Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę potrzeb zdrowotnych
Resort zdrowia opublikował pod koniec sierpnia 2021 obwieszczenie, którego załącznik stanowi mapa potrzeb zdrowotnych na okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku.
Dokument powstał w ramach projektu pn. Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Określa on wyzwania systemu opieki zdrowotnej oraz rekomendowane kierunki działań w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, lecznictwa szpitalnego, opieki psychiatrycznej, rehabilitacji, opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz ratownictwa medycznego.
Analiza została dokonana na podstawie danych demograficznych, a także prognoz epidemiologicznych i czynników ryzyka.
Szacunki dotyczące obciążenia chorobami w całym kraju i w poszczególnych województwach w ramach mapy potrzeb zdrowotnych zostały wykonane przez zespół projektu GBD, realizowany na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Stanach Zjednoczonych. Jest to międzynarodowa inicjatywa zrzeszająca ekspertów, naukowców, decydentów i inne osoby związane z sektorem zdrowia, w ramach której powstają oszacowania obciążenia chorobowego populacji na świecie.
Badanie GBD jest jednym z największych projektów dotyczących zdrowia publicznego na świecie, od lat kontynuującym prace nad obciążeniem chorobami. Obecnie regularne raporty globalne (z uwzględnieniem Rzeczypospolitej Polskiej) publikowane są w czołowym czasopiśmie naukowym Lancet. W pracach tych bierze udział 4 500 ekspertów ze 146 państw, w tym z Polski.
Z analizy wynika, że jedyną odpowiedzią na wyzwania, z jakimi zmierza się system opieki zdrowotnej, może być istotne zwiększenie jego efektywności, a najważniejsze wyzwania związane są ze starzeniem się społeczeństwa, chorobami przewlekłymi, w tym chorobami serca, brakiem kadry, koniecznością zwiększenia dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, do świadczeń w zakresie rehabilitacji czy psychiatrii.
Czytaj także: Pracodawcy Medycyny Prywatnej ekspertami podczas XXX Forum Ekonomicznego >>>
Rekomendowane kierunki działania zawarte w mapie potrzeb zdrowotnych to między innymi zwiększenie roli podstawowej opieki zdrowotnej i wdrożenie proaktywnej opieki nad pacjentami w POZ, opracowanie motywacyjnego systemu w celu zwiększenia częstotliwości badań diagnostycznych przez lekarzy POZ czy wzmocnienie edukacji zdrowotnej.
Zalecane jest ulepszenie mechanizmów koordynujących w zakresie współpracy placówek podstawowej opieki zdrowotnej z ambulatoryjną opieką specjalistyczną, szpitalami i poradniami medycyny pracy.
W zakresie sprzętu medycznego rekomendacje dotyczą uwzględniania przy podejmowaniu decyzji w zakresie nowych inwestycji różnic zaopatrzenia w sprzęt na terenie poszczególnych województw, tak by dostęp do niego był równomierny. Uwzględniać należy także takie kryteria jak epidemiologia, rozmieszczenie geograficzne świadczeniodawców, czas oczekiwania na badanie oraz rozwój nowych technologii opartych na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.
Wymiana sprzętu powinna się odbywać w postaci realizacji zorganizowanych strategii długoterminowych w oparciu o harmonogram zapewniający rozłożenie wydatków w dłuższym horyzoncie czasu.
Obwieszczenie ministra zdrowia, zawierające mapę potrzeb zdrowotnych dostępne jest tutaj >>>