Barbara Kopeć: w raportowaniu chodzi o to właśnie, żeby firma była transparentna

Autor: Medycyna Prywatna
11 grudnia 2023

Diagnostyka S.A. od trzech lat przygotowuje raporty ESG, uznając ich wagę we współczesnym zarządzaniu firmą i wpływie raportowania na transparentność działalności spółki. Opublikowany niedawno raport za 2022 rok obejmuje takie obszary jak: ład korporacyjny, wpływ społeczny wewnątrz i na zewnątrz firmy, ślad węglowy i wpływ na środowisko naturalne. Autorką raportu jest Barbara Kopeć, Pełnomocnik zarządu ds. zarządzania projektami i ESG, którą poprosiliśmy o komentarz.

Dlaczego raportowanie ESG jest ważne?

Według mnie jest ważne, bo pokazuje sposób myślenia i działania spółki, zarówno w jej wnętrzu, jak i na zewnątrz. W Diagnostyce posługujemy się hasłem „Diagnostyka – więcej dla zdrowia”, naszą działalność opisują nie tylko liczby zawarte w corocznym raporcie finansowym. Raporty ESG pokazują wpływ spółki na rzeczywistość – na środowisko, w którym pracujemy, na ludzi – pracowników, pacjentów, kontrahentów, na szeroko rozumiany rynek usług medycznych i sposób ich świadczenia. 

Które aspekty wpływu na rzeczywistość uważa Pani za najważniejsze w przypadku Diagnostyki?

Mówimy o zrównoważonym rozwoju, dlatego warto pamiętać o wszystkich aspektach wpływu. Ja jestem szczególnie dumna z tego, że w 2022 roku udało się wprowadzić zmianę legislacyjną upoważniającą opiekunów medycznych do pobierania krwi. Nie od dzisiaj wiadomo, że wynik badania jest tak dobry, jak dobry jest pracownik, który pobiera materiał do badania. Najwięcej błędów, jakie pojawiają się w wynikach badań laboratoryjnych, to błędy przedlaboratoryjne, przede wszystkim nieprawidłowo pobrany materiał. Na rynku pracy brakuje osób mających uprawnienia do pobierania krwi – czynności te nazywane są flebotomią. Sytuacja ta wynika w dużej mierze z likwidacji szkół pomaturalnych, które kształciły techników analityki medycznej. Z naszej inicjatywy – Pracodawców Medycyny Praktycznej oraz Fundacji Opiekun Medyczny – udało się dokonać zmian w systemie edukacji i nadać przyszłym opiekunom medycznym uprawnienia w zakresie flebotomii. W 2022 roku przeprowadziliśmy dla tej grupy cykl webinarów o zasadach prawidłowego pobierania krwi, w których uczestniczyło ponad 1000 zainteresowanych. Rozpoczęliśmy także program praktyk dla uczniów szkół dla opiekunów medycznych w wybranych punktach pobrań Diagnostyki. Ustawa dopuszczająca opiekunów medycznych jako osoby mogące pobierać krew do badań wejdzie w życie w marcu 2024 roku. Zrównoważony rozwój, który jest raportowany i przedstawiany w raporcie ESG, kładzie duży nacisk na współpracę z podmiotami zewnętrznymi i na wywieranie realnego wpływu na minimalizowanie ryzyka w rozwoju spółki. Projekt poszerzania kadr medycznych uprawnionych do pobierania krwi do badań jest według mnie dobrym przykładem wywierania pozytywnego wpływu.

Zwróciłam uwagę w raporcie na bardzo drobiazgowe przeliczenie śladu węglowego wynikającego z jednego badania?

