XIX Forum Rynku Zdrowia z udziałem przedstawicieli Pracodawców Medycyny Prywatnej – podsumowanie
Przedstawiciele Pracodawców Medycyny Prywatnej wzięli aktywny udział w odbywającym się w dniach 16-17 października br. XIX Forum Rynku Zdrowia.
Podczas wydarzenia organizację – występując w roli prelegentów podczas paneli dyskusyjnych – reprezentowali:
Andrzej Mądrala – Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej
- panel: „Programy profilaktyczne w Polsce. Wczoraj, dziś, jutro”;
- panel: „Ubezpieczenia zdrowotne” (moderator);
Artur Białkowski – Wiceprezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej
- panel: „Sesja otwarcia. Road mapa dla zdrowia na kolejne lata”;
- panel: „Ubezpieczenia zdrowotne”;
- panel: „Finansowanie ochrony zdrowia. Nowe otwarcie”;
Jakub Szulc – Członek Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej
- panel: „5 najważniejszych ustaw w ochronie zdrowia ostatnich lat. Co z nich zostało?”;
Kamila Skorupińska – Przewodnicząca Forum HR Pracodawców Medycyny Prywatnej
- panel: „Okrągły stół kadr medycznych. Jakich zmian potrzebuje środowisko?”.
Sesja otwarcia. Road mapa dla zdrowia na kolejne lata
Podczas panelu otwierającego Wiceprezes PMP Artur Białkowski – przedstawiając wyzwania i rekomendacje dla nowego kierownictwa resortu – wskazał na:
- potrzebę rozwijania innowacji, gdyż „jest to kapitał, który przynosi efekty. Jest to widoczne, zwłaszcza gdy następuje współpraca sektora prywatnego z publicznym. Telemedycyna, rozwiązania z zakresu e-zdrowia – e-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia – pozwoliły nam zrobić bardzo duży krok do przodu w świadczeniu dobrej, skoordynowanej opieki medycznej i przetrwać pandemię”;
- konieczność zapewnienia takich warunków, aby pacjent był traktowany tak samo bez względu na to, czy korzysta z medycyny prywatnej, czy też publicznej;
- na konieczność sprostania wyzwaniu, jakim są niedobory kadr medycznych.
5 najważniejszych ustaw w ochronie zdrowia ostatnich lat. Co z nich zostało?
W ramach dyskusji, podczas panelu pt.: „5 najważniejszych ustaw w ochronie zdrowia ostatnich lat. Co z nich zostało?”, która skoncentrowała się głównie na kwestii jakości w systemie ochrony zdrowia, Jakub Szulc zauważył, że jeśli chodzi o reformowanie ochrony zdrowia, to w ubiegłych latach zabrakło przede wszystkim spójności i konsekwencji w tym zakresie. Zwrócił także uwagę, że faktyczne wydatki na zdrowie nie były – z różnych powodów – tak wysokie jak deklarowane.
– Problemem jest nie to, czy my określiliśmy, że będziemy wydawać 7% PKB na zdrowie, tylko to, w jaki sposób te 7% liczymy.
Jako jedną z największych porażek legislacyjnych w obszarze zdrowia Jakub Szulc wskazał nieprzyjęcie ustawy o szpitalnictwie.
– Z jednej strony wprowadzamy potrzebne rozwiązania, jak ustawa o jakości – choć w mocno ograniczonej – by nie rzec kadłubkowej – formie w stosunku do pierwotnego projektu, a nie zajmujemy się rzeczą, która na dzisiaj z perspektywy „być albo nie być” szpitali jest, wydaje się, zdecydowanie bardziej istotna.
Jako rekomendację dla nowego Ministra Zdrowia Jakub Szulc wskazał natomiast dialog ze środowiskiem systemu publicznego i prywatnego.
Ubezpieczenia zdrowotne
Podczas rozmowy na temat ubezpieczeń zdrowotnych Artur Białkowski podkreślał udział sektora prywatnego w ochronie zdrowia w Polsce i zalety, jakie przynosi jego funkcjonowanie dla całego systemu – m.in. w obszarze jakości oferowanych świadczeń.
– Jednostki prywatne mocno inwestują w nowe technologie oraz innowacje. Prywatni świadczeniodawcy skupiają się na efektywności świadczeń medycznych – zarówno kosztowej, jak i jakościowej.
