Badania laboratoryjne powinny być raportowane razem z poradą lekarską lub hospitalizacją
Pracodawcy RP postulują, aby badania laboratoryjne wykonywane przez laboratoria zewnętrzne na podstawie zlecenia były raportowane wraz ze zdarzeniem medycznym, jakim jest między innymi porada lekarska czy hospitalizacja.
Taka zasada raportowania jest przyjęta, gdy badania laboratoryjne są wykonywane przez laboratorium własne (wewnętrzne) podmiotu leczniczego (szpitala czy przychodni).
Uwagi dotyczą projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej.
Medyczne laboratoria diagnostyczne (publiczne i niepubliczne) wykonują rocznie setki milionów badań laboratoryjnych, z których każde – zgodnie z przyjętą przez prawodawcę systematyką – jest osobnym zdarzeniem medycznym.
Medyczna diagnostyka laboratoryjna nie była i nie jest objęta osobnym finansowaniem przez NFZ, zatem systemy informatyczne laboratoriów nie gromadzą i nie przetwarzają danych sprawozdawczych w zakresie, w jakim wykonują to podmioty korzystające wprost z finansowania publicznego.
Czytaj także: Zmiany w przekazywaniu danych na temat zdarzeń medycznych>>>
Rozległe i specjalistyczne laboratoryjne systemy informatyczne (LIS) są przystosowane do przeprowadzenia procesu laboratoryjnego i gromadzenia niezbędnych danych o zleceniodawcy i o pacjencie, w takim zakresie, jaki jest konieczny do wykonania badania i autoryzacji uzyskanego wyniku.
W ramach diagnostyki laboratoryjnej zakres tych danych wynika wprost z dedykowanych tej dziedzinie przepisów, czyli szczególnie z ustawy o diagnostyce laboratoryjnej i z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.
Według Pracodawców RP pierwszym krokiem do skutecznego wdrożenia elektronicznej sprawozdawczości badań laboratoryjnych powinno być prawne ustanowienie obowiązków w zakresie zlecania badań, w tym przede wszystkim wymogu elektronicznego zlecania badań oraz określenia zakresu i standardu danych przekazywanych przy zleceniu od zlecającego – jeżeli katalog tych danych ma być poszerzony w stosunku do stanu obecnego i ma zawierać między innymi dane wynikające z umowy bądź umów zleceniodawcy z NFZ.
Konieczne jest także ustalenie jednego formatu przekazywanych danych obowiązującego wszystkich zleceniodawców (zlecające badania poradnie POZ, poradnie specjalistyczne oraz szpitale).
Czytaj także: Uwagi Pracodawców RP do projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej>>>
Autorzy uwag podkreślają, że przy obecnej architekturze laboratoryjnych systemów informatycznych (LIS) stosowanych w Polsce nie jest możliwe w ciągu trzech miesięcy (które projektodawca przewidział na wdrożenie komunikacji zgodnej z zawartymi w rozporządzeniu zmianami) rozbudowanie zakresu przetwarzanych danych (między innymi dotyczących numeru umowy, w ramach której zlecone badania są finansowane przez NFZ) wraz z mechanizmami walidacji ich poprawności.
Projektowana zmiana regulacyjna wymaga gruntownego przebudowania systemów informacyjnych, także po stronie zleceniodawców – w gabinetach lekarskich, przychodniach oraz w szpitalach w taki sposób, by było możliwe przekazywanie dodatkowych danych do podwykonawców celem ich dalszego raportowania. Poza tym obejmie także świadczeniodawców – podwykonawców wykonujących badania z zakresu diagnostyki obrazowej
Pracodawcy RP zwracają się z prośbą do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, do którego skierowane jest pismo, o zorganizowanie konferencji uzgodnieniowej z udziałem przedstawicieli zleceniodawców, podwykonawców oraz firm, dostarczających systemy informatyczne dla ochrony zdrowia.
Całe pismo Pracodawców RP z uwagami dotyczącymi projektu rozporządzenia dostępne jest tutaj>>>