Precyzja w kalkulacji naszego śladu węglowego wzrasta z raportu na raport, ciągle to udoskonalamy. W przygotowaniu tego opracowania przydało się moje wykształcenie chemika. Postępując zgodnie z protokołem GHG, ślad węglowy liczymy w trzech zakresach: emisji bezpośrednio od nas zależnych, jak spalanie paliw płynnych, emisji wynikającej z najmu lokali i trzeciej – związanej z przetwarzaniem odpadów medycznych. Omówmy je kolejno. W naszej działalności transport materiału do laboratoriów odgrywa kluczową rolę, dlatego, aby ograniczyć wytwarzanie spalin, postawiliśmy na auta o najniższej emisji spalin (silniki spełniające normy Euro 5 i 6) oraz systematycznie wprowadzamy samochody o napędzie elektrycznym. Obecnie Diagnostyka posiada 25 takich samochodów, w następnym roku planowane jest dokupienie kolejnych 10. Kolejnym źródłem emisji jest energia elektryczna zużywana w naszych placówkach – tu skrupulatnie sprawdzamy czy i za ile możemy zakupić energię z odnawialnych źródeł energii. Największe nasze laboratorium w Warszawie przy ul. Jutrzenki korzysta wyłącznie z „zielonego” prądu. Elektryfikując flotę tworzymy także własne stacje ładowania, zwracając uwagę na to, skąd czerpiemy do nich prąd. Trudniejszym wyzwaniem są emisje związane z ogrzewaniem naszych lokalizacji – tak gaz ziemny, jak i węgiel zużywany przez ciepłownie to źródła kopalne i nasz wpływ na zmniejszenie zużycia ciepła możemy realizować tylko przez oszczędzanie energii. Najwięcej problemów w raportowaniu stwarza kalkulacja śladu węglowego w zakresie spalania odpadów, jeszcze jej nie ujawniamy w raportach – brakuje danych od samych spalarni – niemniej pracujemy nad uzupełnieniem tych informacji.

Działalność Diagnostyki jest ścisłe związana z wytwarzaniem określonej ilości odpadów, czy może Pani o tym więcej opowiedzieć?

Tak, nasza działalność opiera się na pobieraniu materiału do badań, jego analizie, a następnie utylizacji i moim zdaniem warto o tym rozmawiać oraz przyjrzeć się wszystkim etapom powstawania odpadów medycznych. Restrykcyjnie podchodzimy do identyfikacji odpadów medycznych, ich sortowania i przekazywania firmom utylizacyjnym, które je potem spalają. Zakres obowiązków wytwórcy odpadów stale się zwiększa. Nie mamy natomiast wpływu na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów medycznych i – wraz ze wzrostem liczby badań – ta ilość będzie się zwiększać. Odpady medyczne niebezpieczne stanowiły w 2022 roku 98% wszystkich wygenerowanych przez Diagnostykę odpadów.

Rozwój Diagnostyki S.A. mocno zależy od rozwoju usług informatycznych oferowanych pacjentom i kontrahentom, w tym lekarzom. Jak Pani ocenia tę część Waszej działalności?

Rynek e-commerce w naszej branży bardzo dynamicznie się rozwija, zwłaszcza od czasu pandemii. Możliwość zlecania badań przez pacjenta, a przede wszystkim odbiór wyników badań przez Internet, jest już właściwie standardem. Zdecydowana liczba naszych kontrahentów zleca badania i odbiera wyniki elektronicznie, co – poza przyśpieszeniem procesu analitycznego, ograniczeniem liczby pomyłek i błędów wynikających z przepisywania danych – zmniejsza również zużycie papieru, tonerów w drukarkach, a także ogranicza konieczność korzystania z transportu przez pacjentów i dowozu wyników do lekarzy. Sprzedaż badań w ramach e-commerce w 2022 roku wzrosła o 35% w stosunku do 2021 roku i o 173 % w stosunku do pandemicznego roku 2020.

Bardzo ważna jest ochrona danych medycznych. Jak Diagnostyka chroni swoje dane?

Wszystkie dane trzeba zabezpieczyć, co każda firma stara się robić przy użyciu dostępnych jej środków. Jednym z kluczowych projektów, nad którymi pracował pion IT w 2022 roku, było wdrożenie w firmie rozwiązania Fortinet Secure SD-WAN. Projekt ten wiązał się przede wszystkim z potrzebą modernizacji środowiska cyfrowego budowanego latami. Celem wprowadzenia nowego rozwiązania była poprawa wydajności infrastruktury, niezawodności usług, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Było to największe wdrożenie SD WAN w Polsce, przypadające na czas pandemii, i jedno z największych wyzwań informatycznych w Grupie Diagnostyka w 2022 roku.

Jeśli ktoś chciałby poznać szczegóły Waszego raportu, to jest on publiczny?

Tak, można go znaleźć na naszej stronie internetowej. W raportowaniu chodzi o to właśnie, żeby firma była transparentna. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do lektury.

