Lux Med: uczniowie z Poznania poznali zasady udzielania pierwszej pomocy
Prawie 300 uczniów z Poznania odbyło praktyczne szkolenia z instruktorami Akademii Ratownictwa Lux Med na temat udzielania pierwszej pomocy. W tym roku szkolenia odbyły się w 9 wybranych szkołach ponadgimnazjalnych w Poznaniu.
Wszystkie szkoły uczestniczące w kampanii otrzymały certyfikaty poświadczające udział w zajęciach. Uczniowie natomiast uzyskali potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.
Tegoroczne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy pokazują, że młodzież jest coraz bardziej wrażliwa na problem pomocy przedmedycznej. Ponad połowa z nich czuje potrzebę pozyskania praktycznych umiejętności, aby nie bać się pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Z kolei prawie 80 procent uczniów poznańskich szkół chciałoby z jednej strony usystematyzować i pogłębić dotychczasową wiedzę, a z drugiej - nabyć umiejętności pozwalające przełamać lęk przed udzielaniem pierwszej pomocy.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodzieży po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję „Umiem Pomóc", podczas której razem w ramach Akademii Ratownictwa Lux Med dzielimy się swoim doświadczeniem, umiejętnościami i pokazujemy, jak zawalczyć o drugie życie. Widzimy, że młodzież chłonie tę wiedzę i chętnie praktykuje z nami w różnych, zaaranżowanych sytuacjach. Jednak pamiętajmy, że tylko regularne szkolenia są w stanie wzmocnić nabyte umiejętności - mówi lekarz Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy Lux Med.
Aż 96 procent uczestników tegorocznej kampanii „Umiem Pomóc" dostrzega potrzebę regularnych szkoleń z pierwszej pomocy.
- Uczniowie często z braku możliwości szukają porad i wskazówek jak udzielić pierwszej pomocy w internecie. Tak w przeprowadzonych ankietach wskazała nam ponad połowa tegorocznych uczestników. Dlatego inicjujemy co roku bezpłatne szkolenia i wspieramy szkoły w nauce pierwszej pomocy. Nie tylko uczymy się co zrobić w sytuacji wymagającej udzielenia pomocy, ale przede wszystkim rozmawiamy, jak się nie bać, jak ważne są te pierwsze minuty zanim pojawimy się na miejscu. Niejednokrotnie poszkodowany zawdzięcza życie takim codziennym bohaterom. Także tak młodym, jak uczestnicy naszego projektu - dodaje Maciej Pająk Instruktor Akademii Ratownictwa Lux Med.
Inicjatywa „Umiem Pomóc" trwa od 2011 roku, a jej celem jest zapoznanie uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Młodzież dowiaduje się także jak pokonywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.
Program stanowi również istotne wsparcie procesu kształtowania wrażliwości społecznej młodych ludzi i wysiłku edukacyjnego szkół oraz nauczycieli w ramach przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Do tej pory w ramach kampanii „Umiem Pomóc" przeszkolonych zostało łącznie prawie trzy i pół tysiąca uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta oraz Poznania.
Więcej informacji o kampanii „Umiem Pomóc" znajduje się na stronie www.umiempomoc.pl.
Prawie 300 uczniów z Poznania odbyło praktyczne szkolenia z instruktorami Akademii Ratownictwa Lux Med na temat udzielania pierwszej pomocy. W tym roku szkolenia odbyły się w 9 wybranych szkołach ponadgimnazjalnych w Poznaniu.
Wszystkie szkoły uczestniczące w kampanii otrzymały certyfikaty poświadczające udział w zajęciach. Uczniowie natomiast uzyskali potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.
Tegoroczne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy pokazują, że młodzież jest coraz bardziej wrażliwa na problem pomocy przedmedycznej. Ponad połowa z nich czuje potrzebę pozyskania praktycznych umiejętności, aby nie bać się pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Z kolei prawie 80 procent uczniów poznańskich szkół chciałoby z jednej strony usystematyzować i pogłębić dotychczasową wiedzę, a z drugiej – nabyć umiejętności pozwalające przełamać lęk przed udzielaniem pierwszej pomocy.
– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodzieży po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję „Umiem Pomóc”, podczas której razem w ramach Akademii Ratownictwa Lux Med dzielimy się swoim doświadczeniem, umiejętnościami i pokazujemy, jak zawalczyć o drugie życie. Widzimy, że młodzież chłonie tę wiedzę i chętnie praktykuje z nami w różnych, zaaranżowanych sytuacjach. Jednak pamiętajmy, że tylko regularne szkolenia są w stanie wzmocnić nabyte umiejętności – mówi lekarz Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy Lux Med.
Aż 96 procent uczestników tegorocznej kampanii „Umiem Pomóc” dostrzega potrzebę regularnych szkoleń z pierwszej pomocy.
– Uczniowie często z braku możliwości szukają porad i wskazówek jak udzielić pierwszej pomocy w internecie. Tak w przeprowadzonych ankietach wskazała nam ponad połowa tegorocznych uczestników. Dlatego inicjujemy co roku bezpłatne szkolenia i wspieramy szkoły w nauce pierwszej pomocy. Nie tylko uczymy się co zrobić w sytuacji wymagającej udzielenia pomocy, ale przede wszystkim rozmawiamy, jak się nie bać, jak ważne są te pierwsze minuty zanim pojawimy się na miejscu. Niejednokrotnie poszkodowany zawdzięcza życie takim codziennym bohaterom. Także tak młodym, jak uczestnicy naszego projektu – dodaje Maciej Pająk Instruktor Akademii Ratownictwa Lux Med.
Inicjatywa „Umiem Pomóc” trwa od 2011 roku, a jej celem jest zapoznanie uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Młodzież dowiaduje się także jak pokonywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.
Program stanowi również istotne wsparcie procesu kształtowania wrażliwości społecznej młodych ludzi i wysiłku edukacyjnego szkół oraz nauczycieli w ramach przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Do tej pory w ramach kampanii „Umiem Pomóc” przeszkolonych zostało łącznie prawie trzy i pół tysiąca uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta oraz Poznania.
Więcej informacji o kampanii „Umiem Pomóc” znajduje się na stronie www.umiempomoc.pl.