Alab Laboratoria: nowe badania w kierunku chorób tarczycy

0
896


Alab Laboratoria wprowadziły do swojej oferty nowe badanie dotyczące diagnostyki chorób tarczycy – badanie odwróconej trójjodotyroniny (rT3), która  jest biologiczne nieczynną postacią hormonu T3 i powstaje w organizmie obok czynnej postaci hormonu. Jeśli obie postacie trójjodotyroniny są w fizjologicznej równowadze, procesy zależne od hormonów tarczycy zachodzą prawidłowo.

Istnieje szereg chorób i zaburzeń prowadzących do wzrostu stężenia odwrotnej T3, takich jak cukrzyca, przedłużające się stany zapalne, marskość wątroby, długotrwały stres (operacje, urazy, zmęczenie organizmu), niedobór selenu, nadmiar kortyzolu. Poziom T3 w takim stanie jest znacznie zmniejszony, jednak nie ma to związku z niedoczynnością tarczycy.

Zbadanie poziomu obydwu postaci T3 pozwala zróżnicować prawdziwą niedoczynność tarczycy (która powinna być leczona hormonalnie) od stanu, gdy tarczyca działa prawidłowo, ale zahamowaniu ulegają mechanizmy przemiany hormonów, a przyczyna tego stanu nie leży w niedoczynności tarczycy.

Sieć Alab Laboratoria prowadzi  57 laboratoriów oraz ponad 180 punktów pobrań na terenie całego kraju.