Inne artykuły

Profilaktyka to klucz w walce z nadciśnieniem

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 16.05.2025

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, występującą w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. To schorzenie bywa podstępne, rozwijając się latami, często bezobjawowo, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Zgodnie z wytycznymi – przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie tętnicze mierzone w domu nie powinno przekraczać u osób poniżej 65. roku życia wartości 130/80 mmHg. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi i zdrowy tryb życia to fundamenty profilaktyki udaru mózgu i zawału serca, o czym Medicover przypomina z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego.

Nadciśnienie, nazywane potocznie „cichym zabójcą”, przez długi czas może nie dawać żadnych symptomów, jednocześnie niszcząc serce, mózg, nerki i inne kluczowe organy. Alarmujące dane z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023” ujawniają, że ponad połowa pracujących Polaków zmaga się właśnie z podwyższonym ciśnieniem. Szacuje się, że w Polsce z nadciśnieniem żyje w sumie około 10,8 miliona osób, z czego aż 3,1 miliona nie jest tego świadoma.

Dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola ciśnienia i dbałość o zdrowy styl życia. Prewencja, codzienne, świadome decyzje prozdrowotne i zdrowy tryb życia to najskuteczniejsze środki ochrony – zarówno przed samą chorobą nadciśnieniową, jak i przed jej poważnymi konsekwencjami. Celem leczenia nadciśnienia jest przede wszystkim zapobieganie dalszym powikłaniom.

Doktor nauk medycznych Rafał Łukaszewicz – kardiolog, Ekspert ds. Jakości i Standardów Medycznych w Medicover w Polsce – radzi:

  • kontroluj ciśnienie regularnie. Mierz je systematycznie, najlepiej o stałych porach dnia i notuj wyniki. Tobie i Twojemu lekarzowi pozwoli to śledzić jego wartości i szybko reagować na niepokojące zmiany. Pamiętaj o okresowych badaniach kontrolnych (jak EKG, badania krwi i moczu), które pomogą ocenić ogólny stan Twojego zdrowia sercowo-naczyniowego.
  • Wprowadź prozdrowotne zmiany w stylu życia. Kluczowe znaczenie mają: zbilansowana dieta (np. dieta śródziemnomorska, z ograniczeniem soli do <5g/dobę), regularna aktywność fizyczna (minimum 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo), utrzymanie prawidłowej masy ciała, rezygnacja z nałogów (zwłaszcza palenia tytoniu i picia alkoholu), nauka radzenia sobie ze stresem dnia codziennego oraz dbałość o odpowiednią ilość i jakość snu.
  • Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza. Jeśli lekarz zalecił leki, przyjmuj je regularnie i zgodnie z instrukcjami. Nie modyfikuj dawkowania na własną rękę i nie pomijaj dawek.
  • Nie lekceważ lekkich na pozór objawów. Pamiętaj, że nadciśnienie tętnicze często rozwija się bezobjawowo. Jeśli zauważysz u siebie powtarzające się objawy, takie jak np.: bóle lub zawroty głowy, duszności, zaburzenia widzenia czy kołatania serca – niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być sygnały świadczące o problemach z ciśnieniem.

Profilaktyka to fundament zdrowia, dlatego Medicover realizuje inicjatywy prozdrowotne, takie jak na przykład „Zdrowa Odwaga”. Program ten naukowo potwierdził, że zmiana stylu życia i regularna aktywność fizyczna realnie poprawiają zdrowie uczestników, w tym przyczyniając się do redukcji ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Uczestnicy programu, prowadząc zdrowy i aktywny fizycznie tryb życia, zyskali ponad rok życia w lepszym zdrowiu, a poziom ich absencji pracowniczej spadł aż o 32%.

