Jak uzdrowić system ochrony zdrowia?
Uczestnicy sesji inauguracyjnej XVIII Forum Rynku Zdrowia zastanawiali się nad tym, jak uzdrowić system ochrony zdrowia i próbowali odpowiedzieć na dotyczące tego tematu kilka kluczowych pytań. Sesja odbyła się 24 października 2022. Wzięła w niej udział między innymi prezes Grupy Lux Med, Anna Rulkiewicz.
Wprowadzeniem do dyskusji była rozmowa z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który mówił między innymi o kondycji szpitali.
-Zwiększyliśmy nakłady na szpitale, a ich zadłużenie ciągle rośnie, co wskazuje na to, że wiele placówek potrzebuje w tym zakresie wsparcia. Przygotowujemy nową wersję ustawy o modernizacji szpitalnictwa, która zakłada, że powstanie fundusz restrukturyzacji, pomagający jednostkom w najtrudniejszej sytuacji. Pierwotna wersja ustawy posiadała, oprócz mechanizmów nagradzania także środki dolegliwe, między innymi rodzaj zarządu komisarycznego, jednak zostały one odebrane jako zamach na samorządy i ich własność. Jednak celem restrukturyzacji ma być pomoc w opracowaniu i w realizacji zmian związanych z przekształceniem i przeprofilowaniem szpitali, a nie ich likwidacja– mówił Adam Niedzielski.
Dodał także, że potrzebna jest możliwość kompleksowej oceny jakościowej działalności placówek, do czego będzie służyć ustawa o jakości.
Projekt ustawy o jakości trafił do Komisji Prawniczej
– Są szpitale, które zracjonalizowały zatrudnienie, ale inne, których jest około 10 procent, ciągle mają zasoby kadrowe niewspółmierne do poziomu oferowanych usług medycznych – mówił minister zdrowia.
Regulator gigant
Dyskusja dotyczyła także przeniesienia finansowania niektórych świadczeń z budżetu państwa do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozwiązanie to budzi wiele obaw.
– W wyniku wprowadzenia takiej zmiany NFZ stanie się „regulatorem gigantem”, na którego spadnie bardzo dużo nowych obowiązków i zadań. Wiąże się z tym odpowiedzialność, podobnie jak z wprowadzeniem ustawy o jakości, co wymaga zatrudnienia przez Fundusz nowych pracowników, o których nie jest łatwo. Obecne sytuacja makroekonomiczna nie sprzyja tego typu rewolucjom, które mogą mieć wpływ na dostęp do świadczeń – mówiła Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.
Prezes Rulkiewicz przypomniała, że sektor prywatny dotykają te same problemy, które dotyczą sektora publicznego, a mogą być one nawet zwielokrotnione.
– Nie wiemy, jakie będą konsekwencje tych przepisów, poznamy je pewnie później, ale niepokój może budzić, czy wystarczy finansowania na wszystkie świadczenia. Prywatne placówki mogą z tego powodu znaleźć się w gorszej sytuacji, gdyż w przypadku niedoboru środków zwykle w pierwszej kolejności trafiają one do placówek publicznych – mówiła Anna Rulkiewicz.
Postulowała także zamiast dokonywania rewolucyjnych zmian podejmowanie starań o przekazanie jak najwięcej pieniędzy na świadczenia medyczne.
-Ustawa o jakości jest potrzebna, ponieważ „ustawi” system na bardziej jakościowy, sprawi, że pod uwagę będą brane efekty leczenia, a nie procedury, czyli to, co w ochronie zdrowia powinno być najważniejsze – jakość i pacjent – dodała.
Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, mówił o standardzie rachunku kosztów i jakości danych, jakie przekazywane są na ten temat przez szpitale. Zapewnił, że placówki będą miały więcej czasu na ich przygotowanie i będą miały możliwość sprawdzenia, czy są one spójne.
Ustawa o modernizacji szpitali po konsultacjach
Poseł Tomasz Latos wspomniał o wzroście finansowania sektora ochrony zdrowia do planowanych 7 procent PKB. Mówił także, że brak jest pomysłu na jego funkcjonowanie i że konsultacje ustawy o jakości powinny być planowane wcześniej, na etapie projektu.
