Agnieszka Szpara w debacie organizowanej przez Ministerstwo Pracy

0
899

Agnieszka Szpara, jako przedstawiciel forum Opieki Długoterminowej działającego w ramach organizacji Pracodawcy Medycyny Prywatnej, uczestniczyła w debacie organizowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Debata nosiła tytuł „Trzeci wiek, czwarty wiek – wymiary (nie)zależności na rynku pracy”.

Konferencję otworzył Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W spotkaniu udział też wzięli przedstawiciele Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, III sektora, biznesu oraz partnerów społecznych.
Uczestnicy konferencji szukali odpowiedzi na pytania: Jak szybko się starzejemy? Jaka bariera wieku sprawia, że trudniej jest pracować? Czy pracodawcy są przygotowani na zjawisko starzenia się społeczeństwa? A także – czy rodziny są na to gotowe?

Agnieszka Szpara, uczestnicząc w panelu, zwróciła przede wszystkim uwagę na konieczność wykorzystania pracodawców jako partnerów społecznych w koordynacji zmian na rynku pracy związanych z rozwojem sektora opieki długoterminowej.

– Dominująca obecnie na tym rynku forma świadczenie usług w szarej strefie jest długoterminowo szkodliwa dla wszystkich uczestników i podopiecznych. A istniejące na tym rynku wydatki prywatne – szacowane na około 2 mld zł powinny wspierać rozwój rynku przejrzystego, z kontrolowanymi standardami świadczonych usług i przez osoby do takich usług przygotowane zawodowo- mówiła Agnieszka Szpara.