Agnieszka Pachciarz nowym prezesem NFZ

0
1015


Agnieszka Pachciarz została wybrana nowym prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowa prezes jest zwolenniczką skoordynowanej opieki medycznej oraz punktowania jakości usług, a rolę NFZ widzi bardziej jako zakupującego usługi niż regulującego rynek medyczny. Chce także wzmocnić procedury kontroli.

Agnieszka Pachciarz od marca 2012 roku pełniła funkcję wiceministra zdrowia, blisko współpracując z minister Bartoszem Arłukowiczem. Przedtem przez trzy lata była prezesem Pleszewskiego Centrum Medycznego sp. z o.o.
Agnieszka Pachciarz jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który ukończyła w roku 1997. W latach 2000-2004 odbyła aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Od czasu studiów specjalizowała się w prawie medycznym. Od 1997 do 2006 roku pracowała dla korporacji zawodowej lekarzy w Poznaniu, zamieszczała też publikacje z prawa medycznego, między innymi w Biuletynie Informacyjnym Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Jako prawnik, a potem radca prawny, w latach 2002- 2005, współpracowała także z samorządem miejskim w Swarzędzu, a także z podmiotami handlowymi, działającymi jako spółki kapitałowe, a także z Kasami Chorych i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Od 2005 roku pełniła funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy, od 2009 była prezesem zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółka z o.o.  Zarządzany przez nią ostatnio szpital od czterech lat zajmuje pierwsze miejsce wśród niepublicznych placówek w prestiżowym rankingu ,,Bezpieczny Szpital”, opracowywanym co roku przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i jedną z ogólnopolskich gazet. W ubiegłym roku był piątym szpitalem w Polsce (niezależnie od profilu działalności i formy prawnej), co stanowi najlepszy  z dotychczasowych wyników.