Anna Rulkiewicz – drugą najbardziej wpływową kobietą w ochronie zdrowia
Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Lux Med i wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, znalazła się na drugim miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet w polskiej ochronie zdrowia. Wyróżnienie przyznano podczas VIII edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, była to pierwsza edycja tego plebiscytu. Anna Rulkiewicz otrzymała wyróżnienie jako jedyna przedstawicielka prywatnego sektora ochrony zdrowia.
W plebiscycie wyróżniono zarówno menadżerki jak i lekarki i pracownice naukowe, a także działaczki społeczne, pracownice instytucji państwowych oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i rozwoju ochrony zdrowia. Są to osoby, których praca przyczynia się do poprawy funkcjonowania systemu zdrowia i wpływa na rozwój medycyny w Polsce.
Wśród nadesłanych zgłoszeń jury konkursu wybrało 50 kobiet, z których 10 zostało uhonorowanych statuetką.
Na pierwszym miejscu znalazła się Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a na trzecim – Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Anna Rulkiewicz, która była na drugim miejscu, została wyróżniona za współtworzenie i wprowadzanie w życie innowacyjnych projektów zdrowotnych na rynku prywatnych usług medycznych.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że znalazłam się w gronie kobiet, które mają wpływ na system ochrony zdrowia. Dedykuję tę nagrodę nie tylko wszystkim kobietom, ale wszystkim osobom, które chcą zmienić system ochrony zdrowia, tak, aby lepiej działał na rzecz pacjentów. Warto podkreślić i to też jest dla mnie ważne, że jestem jedyną osobą wyróżnioną w tym plebiscycie, i to na tak zaszczytnym miejscu, która działa w prywatnym sektorze ochrony zdrowia. Cieszę się, bo dzięki temu widać nasz sektor i widać naszą walkę. Dziękuję przede wszystkim mojemu zespołowi, bo ta nagroda to nasze wspólne dzieło. Stanowi ona docenienie tego, co robimy i zrobiliśmy do tej pory dla naszych pacjentów – mówiła Anna Rulkiewicz po otrzymaniu nagrody w ramach plebiscytu „Kobiety Rynku Zdrowia”.
Kolejne miejsce w plebiscycie zajęły: Beata Małecka-Libera, senator RP, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia, Maria Libura, ekspertka ds. zdrowia Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie oraz Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) miał miejsce 9 i 10 marca 2023 roku w Katowicach. Organizatorem przedsięwzięcia była grupa PTWP. Pracodawcy Medycyny Prywatnej byli jego partnerem.
Potencjał prywatnego sektora ochrony zdrowia jest niewykorzystany