-Na ochronę zdrowia można wydać każde pieniądze, kluczowe jest jednak to, aby były one mądrze wykorzystywane. Ma do tego celu między innymi służyć mechanizm dodatkowego finasowania dla placówek oferujących najwyższą jakość świadczeń – mówił Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czy szpitale podejmą wyzwanie?
-Szybkość wprowadzania zmian zależy między innymi od sprawności działania NFZ, mają tutaj także znaczenie działania Rzecznika Praw Pacjenta. Czy jednak szpitale podejmą takie wyzwanie? – zapytał prezes Funduszu.
Jacek Kopacz, prezes Supra Brokers, stwierdził, że aby rozwiązania zawarte w ustawie o jakości zdały egzamin, muszą być spełnione pewne warunki.
– Dotyczy to świadomości zarządzających, odpowiedniej kadry oraz narzędzi, a także świadomości personelu i otoczenia biznesowego, które wpływa na cały proces. Otoczenie często hamuje działalność szpitali, dlatego nawet jeśli ich prezesi i zarządzający uważają temat jakości za istotny, ale jednocześnie muszą walczyć o finanse i przetrwanie szpitala oraz z brakiem personelu, to siłą rzeczy tematy jakości schodzą na dalszy plan, zwłaszcza że nie mamy wykształconej kadry, która może wesprzeć dyrektora w tych procesach – dodał Jacek Kopacz.
Według szefa Supra Brokers ustawa jest krokiem w dobrą stronę, jeśli chodzi o mechanizmy wymuszające posiadanie pewnych procedur. Wspomniał o konieczności zwiększania świadomości personelu i jego edukacji. Ograniczy to występowanie zdarzeń niepożądanych, co ma również aspekt finansowy, gdyż wpływa na koszty ponoszone przez placówki.
Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wspomniał o rozwiązaniach ograniczających koszty, które łatwo byłoby wprowadzić.
– Obecnie system ochrony zdrowia płaci 9 mln zł za błędy lekarzy dotyczące refundacji leków. Zapobiec może temu rozwiązanie polegające na automatycznym określaniu na recepcie wieku i płci pacjenta, a w kolejnym kroku – także poziomu refundacji. Lekarz nie musiałby się tym zajmować, co zapobiegłoby pomyłkom i ograniczyłoby kolejne wizyty pacjentów u lekarzy. W tym celu wystarczy przyspieszyć informatyzację i stworzyć odpowiednie narzędzia, także informujące o dostępności leków – mówił Jankowski.
Jednym z poruszanych tematów było także bezpieczeństwo lekowe. Mówił o tym Sebastian Szymanek prezes Polpharmy. Natomiast na temat jakości oraz innowacyjności wyrobów medycznych mówił prezes izby Polmed Arkadiusz Grądkowski.
W sesji inauguracyjnej Forum Rynku Zdrowia wzięli udział: Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Bartłomiej Ł. Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu Asseco Poland S.A., Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Jacek Kopacz, wiceprezes zarządu, Supra Brokers SA, Tomasz Latos, poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, ks. dr Arkadiusz Nowak, przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów, prezes, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med., Sebastian Szymanek, prezes zarządu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA, Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Moderatorami byli: Paulina Gumowska, redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia oraz Piotr Wróbel, zastępca redaktor naczelnej.
Forum Rynku Zdrowia odbywa się 24 i 25 października 2022 roku. W ramach spotkania zaplanowano ponad 20 sesji dotyczących najważniejszych tematów dla polskiej ochrony zdrowia w dobie nadzwyczajnych wyzwań. Podejmowane tematy dotyczyły finansowania, jakości i bezpieczeństwa pacjentów oraz dialogu w polskiej ochronie zdrowia i jego wpływu na wdrażanie optymalnych rozwiązań.
Organizatorem Forum Rynku Zdrowia jest PTWP, wydawca portalu www.rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia.
Podczas Forum rozdano także nagrody – Portrety Polskiej Medycyny. Więcej na ten temat: Wyróżnienie dla wiceprezesa Centrum Medyczno-Diagnostycznego