– Pamiętajmy, że nadciśnienie to nasz cichy wróg oraz że skuteczną bronią w walce z nim są wczesne profilaktyczne działania prozdrowotne. Regularna, domowa kontrola ciśnienia tętniczego, a także prowadzenie zdrowego stylu życia to inwestycje, które procentują każdego dnia. Jest takie mądre, stare polskie przysłowie – „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz’”. W medycynie, a zwłaszcza w kardiologii, to przysłowie nabiera niezwykle dosłownego znaczenia. To codzienne „ścielenie łóżka” – czyli nasze wybory żywieniowe, nasza aktywność fizyczna, sposób radzenia sobie ze stresem, rezygnacja z używek – bezpośrednio przekłada się na nasz „dobry sen”, co oznacza nasze zdrowie – w tym na prawidłową regulację ciśnienia tętniczego. Każdy zdrowy posiłek, każdy spacer, każda chwila relaksu, każdy dzień bez papierosa, to staranne przygotowywanie sobie „posłania” na przyszłość. A „dobry, spokojny sen” w tej metaforze to nic innego jak zdrowe serce, energia do życia i radość z każdego dnia, wolne od ciężaru nadciśnienia i jego powikłań – zapewnia Rafał Łukaszewicz, kardiolog, Ekspert ds. Jakości i Standardów Medycznych w Medicover w Polsce.

Nieleczone nadciśnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwiększając ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca, niewydolności serca czy udaru mózgu. Przyczynia się do utraty elastyczności tętnic, prowadzi do przerostu lewej komory serca, upośledzenia pracy nerek, a nawet może wpływać na narząd wzroku, powodując zmiany siatkówki lub ślepotę. Jednak dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktyce, obejmującej modyfikację stylu życia, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadciśnienia i jego powikłaniom. Medicover oferuje kompleksową opiekę, od diagnostyki (w tym badań laboratoryjnych i EKG) po leczenie i wsparcie w zmianie nawyków. Podjęcie tych prewencyjnych lub leczniczych kroków już dziś może zapobiec poważnym problemom związanym z nadciśnieniem tętniczym w przyszłości.

Przeczytaj teraz

Enel-med rozwija szpital w centrum Warszawy

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 12.05.2025

Szpital enel-med w Warszawie dynamicznie się rozwija, stając się nowoczesną placówką wielospecjalistyczną. Dotychczasowa ortopedia – stanowiąca fundament działalności szpitala – zyskała nowego dyrektora medycznego, specjalistę z zakresu zabiegów miniinwazyjnych w protezoplastykach stawów. Jednocześnie oferta placówki została poszerzona o oddział ginekologiczny. Obecnie pacjenci mogą skorzystać również z operacji z zakresu neurochirurgii, okulistyki, laryngologii i chirurgii ogólnej.

– Bardzo się cieszę z rozszerzenia współpracy z tak znakomitym fachowcem z dziedziny ortopedii i traumatologii, jakim jest Prof. Paweł Skowronek. Jestem przekonany, że możemy uzyskać niesamowitą synergię, łącząc wybitną wiedzę medyczną i doświadczenie z jakością obsługi pacjenta oraz potencjałem inwestycyjnym. Naszym celem jest tworzenie nowoczesnego ekosystemu medycznego, który łączy profilaktykę, diagnostykę i leczenie, dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjentów i oferując im najwyższą jakość usług medycznych  – podkreśla Jacek Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED.

Enel-sport pod nowymi skrzydłami

Od początku kwietnia br. funkcję dyrektora medycznego szpitala enel-med oraz kliniki ortopedii i rehabilitacji enel-sport pełni prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Skowronek, wybitny specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, mazowiecki wojewódzki konsultant ds. ortopedii i traumatologii. Profesor Paweł Skowronek specjalizuje się w protezoplastyce stawów, ze szczególnym naciskiem na miniinwazyjne techniki MIS DAA stawu biodrowego oraz zaawansowane zabiegi rewizyjne stawów biodrowych i kolanowych. Jako jeden z najbardziej doświadczonych chirurgów ortopedów w technikach MIS w Europie, przeprowadził ponad 10 tys. takich operacji. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od 2009 roku prowadzi również szkolenia dla lekarzy w Polsce, Europie i świecie z ortopedycznych technik małoinwazyjnych. Zrealizował kilkaset szkoleń typu chirurg-chirurg dla lekarzy ortopedów z całego świata. Jego praca doktorska i habilitacyjna znacząco przyczyniły się do rozwoju nowych metod leczenia w ortopedii.

