Opieka zdrowotna nakierowana na wartość lepiej zaspokaja potrzeby pacjentów

Koncepcja opieki zdrowotnej nakierowanej na wartość (Value Based Healthcare – VBH), pozwalającej lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów, to jedno z zagadnień poruszonych w raporcie przygotowanym przez Pracodawców Medycyny Prywatnej i firmę Deloitte „Zdrowie Polaków po pandemii. Co możemy zrobić razem”.
Zgodnie z tą koncepcją wartość opieki zdrowotnej rozumiana jest jako osiągnięte efekty w postaci poprawy zdrowia pacjenta, uzyskane w całym cyklu leczenia. Jest to taki model opieki zdrowotnej, w którym placówki medyczne oraz lekarze otrzymują wynagrodzenie za uzyskanie określonego efektu zdrowotnego u pacjenta, czyli za poprawę jego stanu zdrowia, zmniejszanie skutków i częstości występowania u niego chorób przewlekłych oraz udowodnione prowadzenie zdrowszego trybu życia przez pacjentów.
Według jednego ze współtwórców koncepcji VBH prof. M. Portera jej realizacji sprzyja między innymi koncentrowanie się na generowanej wartości w cyklu leczenia, a nie na samych jego kosztach, konkurencja między podmiotami leczniczymi oparta na rezultatach w całym cyklu leczenia, gromadzenie i udostępnianie danych o rezultatach leczenia oraz informacji cenowych a także tworzenie bodźców sprzyjających wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą wartość leczenia.
Czytaj także: Medyczne zawody wspierające receptą na niedobory kadrowe>>>
Celem VBH nie jest bowiem osiągnięcie maksymalnej liczby świadczeń zdrowotnych, ale wysoki poziom usług, coraz większa ich dostępność i innowacyjność, odpowiednia koordynacja i integracja działań. Idea ta gwarantuje także efektywne gospodarowanie ograniczonymi zasobami – personelem, finansowaniem, urządzeniami i lekami oraz czasem.
Doświadczenia krajów skandynawskich, Holandii czy USA z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że VBH może generować te korzyści.
Kluczowym elementem przy wprowadzaniu tego typu opieki zdrowotnej jest przyjęcie kryteriów oceny wyników leczenia i tzw. KPI (ang. Key Performance Indicators) służących monitorowaniu tych wyników. Ponieważ nie ma wskaźników uniwersalnych, muszą w tym celu powstać odrębne, przeznaczone dla poszczególnych grup chorób oraz procedur leczniczych.
W raporcie „Zdrowie Polaków po pandemii. Co możemy zrobić razem” zawarto także listę siedmiu propozycji zmian w systemie ochrony zdrowia, które mogłyby poprawić jego jakość i efektywność, a także takie propozycje zmian, które obejmują optymalne wykorzystanie czasu pracy i kompetencji personelu oraz stały rozwój kadr i technologii.
Autorzy raportu postulują, aby doświadczenia wyniesione z ostatnich miesięcy i związane z nimi zmiany wprowadzane w reakcji na epidemię koronawirusa, na stałe wpłynęły na organizację ochrony zdrowia w Polsce.
Podkreślają też, jak wiele korzyści pacjentom daje między innymi współpraca w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego oraz że rozwiązania proponowane w systemie ochrony zdrowia powinny być skupione na potrzebach pacjenta, wynikach leczenia oraz jakości opieki medycznej.
Raport „Zdrowie Polaków po pandemii. Co możemy zrobić razem” dostępny jest tutaj>>>