Advent International inwestuje w American Heart of Poland

0
1624

Advent International, międzynarodowy fundusz private equity, podpisał umowę inwestycyjną z American Heart of Poland S.A. (AHP), spółką prowadzącą ośrodki kardiologiczne. Advent objął mniejszościowe udziały. Mogą one się zwiększyć, ale nie przekroczą 50procent.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zostały założone w 2000 roku przez grupę lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych w celu stworzenia sieci nowoczesnych oddziałów kardiologicznych i angiologicznych. Od momentu założenia Grupa American Heart of Poland zainwestowała ponad  300 milionów zł w rozwój infrastruktury i zakup najnowszej technologii medycznej. Obecnie grupa posiada 19 placówek, w tym oddział kardiochirurgii z unikalną salą hybrydową, spełniającą najwyższe światowe standardy. Oddziały PAKS mieszczą się w Ustroniu, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Kędzierzynie-Koźlu, Starachowicach, Mielcu, Polanicy Zdroju, Nysie, Tychach i Chrzanowie.

Sukcesem organizacyjnym Klinik było zorganizowanie sieci placówek daleko od ośrodków akademickich, tam gdzie były największe zaniedbania  zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu chorób układu krążenia. Dzięki temu ratujący życie zabieg tzw. pierwotnej angioplastyki wieńcowej w zawale serca, na obszarze objętym działalnością American Heart of Poland, może rozpocząć się średnio w ciągu 3 godzin od wystąpienia bólu zawałowego. Dodatkowo opóźnienie wewnątrzszpitalne (tzw. door-to-balloon time) nie przekracza w AHP 30 min. Dla porównania w podobnych szpitalach w USA opóźnienie to w dalszym ciągu wynosi 120 min, co znacząco pogarsza wyniki leczenia. Dzięki działalności podmiotów takich jak American Heart of Poland w ciągu ostatniej dekady śmiertelność wewnątrzszpitalna w zawale serca w Polsce spadła z 30 do 3%.

AHP prowadzi także szeroką działalność naukowo-badawczą, zarówno  w zakresie badań klinicznych jak i eksperymentalnych. Kliniki Serca od 5 lat prowadzą własną pracownię doświadczalną oraz w oparciu o uzyskane z UE dotacje otwierają własne Centrum Badawczo-Rozwojowe.

Zaangażowanie Advent International pozwoli spółce na dalszy rozwój m.in. w niedoinwestowanych w naszym kraju kierunkach takich jak kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa czy rehabilitacja kardiologiczna. Advent od lat inwestuje w sektor ochrony zdrowia – tylko w 2011 roku zrealizował dwie transakcje w tym obszarze. Od Royal Bank of Scotland odkupił sieć 66 placówek zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym – The Priory Group. Kupił również ukraińskie kliniki ­ ISIDA, specjalizujące się leczeniu niepłodności oraz ginekologii i pediatrii. Obecnie Advent International jest właścicielem lub współwłaścicielem kilku spółek działających w sektorze ochrony zdrowia, w tym oprócz wyżej wymienionych m.in. Centrul Medical Unirea oraz i Labormed (Rumunia), MEDIAN Kliniken (Niemcy), Craegmoor Healthcare (Wlk. Brytania).

http://www.klinikiserca.pl/img/arrow_01.gif