Affidea bierze udział w akcji samobadania piersi

0
813

Affidea, firma zajmująca się diagnostyką i leczeniem raka piersi, wraz ze stowarzyszeniem Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) zapraszają do wspólnego bicia światowego rekordu Guinnessa w samobadaniu piersi pod hasłem „Dotykam=Wygrywam”. Akcja odbędzie się 1 października 2016 roku, w sobotę, w Warszawie, na błoniach Stadionu Narodowego, podczas Narodowego Dnia Sportu.

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, inicjatywa ta rozpoczyna więc obchody i nawołuje kobiety zarówno do samobadania, jak i wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych.

Każdego roku notuje się ponad 17 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, a ponad 5,6 tysiąca kobiet umiera, głównie z powodu wykrycia choroby w zbyt zaawansowanym stadium. W profilaktyce nowotworowej znaczenie ma wiele czynników. Jednak to, co w ocenie Polskich Amazonek Ruchu Społecznego jest najważniejsze, to badania profilaktyczne. Stowarzyszenie podkreśla, że badania profilaktyczne są podstawą zdrowia, a najprostszą metodą profilaktyki jest samobadanie piersi. Każda kobieta powinna wykonać takie samobadanie raz w miesiącu, jednak nie każda potrafi zrobić to prawidłowo.

– Badamy się nie po to, żeby wykryć problem, ale żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Aby sprawdzić zdrowie swoich piersi wystarczą dwie dłonie i odpowiednia technika. Dlatego z okazji rozpoczynającego się miesiąca profilaktyki chcemy pokazać wszystkim paniom jak wykonać samobadanie piersi – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Ukoronowaniem wspólnej nauki będzie próba pobicia światowego rekordu Guinnessa w samobadaniu piersi, który został ustanowiony w Indiach i wynosi obecnie 2790 jednocześnie badających się kobiet.  Swój udział w biciu rekordu potwierdziła Beata Sadowska – ambasadorka kampanii profilaktycznej „Dotykam=Wygrywam”.

– Jest nam niezmiernie miło, że stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprosiło nas do współpracy przy tak zacnej inicjatywie. Skuteczność leczenia raka piersi to przede wszystkim nowoczesne metody wczesnego wykrywania. Wiele pacjentek można całkowicie wyleczyć, jeśli choroba ta wykryta zostanie we wczesnym stadium, dlatego tak ważne jest samobadanie. Mamy nadzieję, że gro obecnych na wydarzeniu kobiet dodatkowo skorzysta z badań USG i porad lekarzy, którzy będą do dyspozycji uczestniczek przez cały czas trwania akcji – mówi Joanna Borczak, dyrektor mrketingu Affidea Polska.

Próba pobicia rekordu Guinnessa odbędzie się ramach prozdrowotnego pikniku organizowanego z okazji Narodowego Dnia Sportu na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Impreza startuje o godz. 12:00, a zbiórka uczestników chętnych do bicia rekordu rozpocznie się o godz. 13:15.

– Jako firma medyczna specjalizująca się w skutecznej diagnostyce codziennie powtarzamy naszym pacjentkom, jak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa. Akcja organizowana przez PARS jest do tego wspaniałą okazją. Dlatego zapraszamy na to wydarzenie wszystkich – panie i panów, starszych i młodszych. Wzajemna troska o siebie powinna być nieodłącznym elementem szczęśliwego życia – bo najważniejsze jest zdrowie – zaprasza dr Andrzej Radkowski, dyrektor medyczny Affidea Polska.

W ramach Strefy Zdrowia firma Affidea udostępni dwa aparaty USG i daje wszystkim kobietom biorącym udział w akcji możliwość przebadania piersi. Dodatkowo osobom, u których wykryte zostaną niepokojące zmiany, firma Affidea przekaże voucher za symboliczną złotówkę na rezonans magnetyczny piersi.

Badanie rezonansem magnetycznym piersi to obecnie najdokładniejsza metoda diagnostyczna. Jego czułość w wykrywaniu guzków piersi sięga aż 97 procent. Jest to szczególnie istotne dla osób z grup podwyższonego ryzyka wystąpienia raka piersi, gdyż dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian we wczesnym stadium. Voucher będzie można wykorzystać przez miesiąc w wybranych placówkach Affidea w wybranych placówkach w całej Polsce.

– Warto podkreślić, że według aktualnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Obrazowania Piersi (European Society of Breast Imaging – EUSOBI) badanie MR jest szczególnie istotne u kobiet, u których ryzyko zachorowania przekracza 20 procent (pacjentki z mutacjami genetycznymi podnoszącymi ryzyko wystąpienia raka piersi) oraz z rodzinnym występowaniem raka piersi – dodaje dr Andrzej Radkowski, dyrektor medyczny Affidea Polska.

W strefie zdrowia, oprócz bezpłatnych badań USG, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji zdrowotnych, nauki samobadania piersi oraz brafittingu. To okazja do spotkania wielu ciekawych osób zaangażowanych w popularyzację wiedzy na temat raka piersi.

Affidea regularnie angażuje się w inicjatywy społeczne, w których podkreśla się rolę profilaktyki przeciwnowotworowej i podejmuje działania edukacyjne. W lutym 2016 roku Affidea razem z Polskimi Amazonkami Ruchem Społecznym zainaugurowała nietypową akcję społeczną „Życiowy przepis”, której celem jest budowanie świadomości, że badanie piersi, które kobieta może wykonywać samodzielnie lub przy wsparciu bliskiej osoby jest pierwszym krokiem do wczesnego wykrycia raka piersi i może uratować życie. Akcja ta spotkała się z wielkim uznaniem dużej grupy młodzieży z Hongkongu, którzy przybyli do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży i uczestniczyli w warsztatach z samobadania piersi.

Firma Affidea (dawniej Euromedic) jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w Europie. W 197 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia najlepszą możliwą diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dzięki ciągłemu rozwojowi firma rozszerza działalność również na obszary, w których nikt jeszcze dotąd nie działał. Zatrudniając profesjonalną kadrę zajmującą się diagnostyką, firma Affidea staje się również wiodącą siłą dostarczającą zdalną diagnostykę – oferując wielomodułowe usługi z zakresu teleradiologii.

Firma zatrudnia blisko 6 000 wykwalifikowanych specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie.

W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie do Polski najnowocześniejszych metod i narzędzi leczenia chorób nowotworowych, ale również konsekwentne zwiększanie dostępu Polaków do tych usług.