Od lat współpracuję z zespołem enel-med i enel-sport, dlatego z dużą satysfakcją przyjąłem rozszerzenie mojej roli o funkcję dyrektora medycznego szpitala. To dla mnie kolejny etap rozwoju, który pozwala jeszcze pełniej wdrażać standardy nowoczesnej ortopedii – w tym małoinwazyjne techniki operacyjne, które znacząco zmniejszają ryzyko około- i pooperacyjne, ale również skracają czas rekonwalescencji. Naszą ambicją jest tworzenie środowiska leczenia opartego na ścisłej współpracy doświadczonych i nowoczesnych lekarzy ortopedów, rehabilitantów i diagnostów – mówi prof. Paweł Skowronek, Dyrektor Medyczny szpitala enel-med oraz kliniki ortopedii i rehabilitacji enel-sport.

Oddział ginekologiczny

Nowo otwarty oddział ginekologiczny w szpitalu enel-med w Warszawie, dzięki zaawansowanej diagnostyce oraz nowoczesnym metodom leczenia placówka zapewnia pełne wsparcie na każdym etapie zdrowotnej ścieżki – od profilaktyki, przez konsultacje specjalistyczne, aż po zabiegi operacyjne i rehabilitację.

Nowoczesny oddział oferuje szeroki zakres usług ginekologicznych, w tym zarówno standardowe zabiegi operacyjne, jak i procedury z zakresu ginekologii estetycznej. Dodatkowo, pacjentki mogą korzystać z konsultacji i diagnostyki w jednym z 19 oddziałów enel-med, a także z rehabilitacji uroginekologicznej w jednej z czterech specjalistycznych placówek.

Ale to nie wszystko

Szpital świadczy usługi z zakresu neurochirurgii, w tym nowoczesne leczenie schorzeń kręgosłupa, a także okulistyki, oferując m.in. operacje usunięcia zaćmy w ramach kontraktu z NFZ. Pacjenci mogą skorzystać z zaawansowanej diagnostyki obrazowej obejmującej rezonans magnetyczny (MR), tomografię komputerową (TK), RTG i USG. Placówka zapewnia również całodobowy dyżur ortopedyczny oraz ambulatoryjne zabiegi chirurgiczne. Dzięki innowacyjnemu podejściu, nowoczesnemu sprzętowi i wykwalifikowanemu zespołowi lekarzy, szpital enel-med gwarantuje pacjentom dostęp do najwyższej jakości diagnostyki, leczenia i opieki pooperacyjnej w jednym miejscu.

Więcej informacji o szpitalu enel-med jest dostępnych tutaj: https://enel.pl/szpital/.

Przeczytaj teraz

Enel-med w 2024: więcej klientów indywidualnych, 35% wzrost obrotów z TU i 500 tys. użytkowników mobilnych

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 8.05.2025

Centrum medyczne enel-med podsumowało bardzo dobry 2024 rok. Spółka uzyskała rekordowe przychody na poziomie 736 mln zł, co oznacza 19% dynamikę w ujęciu rocznym. W tym okresie spółka nie przeprowadziła żadnych akwizycji. Ponad połowę obrotów stanowiły firmowe pakiety medyczne, których sprzedaż wzrosła o 14% r/r. Firma odnotowała widoczną dynamikę w obszarze klientów indywidualnych, o czym świadczą wzrosty w zabiegach operacyjnych (35% r/r), stomatologii (20% r/r) oraz przychodniach (+18% r/r). Coraz mocniej rozwija się również współpraca z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które zlecają enel-med wykonanie usług medycznych na rzecz swoich klientów (+36% r/r). Wspólnym mianownikiem wszystkich działań jest aplikacja mobilna enel-med, z której korzysta już prawie pół miliona pacjentów.

