Amethyst: nowe metody leczenia nowotworów

0
1052

Centrum Radioterapii Amethyst z Krakowa będzie wprowadza brachyterapię nowotworów głowy i szyi. Terapia ta poleająca na uumieszczaniu źródła promieniowania bezpośrednio w okolicy zmiany chorobowej będzie prowadzona w ścisłej współpracy z oddziałem chirurgii twarzowo-szczękowej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

Rocznie na ten odział trafia 1600 – 1700 pacjentów, 33 procent z nich to chorzy na nowotwory.
– Jeszcze kilka lat temu największą grupę pacjentów stanowili chorzy z rozmaitymi urazami głowy, ale obecnie zdecydowanie na pierwsze miejsce wysunęły się choroby onkologiczne – mówi  profesor dr hab. n. med. Jan Zapała, ordynator oddziału. – W 2014 roku leczyliśmy 669 pacjentów z chorobami nowotworowymi, z których aż 70 procent stanowiły nowotwory złośliwe.

Oddział chirurgii twarzowo-szczękowej w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera to największa tego rodzaju placówka w Małopolsce. Prowadzone są tutaj wszystkie zabiegi chirurgiczne i konieczne rekonstrukcje. Uzupełnieniem terapii jest radioterapia. W przypadkach nieoperacyjnych stosowana jest chemioterapia. Oddział wdraża wszystkie najnowsze metody leczenia, aby zwiększać skuteczność stosowanych terapii. Obecnie trwają przygotowania do zabiegów brachyterapii, szczególnie w przypadkach nowotworów wargi, korzenia języka i jamy ustnej.

Pierwszy zabieg brachyterapii w Centrum Radioterapii Amethyst został wykonany 5  czerwca 2014 roku. Od tego czasu metoda była z powodzeniem stosowana w przypadku nowotworów narządów rodnych, piersi i skóry. Brachyterapia polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. W powszechnie stosowanej teleradioterapii (w skrócie nazywanej radioterapią) źródło napromieniania znajduje się w pewnym oddaleniu od pacjenta.

Najważniejszym atutem brachyterapii jest jej precyzja – dzięki umieszczeniu źródła promieniotwórczego bezpośrednio w okolicy guza (lub nawet w jego wnętrzu) możliwe jest znaczne zwiększenie dawki, która trafia w zmianę nowotworową, przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia zdrowych organów na radiację.

– Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowotworów głowy i szyi, gdzie zlokalizowanych jest wiele ważnych życiowo narządów, które po otrzymaniu wysokiej dawki napromieniania niezbędnej do wyleczenia nowotworu mogą stracić swoją funkcjonalność, a chodzi o tak kluczowe życiowo kwestie jak wzrok, słuch czy mowa – mówi dr n. med. Andrzej Kukiełka z Centrum Radioterapii Amethyst. – Brachyterapia umożliwia podanie dużej dawki napromieniania z olbrzymią precyzją bezpośrednio do zmiany nowotworowej, co zwiększa szansę na wyleczenie przy stosunkowo niewielkim ryzyku powikłań. Stopień skomplikowania anatomii regionu głowy i szyi wymaga wielodyscyplinarnego podejścia i odpowiedniej organizacji.

Obecnie w Centrum Radioterapii Amethyst trzech pacjentów z nieoperacyjnym nowotworem skóry twarzy poddawanych jest brachyterapii. Na specjalnych maskach umieszczane są aplikatory, do których na krótki czas wprowadzane jest źródło promieniotwórczego irydu.

– To jednak dopiero początek, przygotowujemy się do bardziej skomplikowanych terapii, które do tej pory w Małopolsce nie były realizowane  – podkreśla Andrzej Kukiełka, doświadczony specjalista od brachyterapii. Wcześniej zajmował się nią w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie.

Centrum Radioterapii Amethyst  prowadzone jest przez holding medyczny R.T.C. Radiotherapeutic Center. Sieć Amethyst  działa w Polsce, Rumunii i Niemczech.

Holding powstał w 2010 roku. Właściciele R.T.C. od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant  A&D Pharma czy TAOZ Holdings, międzynarodowa sieć stacji dializ.  Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ.

W Polsce R.T.C. działa poprzez Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP), spółkę celową powołaną do realizacji inwestycji w Krakowie i Przemyślu – w Krakowie we współpracy ze Szpitalem Wojewódzkim im. L. Rydygiera, w Przemyślu z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio. Podobne Centrum powstaje także w Płocku.