Affidea tworzy ośrodek referencyjny w Poznaniu

0
1172

Affidea inwestuje w nowe techniki leczenia i rozbudowuje ofertę badań diagnostycznych. W listopadzie 2016 w placówce Affidea w szpitalu Centrum Medyczne HCP im. Jana Pawła II w Poznaniu uruchomiony został ośrodek referencyjny dotyczący diagnozowania i leczenia raka prostaty.

Nowym badaniem diagnostycznym oferowanym przez Affidea jest multi-parametryczne badanie rezonansem magnetycznym. Może ono wykluczyć chorobę bez konieczności stosowania procedury inwazyjnej. Wykonanie badania mpMRI pozwala uniknąć biopsji aż jednej czwartej mężczyzn spośród wszystkich z podejrzeniem nowotworu prostaty, ponieważ u takiego odsetka badanych nie zostaje wykryta żadna zmiana.

Badanie mpMRI prostaty można obecnie wykonać w ośrodkach Affidea w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Legnicy i Wrocławiu.

– Docelowo chcemy, żeby usługa ta była dostępna w każdym z naszych ośrodków – mówi Agnieszka Szydłowska, dyrektor operacyjny ds. diagnostyki obrazowej Affidea.

– Inwestycja w nowoczesne, jak najmniej inwazyjne technologie diagnostyczne, powinna być przyszłością każdego  rozwijającego się systemu opieki zdrowotnej. Wykrycie we wczesnej fazie   rozwoju schorzeń onkologicznych zwiększa szanse na ich stuprocentowe wyleczenie, które będzie tańsze i krótsze. Taka osoba może szybciej wrócić do aktywności społecznej i zawodowej –  mówi Agnieszka Szpara, prezes zarządu Affidea Polska. 

Rak gruczołu krokowego jest obecnie jednym z najczęstszych schorzeń o charakterze   rozrostowym u mężczyzn mieszkających na terenie Unii Europejskiej. Jest drugą wśród chorób nowotworowych – po raku płuc – najczęstszą przyczyną zgonów u mężczyzn. Współcześnie skala występowania raka gruczołu krokowego ma tendencję wzrostową, wraz z wydłużającą się długością życia. U mężczyzn powyżej 50. roku życia jest to druga wśród chorób nowotworowych  po raku   płuca najczęstsza przyczyna zgonów, z zachorowalnością na poziomie ponad 13 procent. 

Jednak rak prostaty wcześnie wykryty jest najczęściej całkowicie wyleczalny. Konieczne są jednak regularne badania, które wychwytują wszelkie nieprawidłowości już na wczesnym etapie   zaawansowania  choroby.  

Do  grupy badań nieinwazyjnych zalecanych w diagnostyce prostaty, oprócz USG  i badań   poziomu PSA można zaliczyć również rezonans magnetyczny. Badaniem inwazyjnym jest biopsja, która ma za zadanie pobranie materiału do badania histopatologicznego.

University College London Hospitals opublikował badania pokazujące, że multi-parametryczne badanie rezonansem magnetycznym prostaty (mpMRI) powinno być zastosowane przed wykonaniem pierwszej biopsji.

– Znalezienie sposobu na bezpieczne odstąpienie od inwazyjnej i nieprzyjemnej procedury, jaką   jest biopsja prostaty u mężczyzn bez podejrzenia istotnego klinicznie raka prostaty, jest dużym osiągnięciem. Biopsja prostaty bywa nie tylko bolesna i nieprzyjemna, ale niesie też za sobą ryzyko poważnych powikłań, w tym sepsy – mówi dr Stefan W. Czarniecki, urolog, ze współpracującego z Affidea HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty.  

Firma Affidea (dawniej Euromedic) jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w  ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Europie. W 179 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia najlepszą możliwą diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dzięki ciągłemu rozwojowi firma rozszerza działalność również na obszary, w których nikt jeszcze dotąd nie działał.

Zatrudniając profesjonalną kadrę zajmującą się diagnostyką, firma Affidea staje się również wiodącą siłą dostarczającą zdalną diagnostykę – oferując wielomodułowe usługi z zakresu teleradiologii.

Firma zatrudnia blisko 6 000 wykwalifikowanych specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie. W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku.