Społeczność rezydencji Orpea w roli doradcy
W ramach projektu Link with family w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), Grupa Orpea wprowadza nową formę uzyskiwania opinii, stanowiska i propozycji od osób, na które – pośrednio bądź bezpośrednio – wpływają działania podejmowane w rezydencjach.
Jest to rozwiązanie wprowadzane na razie w formie pilotażu. Docelowo będzie funkcjonowało we wszystkich domach opieki
Główne kompetencje społeczności mieszkańców i rodzin to opiniowanie i zgłaszanie propozycji w obszarach dotyczących funkcjonowania domu opieki, a tym samym pełnienie funkcji doradczej dla dyrektora.
Zadaniem społeczności mieszkańców i rodzin jest rzetelne przedstawianie problemów, współpraca z pracownikami w ich rozwiązywaniu oraz godne i odpowiedzialne reprezentowanie interesów wszystkich mieszkańców. Społeczność zgłasza też wnioski w zakresie zaspokajania potrzeb kulturalnych i bytowych, organizowania – w szerokim zakresie – terapii zajęciowej i opieki nad mieszkańcami. Rolą społeczności jest też współpraca z personelem w opiece nad mieniem, czuwanie nad właściwym korzystaniem z wszelkich urządzeń ogólnodostępnych, dbałość o czystość i estetykę.
Spotkanie społeczności to forma dialogu między przedstawicielami osób zarządzających domem opieki, a mieszkańcami i ich rodzinami, którego celem jest przedstawianie i opiniowanie gotowych planów, inwestycji, przedsięwzięć, ale też wypracowywanie propozycji rozwiązań lub diagnozowanie potrzeb w obszarach, w których decyzje będą podejmowane w przyszłości.
95 procent uczestników Barometru Satysfakcji 2021 poleca placówki Orpea
Spotkania są organizowane raz na kwartał oraz – w razie uzasadnionej potrzeby – częściej. Uczestniczy w nich dyrektor, kierownik medyczny lub lekarz oraz terapeuta, pełniący funkcję sekretarza, a także osoby zaproszone na spotkanie w roli doradcy. Zaproszenie na spotkanie, wraz z agendą, jest kierowane z odpowiednim wyprzedzeniem do wszystkich mieszkańców i ich rodzin.
Z każdego spotkania sporządzany jest protokół, który zawiera informacje na temat jakości (wyniki barometru satysfakcji, ewaluacji, oceny zewnętrzne, nagrody), organizacji życia codziennego mieszkańców (plan dnia, dni otwarte, warsztaty), prowadzonych i planowanych prac renowacyjnych czy kontroli ryzyka zakażeń.
Społeczność to swoisty rzecznik interesów mieszkańców dbający o to, by ich potrzeby były jak najlepiej zaspokojone, między innymi poprzez wnioskowanie do dyrekcji o poprawę funkcjonowania domu opieki i warunków bytowych.
Orpea Polska oferuje ponad 1250 miejsc w nowoczesnych domach opieki dla seniorów i klinikach, specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej, kardiologicznej: Mazowia, (Warszawa), Ostrowia (Wólka Ostrożeńska k. Garwolina) oraz Klinika rehabilitacyjna Międzylesie.
Orpea Polska: oficjalne otwarcie Rezydencji Święta Jadwiga we Wrocławiu
Domy opieki pod marką Orpea Rezydencje znajdują się na Mazowszu (Dąbrówka, Ostoya, Antonina, Marianna, Ostrowia oraz Ośrodek Wentylacji Respiratorem Konstancja) oraz na Śląsku i Dolnym Śląsku.
W chorzowskiej Rezydencji Honorata i we wrocławskiej Rezydencji Na Dyrekcyjnej działa również Centrum Alzheimera, a we Wrocławiu dodatkowo Mieszkania dla Seniorów (formuła assisted living) dedykowane osobom samodzielnym i aktywnym.
Orpea Polska oferuje opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w formie komercyjnej. Od 2016 roku firma jest częścią Grupy Orpea, obecnej w branży od 1989 roku z potencjałem ponad 110 000 miejsc w domach opieki, klinikach rehabilitacyjnych i psychiatrycznych (ponad 1000 placówek) w 22 krajach.