Amethyst inwestuje w Centrum Radioterapii w Płocku

0
994


Spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP) utworzy w Płocku Centrum Radioterapii. Spółka wygrała przetarg na dzierżawę gruntu od Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka. Koszt inwestycji jest szacowany na 60 mln zł. Budowa ruszy w 2014 roku.

Ośrodek będzie mógł przyjąć 2000 pacjentów rocznie, a rozpocznie działalność pod koniec 2014 roku. Będzie obejmował zakład radioterapii, brachyterapii i poradnię radioterapeutyczną i powstanie na działce o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kw. Będzie wyposażony w dwa najnowocześniejsze akceleratory firmy Elekta. Zgromadzony w Centrum sprzęt umożliwi realizację wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Cały personel przejdzie przeszkolenie i odbędzie zagraniczne staże w partnerskich ośrodkach sieci Amethyst na świecie.

W płockim szpitalu od lutego 2011 roku działa oddział onkologiczny, który powstał w wyniku przekształcenia istniejącego od 2000 roku oddziału dziennego onkologii zachowawczej i zlokalizowany jest w nowym pawilonie. Kolejnym krokiem w rozwoju tej gałęzi usług będzie uruchomienie ośrodka radioterapii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku to jedna z największych wielospecjalistycznych placówek medycznych w województwie mazowieckim. Posiada 22 oddziały szpitalne, blok operacyjny, centralną sterylizację, poradnie, zakłady, pracownie i aptekę szpitalną. Dysponuje 942 łóżkami, na których rocznie hospitalizowanych jest ponad 40 tysięcy pacjentów. W szpitalu wykonuje się około 12 tysięcy zabiegów operacyjnych rocznie, a ze świadczeń zdrowotnych szpitalnego oddziału ratunkowego korzysta około 50 tysięcy osób. Oddział onkologiczny placówki posiada 32 łóżka i wyposażony jest w aparaturę medyczną nowej generacji. Rocznie przyjmuje ponad 3500 pacjentów głównie na chemioterapię szpitalną i w ramach programów lekowych. Wykonuje rocznie około 7000 wlewów cytostatycznych. W poradni onkologicznej udziela się rocznie około 10 000 porad diagnostycznych i terapeutycznych.

Właścicielem Radiology Therapeutic Center Poland jest holding medyczny R.T.C., który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech. Jego właściciele od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy TAOZ, międzynarodowa sieć stacji dializ.  Od września 2012 roku w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek  Amethyst Radiotherapy. W Polsce oprócz inwestycji w Płocku, budowane jest Centrum Amethyst w Krakowie przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera, a podobny projekt jest przygotowywany w Przemyślu.