W HIFU Clinic kompleksowo dbamy o zdrowie mężczyzn
Dr Stefan W. Czarniecki, członek Zespołu Medycznego HIFU Clinic, ordynator Oddziału Urologii HIFU Clinic oraz dyrektor ds. innowacji w Szpitalu Św. Elżbiety (Grupa Lux Med)
Współczesna medycyna dysponuje coraz lepszymi narzędziami stosowanym w celu diagnostyki i leczenia schorzeń urologicznych, w tym raka prostaty – najczęściej rozpoznawanego nowotworu złośliwego wśród mężczyzn. Metody te dostępne są w HIFU Clinic – nowoczesnej placówce, działającej w warszawskim Szpitalu Św. Elżbiety.
HIFU Clinic jest ośrodkiem, który od 10-ciu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem raka prostaty. W tym czasie pomogliśmy już kilkunastu tysiącom pacjentów. To, co nas wyróżnia, to kompleksowość opieki.
Pacjent, który zgłasza się do nas z jakimkolwiek problemem czy zapytaniem – na przykład o obciążenie rodzinne czy o podwyższone stężenie PSA we krwi, może skorzystać z bezpłatnej wstępnej konsultacji online. Lekarz urolog decyduje wówczas, jakie kroki powinny zostać podjęte po to, aby podczas pierwszej osobistej konsultacji dostępne były już wyniki badań, takich jak USG, rezonansu magnetycznego czy badanie markerów.
Oprócz tego że przygotowujemy pacjentów do pierwszej konsultacji w sposób kompleksowy oferujemy opiekę szerokiego zespołu lekarzy wyspecjalizowanych w różnych formach terapii, takich jak chirurgia robotyczna da Vinci, laparoskopowa czy chirurgia z zastosowaniem robota Ablatherm HIFU. Specjaliści z naszego ośrodka wykonują także szereg innych zabiegów, takich jak zabiegi w obrębie cewki moczowej czy operacje guzów nerki, pęcherza moczowego, jądra. Te wszystkie metody są oferowane przez dedykowane zespoły, co zapewnia kompleksowość leczenia.
Stosujemy nowoczesne metody diagnostyki i leczenia. Kiedyś podstawowym narzędziem w kierunku diagnostyki i wykrywania raka prostaty było, oprócz badania palpacyjnego, badanie dotyczące poziomu stężenie PSA we krwi.
Czytaj także: HIFU Clinic w Szpitalu Św. Elżbiety>>>
Współcześnie używamy dużo bardziej wyrafinowanych i precyzyjnych oraz specyficznych dla raka prostaty narzędzi. Należą do nich badania genetyczne i badania biomarkerów oraz badanie obrazowe – rezonans magnetyczny prostaty.
Z badań bazujących na genetyce i biormarkerach najnowszej generacji w Polsce dostępne są obecnie dwa, jedno z nich to płynna biopsja z moczu, czyli SelectMDx. Podczas wykonywania tego badania na podstawie próbki moczu jesteśmy w stanie wykluczyć na 95 procent obecność raka prostaty istotnego klinicznie u danego pacjenta, bez wykonywania jakiejkolwiek innej inwazyjnej diagnostyki.
Drugie badanie to Badanie 4K, oceniające ryzyko wystąpienia raka prostaty u danego mężczyzny, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Jest to idealne badanie dla 40-latów.
Oba te narzędzia są rekomendowane przez wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w celu diagnostyki w przypadku podwyższonego stężenia PSA we krwi (w zakresie 2-10ng/ml), są także powszechnie stosowane u pacjentów, w rodzinach w których występuje rak prostaty i u których chcemy wcześnie oszacować ryzyko wykrycia raka także u nich.
Natomiast wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty to badanie, które wykonuje w sposób nieinwazyjny skan prostaty, pozwalający ocenić poszczególne obszary tego gruczołu pod kątem ryzyka, czy w danym miejscu jest obecny nowotwór. Opis tego badania nie jest opisem subiektywnym, gdyż opiera się na standaryzowanej skali PI-RADS, która dokonuje oceny w sposób wysoko zwalidowany.
W leczeniu raka prostaty standardem jest, także w naszym ośrodku, operacja z wykorzystaniem robota da Vinci. Tak samo jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie od wielu lat 95 procent tego typu operacji jest wykonywanych przy pomocy robota da Vinci, podobnie jest u nas. Rzadko zdarza się, że pacjent wybiera inną metodę, mniej zaawansowaną.
Alternatywą dla chirurgicznego leczenie raka prostaty jest radioterapia, która jest powszechnie dostępna i refundowana w Polsce i jest drugą standardową metodą leczenia raka prostaty. Istnieją także inne metody, takie jak chirurgia laparoskopowa.
Bardzo ciekawe są metody, które też oferujemy w HIFU CLINIC od ponad 10-ciu lat – metody fokalne, czyli celowane leczenie raka prostaty, ukierunkowane wyłącznie na wybrane obszary gruczołu krokowego. Możemy w wybranych przypadkach leczyć tylko obszar prostaty, gdzie znajduje się guz, o ile w sposób bezpieczny dla pacjenta wykluczyliśmy go w innych obszarach gruczołu.
Czytaj także: Szpital Mazovia prekursorem nowoczesnych metod obrazowania tkanek podczas zabiegów z użyciem robota da Vinci>>>
Pozwala to na zachowanie w większym stopniu pełnej sprawności higienicznej i seksualnej po zabiegu, ponieważ leczymy jedynie fragment prostaty, a nie cały gruczoł.
Myślę, że przyszłością w leczeniu raka prostaty jest właśnie leczenie celowane (fokalne) w obrębie gruczołu. Wyzwaniem jest wykrywanie tych nowotworów na tyle wcześnie, żeby pacjent miał wybór pomiędzy wszystkimi dostępnymi metodami, a nie był zdany tylko na te, które są bardziej inwazyjne i potencjalnie bardziej okaleczające.
Zespół HIFU Clinic to nie tyko lekarze, w opiekę nad pacjentem zaangażowani są również fizjoterapeuci, dietetycy a także psychoonkolodzy. Zanim pacjent zostanie poddany leczeniu, które może wymagać późniejszej rehabilitacji, stosujemy tzw. prehabilitację, czyli zapraszamy pacjenta na wizytę do fizjoterapeuty doświadczonego w statyce dna miednicy po to, żeby funkcjonalne pooperacyjne efekty leczenia były najlepsze.
Dbałość o dietę, przed oraz po leczeniu ma także udokumentowany wpływ na stan zdrowia pacjentów, a opieką psychoonkologiczną obejmujemy nie tylko pacjentów, ale także ich rodziny.
Warto podkreślić, że rak prostaty wcześnie wykryty jest wyleczalny w ponad 90-ciu procentach przypadków. Tymczasem statystyki dotyczące profilaktyki w tym zakresie wskazują, że w ostatnich 12-tu miesiącach w Polsce wśród mężczyzn w wieku 55-64 lat zaledwie 24 procent wykonało badanie PSA. Rolę tych badań podkreślaliśmy szczególnie w listopadzie, kiedy jak co roku prowadzona jest akcje Movember, zwracająca uwagę na zdrowie mężczyzn.
Dr Stefan W. Czarniecki posiada międzynarodowy tytuł FEBU (Fellow of the European Board of Urology) i jest drugim urologiem w Polsce, który uzyskał certyfikat EDAP TMS dla Ablatherm® HIFU.