Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych będzie połączone z CMKP
Zgodnie z projektem ustawy, który został skierowany do konsultacji, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zostanie połączone z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
CMKP jest jednostką powołaną w celu programowania, organizowania, prowadzenia oraz koordynowania kształcenia podyplomowego w Polsce prowadzonego przez inne jednostki, na przykład uniwersytety medyczne. Funkcjonuje na podstawie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego i ma największe zasoby i doświadczenie do prowadzenia kształcenia podyplomowego, w tym w szczególności specjalizacyjnego.
Rocznie organizuje i finansuje ponad 800 kursów, z których 70 procent odbywa się w CMKP, przy wsparciu własnej kadry naukowej i zaplecza klinicznego. Podstawową działalnością CMKP jest kształcenie podyplomowe w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu i prowadzenie badań naukowych oraz prac rozwojowych w tym obszarze.
Natomiast Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych jest jednostką budżetową utworzoną przez ministra zdrowia i działającą na podstawie zarządzenia ministra zdrowia.
Organizuje i koordynuje działania związane z opracowaniem i aktualizacją programów kształcenia podyplomowego, w tym szkoleń specjalizacyjnych, kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych, które przedkłada ministrowi zdrowia do zatwierdzenia, organizuje i koordynuje proces związany z przeprowadzeniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego pielęgniarek i położnych.
Czytaj także: Fundacja Medicover organizuje konkurs dla pielęgniarek >>>
CKPPiP zapewnia także obsługę merytoryczną i finansową umów o dofinansowanie ze środków publicznych szkoleń specjalizacyjnych pielęgniarek i położnych, monitoruje proces kształcenia podyplomowego tych zawodów prowadzonego przez organizatorów kształcenia, czy też realizuje zadania z zakresu nadzoru nad tym kształceniem.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy proponowana zmiana umożliwi rozwój zawodowy pielęgniarkom i położnym, tożsamy do możliwości obecnie dostępnych innym zawodom medycznym.
Ma również umożliwi tej grupie zawodowej łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej, dydaktycznej oraz uczestnictwa w inicjowaniu i wspólnym prowadzeniu badań naukowych.
„Dzięki przeniesieniu zadań CKPPiP do CMKP, możliwe będzie ujednolicenie procesu związanego z przeprowadzeniem egzaminu państwowego, co pozwoli na wypracowanie jednolitych, jasnych kryteriów egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych. Projektowane zmiany, w tym przekazanie zadań związanych z organizacją egzaminów do CEM od roku 2026, doprowadzi również do pełnego skoordynowania procedury przeprowadzenia egzaminów państwowych osób wykonujących zawody medyczne, przez wypracowanie jednolitych przepisów o państwowych egzaminach medycznych. Dodatkowym, ważnym elementem podkreślającym zasadność połączenia wskazanych instytucji, jest ujednolicenie procedur związanych z opracowaniem programów kształcenia podyplomowego, tworzenie wspólnych programów uwzgledniających aktualne treści poparte wynikami badań naukowych dla budowania zespołów terapeutycznych wzajemnie uzupełniających się w realizacji procesu terapeutycznego” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 15 marca 2022 roku.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 30-tu dni.