Aldemed: w dalszym ciągu bez kontraktu na szpital

0
961

Centrum Medyczne Aldemed z Zielonej Góry podpisało na rok 2012 kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w wysokości 8,5 mln zł. Kontrakt nie finansuje jednak usług szpitalnych, tymczasem Centrum od roku posiada szpital wybudowany kosztem kilkunastu milionów złotych.

Inwestycja była dofinansowana z funduszy unijnych. Projekt budowy szpitala został nawet nagrodzony jako najlepszy w województwa w zakresie zdrowia. Niestety, ponieważ dotąd nie otrzymał kontraktu na swoje usługi, przeważnie stoi pusty. Wykonywanych jest tutaj zaledwie kilka lub kilkanaście komercyjnych zabiegów miesięcznie, tymczasem taką liczbę zabiegów można byłoby wykonywać w ciągu jednego dnia. Właściciel placówki Ryszard Szcząchor jest rozgoryczony z tego powodu.

– NFZ ogłasza dodatkowe konkursy na usługi świadczone przez nowo powstałe pracownie rezonansu czy oddziały kardiologiczne, tymczasem nasz szpital od ponad roku jest w pełni wyposażony, zatrudniliśmy doskonały personel, a konkurs i tak nie został ogłoszony – stwierdza.
Aby poprawić sytuację finansową Centrum właściciel zdecydował się na sprzedaż w lutym 2011 roku części przedsiębiorstwa świadczącej usługi w zakresie diagnostyki – rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Sprzęt został kupiony przez firmę Euromedic, która również dzierżawi pomieszczenia od Aldemed.

– Wystąpiliśmy też do Funduszu z propozycją, że zaoferujemy deficytowe usługi, których brakuje na rynku, takie jak na przykład stomatologia dla osób niepełnosprawnych czy poradnia osteoporozy – mówi Ryszard Szcząchor. Jednak na razie Fundusz nie odniósł się do tych propozycji.

Centrum Medyczne Aldemed działa od 1996 roku. Oprócz usług w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, stomatologii, rehabilitacji i diagnostyki oferuje także podstawową opiekę zdrowotną, którą obejmuje obecnie ponad 24 tysiące pacjentów. Cały kontrakt Funduszu na usługi finansowane ze środków publicznych (razem z POZ) ma wartość około 10 mln zł. Aldemed oferuje też usługi w zakresie medycyny pracy i medycyny estetycznej. Prowadzi dwie placówki, jedną przy ulicy Niepodległości, drugą (filia Zastal) przy ulicy Towarowej. Tam też prowadzony jest nowy szpital, oddany do użytku na początku roku 2011. Koszt inwestycji wyniósł kilkanaście milionów złotych, z tego 3 mln zł stanowiły dotacje unijne. Szpital posiada 15 łóżek, w tym 2 łóżka intensywnej opieki medycznej.