– 2024 rok był dla naszej sieci okresem solidnego wzrostu i zrównoważonego rozwoju. W naszej polityce nie mieści się pojęcie masowości, bo w masie gubi się jakość i empatię. Konsekwentnie stawiamy na zdrowe fundamenty – rozwój bez kompromisów jakościowych, rentowny portfel klientów i nowoczesne kanały kontaktu z pacjentem. 19% dynamika obrotów sieci to dowód na to, że możemy szybko rosnąć i jednocześnie skutecznie podnosić marżowość naszych usług. Złożyło się na to kilka elementów. Po pierwsze, ponad połowę przychodów spółki stanowi sprzedaż firmowych pakietów medycznych, co pokazuje, że naturalnie przywiązujemy dużą uwagę do sprzedaży w tym obszarze. Po drugie, znacząco – o 36% r/r – wzrosły obroty z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które zlecają nam wykonanie usług medycznych na rzecz swoich klientów w ramach polis zdrowotnych. Po trzecie, nowoczesne placówki w dogodnych lokalizacjach, do których w ubiegłym roku dołączyły dwie nowe przychodnie we Wrocławiu, wykwalifikowany personel medyczny, jakość i kompleksowość usług czynią naszą ofertę bardzo atrakcyjną, także dla klientów indywidualnych. Potwierdza to dynamika sprzedaży usług FFS, która wyniosła 21% w ujęciu rocznym. I co ważne, nasze usługi coraz częściej są dostępne nie tylko dla pacjentów komercyjnych, ale także tych leczonych w ramach NFZ. W ubiegłym roku zintensyfikowaliśmy działania w tym obszarze, wkomponowując w ofertę usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, badań endoskopowych czy rezonansu magnetycznego, które wykonywane są dla pacjentów bezpłatnie. I w końcu, olbrzymie znaczenie – zarówno w relacjach z firmami, jak i samymi pacjentami – mają rozwiązania mobilne. Z naszej aplikacji na koniec 2024 roku korzystało niemal pół miliona pacjentów, którzy w ten sposób m.in. rezerwują i odwołują wizyty oraz sprawdzają wyniki badańkomentuje wyniki Jacek Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED. 

Pakiety medyczne podstawą wzrostu

Łączne przychody centrum medycznego enel-med w 2024 roku wyniosły 735,6 mln zł, co oznacza 19% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego, nie dokonując żadnych akwizycji. Zysk brutto wyniósł 19 mln zł. Ponad połowę sprzedaży stanowiły produkty zryczałtowane, czyli abonamenty medyczne dla firm. Spółka wypracowała w tym obszarze dynamikę na poziomie 14% r/r, poprawiając istotnie rentowność portfela przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów jakościowych. NPS zadowolenia pacjenta z usług wyniósł aż 90, co stawia spółkę wśród liderów jakości. 

– Rynek B2B jest wciąż bardzo interesujący i z ogromnym potencjałem biznesowym. Z naszego raportu „Łączy nas zdrowie” wynika, że tylko co czwarty pracownik w Polsce ma dostęp do pakietu medycznego. Zdecydowana większość Polaków, aż 70%, nie ma takiej możliwości. A uzasadnienie dla oferowania takiego elementu jest klarowne – benefitem, z którego pracownikom najtrudniej byłoby zrezygnować, uwzględniając jego przydatność i koszt, jest prywatna opieka medyczna. To pokazuje, że będziemy mieli zajęcie jeszcze przez długie lata – mówi Jacek Rozwadowski.

Mocną pozycję enel-med na rynku potwierdzają także rosnące obroty z największymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, które zlecają spółce wykonanie usług medycznych na rzecz swoich klientów w ramach oferowanych polis zdrowotnych. Dynamika przychodów w tym obszarze wyniosła 36% w ujęciu rocznym. 

Coraz więcej klientów indywidualnych

Centrum medyczne enel-med coraz pewniej czuje się na rynku klientów indywidualnych, co potwierdza dynamika sprzedaży usług FFS na poziomie 21% w ujęciu rocznym. Najwyższe wzrosty, w porównaniu do roku ubiegłego, spółka odnotowała w zabiegach operacyjnych (+35% r/r), diagnostyce obrazowej (+25% r/r) oraz stomatologii (+20%). Dynamika sprzedaży w największym obszarze aktywności spółki, czyli w przychodniach wielospecjalistycznych, wyniosła 18% r/r. 

Stomatologia to obszar, od którego ponad trzydzieści lat temu zaczynaliśmy, i który obecnie jest jednym z największych motorów naszego wzrostu. Dwucyfrowa dynamika potwierdza nasze najwyższe kompetencje na tym rynku, a co równie warte podkreślenia, to bardzo pozytywny trend w regularnym korzystaniu z przeglądów stomatologicznych. Przychody z usług profilaktyki wzrosły o ponad 44% r/r – mówi Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED.

