Arion-Szpitale: test Nifty w Biłgoraju i Łęcznej

0
258


Spółka Arion-Szpitale wprowadziła do swojej oferty test Nifty, bezinwazyjne badania prenatalne, polegające na wykrywaniu trisomii u płodu bezpośrednio z krwi ciężarnej. Badania są dostępne w poradniach komercyjnych w Biłgoraju oraz w Centrum Medycznym Górnik w Łęcznej.

Test Nifty (nieinwazyjny test prenatalny do oceny ryzyka wystąpienia trisomii płodu) określa prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka trisomii chromosomu 21,18 i 13 u płodu. Polega na badaniu płodowego DNA znajdującego się we krwi matki. Dzięki temu można otrzymać pełen obraz genotypu dziecka i można określić, czy nie występuje u niego wada genetyczna.

Test diagnozuje zespół Downa, Edwards’a i Patatu. W trakcie analizy płodowego DNA możliwe jest również wykrycie aberracji związanych z chromosomem płci, np. Zespołu Turnera czy Zespołu Klinefeltera.

Metoda ta jest nieinwazyjna, bez ryzyka poronienia czy infekcji u matki. Cechuje ją wysoka czułość oraz dokładność bliska 100 procentom. Jej zaletą jest również możliwość wczesnego wykonania testu – już od 11-tego tygodnia ciąży
Dzięki zastosowaniu testu można uniknąć bólu czy dyskomfortu związanego ze stosowanymi do tej pory dość ryzykownymi badaniami prenatalnymi. Ta innowacyjna metoda, określana jako sekwencjonowanie nowej generacji, w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi, w niektórych przypadkach może zastąpić inwazyjną biopsje kosmówki czy amniopunkcję.

Badanie dedykowane jest w szczególności kobietom z grupy podwyższonego ryzyka, lecz łatwość i bezpieczeństwo przeprowadzenia testu powoduje, że mogą go wykonywać wszystkie kobiety ciężarne.

Poradnie w Biłgoraju są częścią prowadzonego przez Arion Szpitale Sp. z o.o. Zespołu Opieki Zdrowotnej obejmującego także szpitale w Biłgoraju i Tarnogrodzie oraz poradnię we Frampolu. Oprócz placówek w Biłgoraju i Łęczne jArion prowadzi też szpital w Gostyninie.