Anna Rulkiewicz: przedsiębiorcy muszą zadbać o środowisko, nikt za nas tego nie zrobi
Mamy tylko jedną planetę, na której obecnie żyjemy, i musimy o nią dbać. To właśnie my – biznes duży i mały, musimy się włączyć w ten proces, tak, byśmy mogli dalej bezpiecznie funkcjonować. Nikt za nas tego nie zrobi – mówiła Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej, podczas I kongresu ESG.
Anna Rulkiewicz uczestniczyła w panelu pod tytułem „ESG = game changer. Jak standardy zrównoważonego rozwoju zmienią zasady gry w biznesie?”
W panelu wzięli też udział przedstawiciele takich firm jak PKN Orlen, PGE, Amazon, Bank Gospodarstwa Krajowego, Lotnisko Chopina i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
W 2050 roku Unia Europejska ma ogłosić neutralność klimatyczną. Uczestnicy spotkania mówili o tym, w jaki sposób każdy musi zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, postawy oraz świadomość konsumencką. Zastanawiali się, jak to wpłynie na działalności firm.
ESG oznacza czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw i innych organizacji, składające się z trzech elementów, takich jak E – Środowisko (environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (social responsibility) i G – Ład korporacyjny (corporate governance).
Anna Rulkiewicz przypomniała, że duże spółki giełdowe najszybciej wprowadzają u siebie zmiany w tym zakresie. Mniejsze firmy często czerpią inspirację z działań dużych korporacji, ważną rolę w zakresie uświadamiania nadchodzących zmian odgrywają także organizacje biznesowe.
– Warto mówić o różnych środkach pomocowych, potrzebne jest w tym zakresie edukacja. Ten rok trzeba mądrze wykorzystać. W grupie Lux Med przygotowujemy się na taką transformację, mamy gotowe struktury, pracowników, korzystamy z pomocy specjalistycznych firm, opracowaliśmy plany jak dość do „zeroemisyjności” oraz jasne cele wytyczone na lata 2030 i 2040 – mówiła prezes Lux Med.
Wspomniała też o wpływie środowiska na zdrowie. Przytoczyła dane, z których wynika, że rocznie z powodu smogu umiera w Polsce 48 tysięcy osób, a negatywne skutki wywoływane przez aerozole atmosferyczne dotyczą zwiększonej zachorowalności na choroby układu oddechowego i krwionośnego.
Grupa Lux Med podejmuje działania, aby ograniczyć emisyjność poprzez stawianie obiektów spełniających wymogi w tym zakresie, przez zmianę floty samochodowej na hybrydową, a także poprzez podejmowanie akcji profilaktycznych, takich jak między innymi Healthy Cities, w wyniku której w roku 2021 posadzonych zostało 375 tysięcy drzew. Kolejne akcje planowane są także w roku 2022.
Czytaj na ten temat: Grupa Lux Med wyróżniona za akcję Healthy Cities>>>
– Będziemy się skupiać na miastach, aby czynić je bardziej przyjaznymi. Każdy rok bez takich działań jest stratą dla planety i dla zdrowia. Dobrze jest stawiać sobie krótkoterminowe cele. To nie legislacja i rządzący zmienią świat, ale ludzie biznesu, a zdrowie odgrywa szczególną rolę, bo wpływa bezpośrednio na nas i nasze rodziny – dodała.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że transformacja zgodna z ESG jest konieczna i jest także opłacalna. Wspominali także o innych aspektach wdrożenia ESG, takich jak bezpieczeństwo pracowników. Przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego wspomniał, że brak takich wdrożeń wpływa negatywnie na wizerunek firmy, dlatego firmy finansowe oferują preferencyjne warunki dla przedsiębiorców, którzy działają przyjaźnie dla środowiska.
Wspomniał, że uzupełnieniem dla środków unijnych na cele związane z ESG są środki własne, takie jak Fundusz Trójmorza, którego inicjatorem jest BGK czy także projekt 3W – Woda Wodór Węgiel.
Firma Amazon postawiła sobie za cel, że neutralna klimatycznie będzie już w roku 2040, a do roku 2030 będzie korzystać tylko z energii odnawialnej. Podjęła także inicjatywę – deklarację klimatyczną, realizowaną z partnerami i współpracownikami, w której bierze udział 200 firm.
Ważnym elementem ESG jest różnorodność i inkluzja, czyli włączanie do zespołów ludzi – niezależnie od ich płci, wieku, przekonań, orientacji, rasy, narodowości, stopnia sprawności, o czym też dyskutowano.
W ramach Kongresu nastąpiło także podpisanie listu intencyjnego na rzecz wdrożenia ESG w Polsce.
Organizatorem Kongresu był Instytut ESG – zespół doradczo-analityczny działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, a współorganizatorami: RaportCSR.pl, Akademia Zarządzania i Rozwoju oraz Forum Pracodawcy Godnego Zaufania.
Kongres odbył się 26 stycznia 2022.