska oraz Szpital Św. Rafała z Krakowa, w którym od 4 stycznia 2021 roku prowadzona jest akcja szczepień wśród personelu medycznego.
W kolejnych etapach szczepień, które obejmą wszystkich obywateli, będzie uczestniczyć 50 placówek Grupy Lux Med.
Czytaj także: Codziennie toczymy walkę o zdrowie i życie pacjentów>>>
Do programu zakwalifikowało się także 40 centrów medycznych Medicover, czyli wszystkie placówki poza Centrum Medicover Tarchomin w Warszawie oraz poza centrami przyzakładowymi.
Należące do Grupy Medicover Centrum Medyczne Damiana uruchomi punkt szczepień przeciw Covid19 w placówce przy ulicy Zjednoczenia 36 w Warszawie.
Do programu zgłoszone zostały także wybrane oddziały Enel-Med zlokalizowane na terenie Warszawy, Gdańska, Gdyni, Łodzi, Krakowa, Katowic, Poznania oraz Wrocławia.
Do programu zgłosiło się Centrum Medyczne Aldemed z Zielonej Góry, prowadzące trzy placówki w tym mieście. Na razie Centrum czeka na otwarcie możliwości rezerwacji terminów szczepień oraz na szczegółowe wytyczne.
Punkt szczepień będzie prowadzić także Centrum Medyczne Medi-Raj z Gorzowa Wielkopolskiego.
Do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się także 15 przychodni i szpitali Grupy EMC oraz 9 placówek Grupy Nowy Szpital.
W ramach programu każdy będzie mógł wybrać dowolną placówkę, w której będzie chciał się zaszczepić. Zapisów będzie można dokonywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, przez specjalną infolinię NFZ oraz podczas wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienia będą bezpłatne dla pacjentów.
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19, które będą realizowane w Etapie 1, rozpoczną się prawdopodobnie już w drugiej połowie stycznia 2021 roku. Etap ten obejmie pensjonariuszy domów opieki, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczycieli.
W kolejnym etapie – 2 szczepione będą osoby z chorobami przewlekłymi lub będące w trakcie leczenia, wymagające kontaktów z placówkami ochrony zdrowia oraz osoby zapewniające funkcjonowanie bieżącej działalności państwa, narażone na częste kontakty społeczne, natomiast w etapie 3– pozostała część dorosłej populacji.
Czytaj także: Nowe przepisy w sprawie zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego>>>
Szczepienie szczepionką firm Pfizer oraz BioNTech chroni w 95 procentach przed zachorowaniem i groźnymi powikłaniami Covid-19. Może też pomóc w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby.
EMA (Europejska Agencja Leków) wydała pozytywną opinię także dla szczepionki firmy Moderna, której skuteczność oceniana jest na około 94,5 procent.
Polska zakontraktowała 60 milionów dawek szczepionki, co zapewnia po 2 dawki dla 30 milionów osób. Osób, które mogą być zaszczepione, czyli tych, które skończyły 18 lat, jest w naszym kraju 31 milionów.
Do 10 stycznia 2021 roku wykonano w Polsce ponad 200 tysięcy szczepień przeciw Covid19.