Arion-Szpitale: coraz więcej porodów w placówce w Biłgoraju

0
875


W pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku w szpitalu w Biłgoraju, prowadzonym przez spółkę Arion-Szpitale, na świat przyszło 102 dzieci – 53 w styczniu i 49 w lutym, z czego osiemnaścioro to nowi mieszkańcy Biłgoraja, a osiemdziesięcioro czworo to dzieci zameldowane na terenie powiatu lub poza nim. To więcej niż w analogicznych okresach poprzednich lat.

W styczniu i lutym 2013 roku w biłgorajskim szpitalu na świat przyszło 97 dzieci, natomiast w 2012 i 2011 roku urodziło się tutaj 86 i 84 dzieci.

Z danych szpitala wynika, że liczba urodzeń w placówce wzrosła o ponad 20%. Biorąc pod uwagę tendencję zniżkową w całym kraju statystyki biłgorajskiego szpitala wyglądają optymistycznie.

Spośród kilkunastu szpitali z oddziałami położniczo-ginekologicznymi, znajdującymi się na terenie województwa lubelskiego, szpital w Biłgoraju z roku na rok staje się miejscem coraz chętniej wybieranym przez przyszłe matki.

Cieszący się coraz większym zaufaniem i dobrą renomą oddział położniczo-ginekologiczny przyciąga przyszłe mamy z terenu całego województwa. Jednymi z głównych powodów są między innymi domowy klimat zapewniający rodzącym oraz ich rodzinom pełną intymność i poczucie bezpieczeństwa oraz wyposażenie oddziału w niezbędny, nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt i aparaturę medyczną: KTG, USG, fotele i łóżka ginekologiczne. Znajduje się tu pokój odwiedzin, punkt laktacyjny oraz sala do porodów rodzinnych, podczas których kobiecie może towarzyszyć mąż, partner lub inna bliska osoba. Od momentu porodu aż do dnia wypisu ze szpitala, matka i dziecko cały czas przebywają razem.

Do dyspozycji matek i dzieci pozostają specjaliści: lekarze neonatolodzy, lekarze położnicy oraz pielęgniarki położne, którzy pokazują jak prawidłowo karmić, opowiadają o alternatywnych metodach karmienia oraz diecie kobiety karmiącej. W razie konieczności zdiagnozują oraz pomogą rozwiązać problemy dotyczące laktacji. Nauczą, w jaki sposób łagodzić kolki, pomóc w zasypianiu i relaksacji dziecka. Na terenie szpitala działa również bezpłatna Szkoła Rodzenia z cyklem wykładów poświęconych kobietom w ciąży, porodom i opiece poporodowej.

Arion Szpitale Sp. z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju obejmuje szpitale w Biłgoraju i Tarnogrodzie oraz poradnię we Frampolu. W skład ZOZ w Biłgoraju wchodzi: 10 oddziałów szpitalnych działających w ramach kontraktu z NFZ, 19 poradni w tym 18 działających w ramach kontraktu z NFZ, oddział rehabilitacji z 2 pracowniami, 7 pracowni diagnostyki oraz laboratorium. Placówka dysponuje łącznie 408 łóżkami szpitalnymi oraz współpracuje z 98 lekarzami oraz 240 pielęgniarkami i położnymi.

Kontrakt placówki z NFZ na rok 2014 ma wartość ponad 31 mln zł. Ponad 27 mln zł jest przeznaczonych na leczenie szpitalne, w tym na ginekologię i położnictwo, neonatologię i pediatrię, a także na leczenie chorób wewnętrznych, chorób płuc, kardiologię, chirurgię ogólną oraz ortopedię.