Uroczyste otwarcie placówki PET-CT Affidea na terenie WIM-PIB
5 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie pracowni PET-CT Affidea w Warszawie, wieńczące szeroko zakrojone prace modernizacyjne, w tym wymianę skanera PET/CT na w pełni cyfrowy aparat GE OMNI Legend.
Na uroczystości obecnych było około 100 gości, w tym przedstawiciele Szpitala WIM-PIB, Narodowego Funduszu Zdrowia, GE Healthcare oraz kadry medycznej. Wydarzenie relacjonowały ogólnokrajowe i lokalne media, podkreślając, że jest to pierwszy taki aparat w Polsce i w Europie Wschodniej.
Podczas spotkania wysłuchaliśmy prezentacji następujących prelegentów:
• Mesut Goral, CEO Affidea,
• gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor WIM-PIB,
• prof. dr hab. n. med. Adam Stępień, Kierownik Kliniki Neurologii WIM-PIB,
• Erez Levy, Executive Director, GM molecular Imaging, GE HealthCare,
• prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk, Dyrektor Medyczny Affidea.
Całość wydarzenia poprowadziła Kamila Kozłowska, Dyrektor Regionu Mazowieckiego Affidea.
Cyfrowy aparat GE Omni Legend PET-CT jest narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób nowotworowych. Diagnostyka w oparciu o skaner PET-CT pozwala dobrać ścieżkę terapeutyczną oraz dokonać jej trafnej weryfikacji. Omni Legend to technologia, która dzięki wykorzystaniu zaawansowanego detektora cyfrowego, daje możliwość uzyskania obrazów w wysokiej rozdzielczości. Aparat ten jest już dostępny dla pacjentów warszawskiej placówki Affidea zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów 128. Centrum Medyczne Affidea Warszawa wykonuje badania PET/CT w ramach refundacji NFZ oraz prywatnie.
– Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/ tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko. Coraz częściej wysokospecjalistyczne badanie PET/CT wykorzystywane jest w rozpoznawaniu chorób neurologicznych czy kardiologicznych – mówi prof. Mirosław Dziuk, specjalista medycyny nuklearnej, Dyrektor Medyczny Affidea.
Sposób działania skanera ma również znaczenie dla komfortu pacjentów poprzez zastosowanie dodatkowych elementów, takich jak odpowiednie światło i dźwięk, minimalizujących ewentualny lęk przebywania w ciasnym aparacie. System pomaga pracownikom medycznym, oferując zbiór intuicyjnych rozwiązań udoskonalonych o sztuczną inteligencję (AI) w zakresie organizacji pracy, w tym rozwiązanie Precision DL1 do przetwarzania obrazów PET/TK z wykorzystaniem głębokiego uczenia, a także opartą na algorytmach sztucznej inteligencji kamerę do automatycznego pozycjonowania pacjenta.
– Skaner GE Omni Legend PET/CT działający w Affidea jest pierwszym takim aparatem dostępnym dla pacjentów w Europie Wschodniej. Zbudowaliśmy system Omni od podstaw, by sprostać potrzebom naszych klientów i ich pacjentów dziś, jak i w przyszłości. Mając na uwadze dobro pacjenta, oparliśmy się na naszym wieloletnim doświadczeniu i współpracy klinicznej z wiodącymi światowymi ośrodkami, by wzbogacić obrazowanie o nowe elementy zaprojektowane z myślą o poprawie wyników klinicznych. Niezwykle cieszymy się, że ten innowacyjny system został już wdrożony w Polsce i mamy nadzieję, że będzie długie lata służył lekarzom, technikom i przede wszystkim pacjentom wymagającym opieki diagnostycznej – mówi Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna na Polskę i Kraje Bałtyckie w GE Healthcare.
– Jestem dumny z tego, że tej klasy urządzenie, możliwości jakie sobą reprezentuje staną się dostępne dla pacjentów leczonych w naszym instytucie. To poprawi nasze możliwości rozpoznania i monitorowania przebiegu choroby, z których gros dotyczy plagi naszych czasów – schorzeń onkologicznych – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak z Wojskowego Instytutu Wojskowego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Placówka Affidea zlokalizowana na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego funkcjonuje od 15 lat. WIM-PIB i Affidea wspierają się, wykonując badania diagnostyczne i lecząc pacjentów. Specjaliści tych dwóch ośrodków dzielą się najlepszymi praktykami m.in. w zakresie leczenia onkologicznego, kardiologicznego i medycyny nuklearnej. Ich wspólnym celem jest zapewnienie każdemu pacjentowi tych samych, wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa oraz stały rozwój, gwarantujący opiekę medyczną zgodną z aktualnymi standardami.
W centrum medycznym Affidea do dyspozycji pacjentów jest zespół składający się z blisko 20 lekarzy specjalistów medycyny nuklearnej, radiologów i anestezjologów, wsparty przez fizyków medycznych, techników, pielęgniarki i zespół obsługi pacjenta. W Affidea Warszawa PET/CT diagnozowanych jest kilka tysięcy pacjentów rocznie w ramach refundacji NFZ, badań prywatnych oraz badań klinicznych. Najczęściej na badanie PET/CT kierowani są pacjenci z nowotworami płuc, nowotworami jelita grubego oraz chłoniakami.