Zwiększenie obowiązków pielęgniarki to krok w kierunku usprawnienia opieki zdrowotnej

Na temat zwiększenia roli pielęgniarek i prowadzenia przez nie samodzielnych wizyt mówi Anna Sulikowska, koordynatorka Zespołu Pielęgniarskiego z Centrum Medycznego Medicover – Strzegomska we Wrocławiu.
Z Medicover jest pani związana od 2019 roku. Od kiedy realizuje pani samodzielne wizyty u pacjentów?
Początkowo byłam zatrudniona jako pielęgniarka medycyny pracy w dwóch centrach we Wrocławiu. Od 2020 roku pełnię również funkcję Koordynatora Zespołu Pielęgniarskiego w Centrum Medicover – początkowo przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu, a od 8 miesięcy – przy ulicy Strzegomskiej. W zakres moich obowiązków wchodzi między innymi pobieranie krwi dorosłym, wykonywanie EKG, spirometrii, szczepienia ochronne, badanie pola widzenia. W 2021 roku zajmowałam się również pilotażem związanym z leczeniem kurzajek, a w tym roku zdecydowałam się na samodzielne wizyty związane z leczeniem infekcji górnych dróg oddechowych.
Dlaczego zdecydowała się pani na realizację samodzielnych wizyt pielęgniarskich?
Na samodzielne wizyty pielęgniarskie zdecydowałam tak naprawdę od razu, gdy tylko pojawił się plan wprowadzenia takich wizyt. Chciałam sprawdzić swoją samodzielność oraz wiedzę zdobytą w czasie studiów i podczas pracy zawodowej. Po pierwszych wizytach i opanowaniu części systemowej, początkowe obawy dotyczące nowego zakresu obowiązków i związany z tym stres minął.
Czy każda pielęgniarka może przeprowadzać samodzielne wizyty infekcyjne?
Pielęgniarka, którą może prowadzić samodzielne wizyty, musi posiadać uprawnienia do przeprowadzania wywiadu i badania fizykalnego oraz ordynacji leków i wypisywania recept.
Jak przebiega taka wizyta?
Podczas wizyty pielęgniarka przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie fizykalne, rekomenduje leczenie, w razie potrzeby wypisuje e-recepty na odpowiednie leki oraz wykonuje szybkie testy diagnostyczne, na przykład w kierunku Covid-19 czy grypy. Na wizycie nie ma jednak możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego. W tym zakresie, jak i w przypadku konieczności odbycia szerszej konsultacji medycznej (wykraczającej poza zakres kompetencji pielęgniarki), pielęgniarka współpracuje z lekarzem specjalistą.
Czy takie rozwiązanie jest korzystne dla pacjenta?
Wizyta u pielęgniarki na pewno skraca czas oczekiwania pacjenta na podjęcie właściwego leczenia, co spowoduje szybszy powrót do zdrowia. W sezonie infekcyjnym dostępność do wizyt lekarskich jest nieco utrudniona, co związane jest po prostu z większym zapotrzebowaniem na konsultacje.
Co poradziłaby pani swoim kolegom i koleżankom z personelu pielęgniarskiego, którzy wahają się, czy podjąć się obowiązków pielęgniarki specjalistycznej?
Zdecydowanie będę namawiać każdego, kto ma jakiekolwiek wątpliwości. Bardzo podoba mi się pomysł Medicover na zwiększenia samodzielności pielęgniarskiej. Zwiększenie obowiązków pielęgniarki, które mają odpowiednie kwalifikacje, to w pewien sposób podjęcie kroku w kierunku usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Mam nadzieję, że przez takie działania zawód pielęgniarki zyska większy prestiż i poszanowanie w oczach pacjenta.