Potencjał prywatnego sektora ochrony zdrowia jest niewykorzystany
Opieka zdrowotna w Polsce jest finansowana z wielu źródeł, oprócz Narodowego Funduszu Zdrowia, są to także prywatne wydatki pacjentów. Z abonamentów korzysta już wiele milionów osób. Jednak potencjał prywatnego sektora medycznego ciągle jest niewykorzystany.
Na ten temat dyskutowali uczestnicy panelu pt. „Co w dzisiejszym systemie ochrony zdrowia znaczy medycyna prywatna?”, który odbył się w ramach VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Moderatorem panelu był Andrzej Mądrala, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej. Związek był partnerem Kongresu.
O tym, jak ważnym sektorem ochrony zdrowia jest sektor prywatny, świadczą pacjenci korzystający z usług prywatnych placówek. Liczba prywatnych abonamentów medycznych rośnie z roku na rok, w roku 2022 ich liczba zwiększyła się o 17 procent w stosunku do roku poprzedniego.
– Pacjenci wybierają prywatną opiekę zdrowotną, ponieważ jest to dla nich wygodniejsze. W publicznym sektorze problemem jest na przykład lokalizacja placówki, szybkość i sprawność obsługi pacjentów oraz brak możliwości umówienia wizyty na konkretną godzinę. Medycyna prywatna wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom – mówiła Barbara Kopeć ze spółki Diagnostyka.
Przypomniała także, że bardzo wielu pacjentów korzysta w prywatnych placówkach ze świadczeń finansowanych przez pracodawców oraz ze świadczeń, za które płaci NFZ. Dotyczy to także diagnostyki medycznej.
– 90 procent badań wykonanych przez Polaków w ramach programu profilaktycznego Diagnostyka 40Plus miało miejsce w placówkach naszej sieci. Prywatne laboratoria jako pierwsze, trzy lata temu, uruchomiły diagnostykę w kierunku wirusa Sars-CoV-2 – dodała.
Barbara Kopeć poruszyła także temat jakości świadczeń i konieczności stworzenia jednakowych standardów jakościowych.
-Coraz bardziej przyspieszająca cyfryzacja łączy sektor publiczny z prywatnym, ponieważ dane medyczne pacjentów powinny być wymieniane między różnymi placówkami, warto więc także wystandaryzować ten zakres współpracy – mówiła Barbara Kopeć.
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podkreślił, że w systemie ochrony zdrowia są pieniądze wyodrębnione na ten cel poprzez zapisy ustawowe. Dodał także, że niezwykle istotnymi obszarami w systemie są: koordynacja procesu leczenia oraz jakość i bezpieczeństwo pacjenta.
Jakub Szulc z firmy Alab laboratoria stwierdził, że głównym problemem systemu ochrony zdrowia jest dostęp do specjalistów.
-Polski system ochrony zdrowia oparty jest na prywatnych dostawcach usług, a nie na publicznych. Wprawdzie świadczenia szpitalne są oferowane głównie w sektorze publicznym, ale w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej większość wizyt ma miejsce w sektorze prywatnym. Jeżeli chcielibyśmy dzisiaj wyłączyć lecznictwo prywatne z polskiego systemu ochrony zdrowia – lecznictwo przestaje istnieć – mówił Jakub Szulc.
-Przez 30 lat transformacji zbudowaliśmy system na najlepszej z możliwych zasad funkcjonowania – na zasadzie subsydiarności. Udało nam się stworzyć unikatowy system, w którym przedsiębiorcy prywatni zadbali o to, aby kapitał zdrowotny mógł być dobrze chroniony. Konieczne jest jednak rozwijanie partnerstwa publiczno-prywatnego. Potencjał współpracy jest gigantyczny i należy go wykorzystać. Wspólnym celem jest kapitał zdrowia – mówiła Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Temat współpracy sektorów publicznego i prywatnego poruszył także Marcin Łukasiewicz z Medicover.
– Mamy świetne przykłady takiej współpracy. Są obszary, które można wspólnie rozwijać. Efektywność procesów w szpitalu to widoczny element sektora prywatnego, którym chętnie się dzielimy. Sektor prywatny otwarty jest na dialog z placówkami publicznymi – dodał.
Na temat udziału przedstawicieli Medicover w Kongresie Wyzwań Zdrowotnych czytaj: Prywatna opieka medyczna to istotny filar systemu ochrony zdrowia w Polsce
W sesji wzięli udział przedstawiciele zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej – dr Andrzej Mądrala, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej, członek Rady Pracodawców RP, Barbara Kopeć, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania projektami i ESG Diagnostyki, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej oraz Jakub Szulc, dyrektor ds. korporacyjnych Alab Laboratoria, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.
Uczestnikami sesji byli także – Piotr Bromber, podsekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, ekspert Pracodawców RP oraz Marcin Łukasiewicz, dyrektor zarządzający, członek zarządu Medicover.
VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbywał się 9 i 10 marca 2023 roku w Katowicach.
Oprócz części merytorycznej podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbyły się także wydarzenia towarzyszące. Poznaliśmy laureatów konkursów: Kobiety Rynku Zdrowia 2023, VI Konkursu Zdrowy Samorząd, V Konkursu Start-Up-Med. oraz VI Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch).
Anna Rulkiewicz – drugą najbardziej wpływową kobietą w ochronie zdrowia
Organizatorem Kongresu była grupa PTWP.
Retransmisje kongresowych sesji dostępne są na stronie www.hccongress.pl