Wiceprezes PMP wskazał także, że w większości abonamenty medyczne są częścią oferowanych przez pracodawców benefitów, przekonując, że wprowadzenie odpowiednich systemów zachęt spowodowałoby, że częściej korzystaliby z nich też indywidualni nabywcy.
Również i po tej sesji uczestnicy przedstawili swoje rekomendacje dla Ministra Zdrowia: określenie definicji ubezpieczeń zdrowotnych wraz z serwisem usług, wprowadzenie ulg podatkowych dla płatników ubezpieczeń zdrowotnych oraz wprowadzenie ulg podatkowych dla płatników abonamentów medycznych.
Programy profilaktyczne w Polsce. Wczoraj, dziś, jutro
W odbywającej się także pierwszego dnia kongresu debacie na temat profilaktyki Prezes PMP Andrzej Mądrala podkreślał, że konieczne jest określenie spójnej, kompleksowej i wieloletniej koncepcji działań profilaktycznych oraz zbudowanie modelu powszechnego systemu opieki profilaktycznej ukierunkowanego na zachowanie zdrowego trybu życia i zapobieganiu chorobom.
Przypomniał również, że Pracodawcy RP od dawna promują konieczność stworzenia gabinetów przyzakładowych.
– W każdej firmie powinna być osoba odpowiedzialna za zdrowie pracowników, bo między innymi to będzie gwarantowało zadbanie o profilaktykę zdrowotną pracowników.
Okrągły stół kadr medycznych. Jakich zmian potrzebuje środowisko?
W trakcie swojej wypowiedzi Kamila Skorupińska – Przewodnicząca Forum HR PMP – przypomniała, że:
– chyba nikt sobie nie wyobraża, by ochrona zdrowia mogła istnieć bez sektora prywatnego. I nie tylko w warstwie ambulatoryjnej, gdzie dominujemy, ale również w warstwie szpitalnej.
Odnosząc się do przytoczonych w dyskusji słów byłego Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, podkreśliła, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że system prywatny jest jedynie konsumentem tego, co wytworzy system publiczny.
Jako główną rekomendację i jednocześnie apel do nowego Ministra Zdrowia Kamila Skorupińska wskazała uzdrowienie systemu ochrony zdrowia.
– Należy uzdrowić system ochrony zdrowia, który jest chory – od formy właścicielskiej, zarządczej, organizacyjnej, systemowej. System wymaga resetu. Chodzi o zbudowanie czegoś, co ma sens dla pacjenta, kadry, która jest krytycznie ważna dla społeczeństwa polskiego. Kadra ma prawo wiedzieć, w jakich kierunkach ma się kształcić, ma mieć godne warunki płacy i pracy.
Finansowanie ochrony zdrowia. Nowe otwarcie
Równe traktowanie prywatnych i publicznych podmiotów było natomiast jedną z rekomendacji po sesji „Finansowanie ochrony zdrowia. Nowe otwarcie”, która odbyła się drugiego dnia Forum.
W szczególny sposób w wypowiedziach uczestników wybrzmiewała kwestia efektywności.
– Efektywność jest sposobem na to, żeby dostarczać więcej usług za mniej pieniędzy – trzeba szukać innowacyjności, ale jednocześnie patrzeć, czy można poprawić opiekę. Właściwie ustawione procesy powodują, że możemy wygenerować oszczędności.
Wiceprezes PMP Artur Białkowski podkreślał, iż fakt, że pieniądze pojawiają się w systemie to zaledwie jedna strona medalu. Niezwykle ważne jest ich odpowiednie alokowanie – zwłaszcza w sytuacji inflacji medycznej.
Pod tym względem sektor prywatny – który w szczególny sposób musi zwracać uwagę na stronę kosztową przy jednoczesnym utrzymywaniu odpowiedniej efektywności – może stanowić źródło cennej wiedzy i rekomendacji.
Po raz kolejny Artur Białkowski alarmował też jak poważnym problemem dla obu sektorów są – i w dalszym ciągu będą – niedobory personelu medycznego. Dlatego też dużym wyzwaniem mogłoby być np. wprowadzenie refundacji wizyt prywatnych w systemie publicznym.
– To byłby dobry pomysł, gdybyśmy byli w stanie zapewnić taką dostępność w podmiotach prywatnych, by dać sobie radę z tym dodatkowym zapotrzebowaniem.