Ala laboratoria nowym członkiem Pracodawców Medycyny Prywatnej

0
834

Alab laboratoria, druga co do wielkości sieć laboratoriów diagnostycznych w Polsce, została członkiem organizacji Pracodawcy Medycyny Prywatnej. Grupa Alab prowadzi 57 laboratoriów diagnostycznych oraz około 140 punktów pobrań na terenie całego kraju.

Grupę Alab tworzą:
–  Alab Laboratoria – obecnie 36 laboratoriów w całej Polsce,
– Laboatoria Medyczne  Bruss – obecnie 5 laboratoriów w Trójmieście i województwie pomorskim,
–  Laboratoria Przygoda – obecnie 7 laboratoriów na zachodnim i północnym Mazowszu oraz w województwie warmińsko-mazurskim,
– Bio-diagnostyka – sieć 5 laboratoriów w województwie śląskim, małopolskim i świętokrzyskim,
– Vitalabo – laboratorium w Bydgoszczy
– Białostockie Centrum Analiz Medycznych – laboratorium w Białymstoku.

Do grupy Alab należą także laboratoria ściśle współpracujące – Vita w Darłowie oraz Amimed w Wołominie.

Początki Grupy sięgają roku 1987, kiedy to została założona w Warszawie spółka Alab, która rozpoczęła działalność w zakresie handlu odczynnikami i aparaturą laboratoryjną. W roku 2001 założono pierwsze laboratorium, które rozpoczęło świadczenia usług na rzecz różnych zleceniodawców w tym jednostek publicznych. W 2007 roku firma zmieniła nazwę na Alab laboratoria sp. z o.o. i zajęła się tylko i wyłącznie prowadzeniem laboratoriów.

W roku 2008 pozyskano udziałowca branżowego, który wspiera swoim doświadczeniem działalność sieci laboratoriów. Inwestorem został p. Dr Hans Jakob Limbach – właściciel Medizinisches Versorgungszentrum Dr. Limbach & Kollegen z siedzibą w Heidelbergu, mieście uniwersyteckim położonym w kraju związkowym Badenia Wirtembergia w Niemczech.

Laboratorium Alab jako pierwsze w Polsce przeszło w roku 2009 akredytację na zgodność z normą 15189 – normą jakości medycznego laboratorium analitycznego.

Alab laboratoria jako pierwsza firma medyczna w Polsce od 2008 roku stosuje podpis elektroniczny w dokumentacji medycznej, czym zapewnia szybkie i w pełni prawnie ważne wyniki. Rok wcześniej Alab zainstalował pierwszą w Polsce linię automatyczną (obecnie są w Polsce dwie takie linie obie w sieci Alab) – co stanowi nową jakość pracy w laboratorium.

Alab oferuje ponad 1000 badań. Laboratoria Grupy wykonują badania podstawowe w zakresie hematologii, koagulologii, analityki ogólnej z parazytologią, biochemii klinicznej, serologii grup krwi, mikrobiologii z mykologią, diagnostyki prątka gruźlicy; a także badania specjalistyczne w zakresie rozszerzonym z immunochemii, autoimmunologii, białek specyficznych, diagnostyki zakażeń i analiz hormonalnych, markerów nowotworowych, patomorfologii i cytologii oraz genetyki molekularnej zakażeń i leczenia bezpłodności.

Więcej informacji www.alablaboratoria.pl