Advent International: 8,5 mld euro na inwestycje

0
1024


Advent International, międzynarodowa firma prowadząca działalność w sektorze private equity, zakończyła zbieranie funduszu o wysokości 8,5 mld euro. Nowy fundusz będzie kontynuował strategię realizowaną przez sześć poprzednich funduszy GPE Adventu i będzie dedykowany głównie rozwiniętym rynkom północnoamerykańskim i zachodnioeuropejskim, ale także w sposób selektywny będzie inwestował na innych rynkach.

Advent od lat inwestuje także w sektor ochrony zdrowia – 2011 roku zrealizował dwie transakcje w tym obszarze. Od Royal Bank of Scotland odkupił sieć 66 placówek zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym – The Priory Group. Kupił również ukraińskie kliniki ¬ ISIDA, specjalizujące się leczeniu niepłodności oraz ginekologii i pediatrii. Obecnie Advent International jest właścicielem lub współwłaścicielem kilku spółek działających w sektorze ochrony zdrowia, w tym oprócz wyżej wymienionych m.in. Centrul Medical Unirea oraz i Labormed (Rumunia), MEDIAN Kliniken (Niemcy), Craegmoor Healthcare (Wlk. Brytania). Również w roku 2011 Advent zainwestował w American Heart of Poland S.A. (AHP), spółkę prowadzącą ośrodki kardiologiczne na terenie Polski.

Fundusz Advent GPE VII jest uważany za największy fundusz typu buy-out zebrany od początku kryzysu finansowego z września 2008 roku. Fundusz, którego fundraising rozpoczął się w marcu 2012 roku, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i poziomem subskrypcji zarówno ze strony istniejących jak i nowych inwestorów, co  zaowocowało szeroką i zróżnicowaną bazą inwestorów w GPE VII.

– Już rozpoczęliśmy inwestowanie środków z funduszu Advent GPE VII. Widzimy na rynku wiele możliwości inwestycyjnych, które w naszej ocenie są idealne z punktu widzenia naszego podejścia do biznesu. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich funduszy mamy mandat od naszych inwestorów by elastycznie zarządzać zebranymi środkami, przeznaczając je na finansowanie różnego typu i wielkości transakcji – – powiedział Ralf Huep, dyrektor generalny w Advent. 

Advent International został założony w roku 1984 roku. Posiada biura w 16 krajach na 4 kontynentach. Obecnie jest w trakcie uruchamiania biura w Szanghaju, dzięki czemu jego globalny zasięg obejmie 17 państw. Poza globalnym programem GPE, Advent zarządza także dwoma programami regionalnymi: Advent Central & Eastern Europe, gdzie inwestowany jest już czwarty fundusz tego programu ACEE IV (w wysokości 1 mld EUR) oraz Advent Latin America (LAPEF).

Advent International specjalizuje się międzynarodowych wykupach, strategicznej restrukturyzacji oraz inwestowaniu w spółki o wysokim potencjale wzrostu w pięciu kluczowych sektorach. Od momentu rozpoczęcia działalności Advent zebrał 28 mld euro (37 mld USD) kapitału typu private equity i poprzez wykupy przeprowadził ponad 279 transakcji w 35 krajach.