Coraz więcej NFZ i technologii

Usługi spółki są dostępne nie tylko dla pacjentów komercyjnych, ale także tych leczonych w ramach NFZ. W ubiegłym roku spółka intensyfikowała działania w tym obszarze, wkomponowując w swoją ofertę usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie jest ona dostępna w placówkach enel-med w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Katowicach i Sochaczewie. Enel-med konsekwentnie rozszerza listę usług zakontraktowanych z NFZ. Poza podstawową opieką zdrowotną (POZ), świadczy usługi w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Pacjenci mogą skorzystać z opieki okulistycznej, endokrynologicznej, ginekologicznej i kardiologicznej bezpłatnie na NFZ. 

Fundamentem dalszego wzrostu enel-med mają być przede wszystkim świetny personel i nowe technologie.

Mamy ambicję być miejscem pracy pierwszego wyboru dla kadry medycznej, dlatego stale inwestujemy w rozwój naszych specjalistów. W 2024 roku zapytaliśmy o zadowolenie z pracy wszystkich pracowników i współpracowników naszej sieci placówek, w tym lekarzy, pozostały personel medyczny oraz administrację. Ogólna satysfakcja lekarzy z pracy w placówce enel-med wynosi 5,46 w skali od 1 do 6. Warto także podkreślić, że część naszych lekarzy jest akcjonariuszami spółki, czyli w pewnym sensie pracują na swój rachunek – mówi Jacek Rozwadowski.

Duży udział we wzroście firmy mają rozwiązania mobilne. Z aplikacji spółki na koniec 2024 roku korzystało niemal pół miliona pacjentów. Blisko połowa pacjentów rezerwuje wizyty przez aplikację, czyli ponad dwa razy więcej niż telefonicznie. To pokazuje, że Polacy coraz bardziej ufają nowym technologiom.

Na koniec wspomnę o AI, która zrewolucjonizuje medycynę w niedalekiej przyszłości. Sztuczna inteligencja zawitała już do enel-med w postaci oprogramowania, które wspomaga radiologów w opisywaniu badań endoskopowych oraz badań wykonywanych przy pomocy rezonansu magnetycznego. W efekcie zapewniamy najwyższą jakość obrazowania, umożliwiającą precyzyjną diagnostykę w różnych obszarach medycyny – mówi Prezes Zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED.

Przeczytaj teraz

Maturą stresujemy się bardziej niż utratą pracy. Dla 28 proc. Polaków to najbardziej stresujący moment w życiu

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 5.05.2025

Maj to czas egzaminów – maturalnego i ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że w 2025 roku do obu egzaminów przystąpi ok. 475 tys. uczniów. Dla wielu młodych Polaków to pierwszy tak poważny sprawdzian – nie tylko wiedzy, ale i odporności psychicznej. Matura, obok egzaminu na prawo jazdy, jest najbardziej stresującym momentem dla Polaków. Jak wynika z najnowszego badania enel-med przeprowadzonego na panelu Ariadna, matura była stresująca dla 28 proc. zapytanych. Psychologowie zwracają uwagę, że stres w małych dawkach może mobilizować, np. podczas egzaminu. Jednak, gdy staje się przewlekły, zwiększa ryzyko problemów ze snem, wagą, a nawet wywołuje depresję. Co 3. Polak minimalizuje stres słuchając muzyki, 28 proc. rozmawia z bliskimi, a co piąty ucieka w inne zajęcia.

Matura to dla wielu uczniów nie tylko sprawdzian wiedzy, ale i emocjonalne wyzwanie, które potrafi na długo zapisać się w pamięci. 28 proc. Polaków wskazuje ten egzamin jako najbardziej stresujące wydarzenie w życiu, wynika z badania enel-med. Przebija nawet stresogenne publiczne wystąpienia (25 proc.), kłótnię z bliską osobą (21 proc.) czy stratę pracy (18 proc.).

Egzamin dojrzałości częściej jako stresujący wspominają kobiety niż mężczyźni – takiej odpowiedzi udzieliło 32 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn. Jeśli weźmiemy pod lupę wiek, to za szczególnie stresujący moment uznał maturę co trzeci badany w wieku 25-44 lata oraz 55+. Co ciekawe, najmłodsze pokolenie (18-24 lata), które egzamin najczęściej ma jeszcze świeżo w pamięci, rzadziej wskazywało go jako źródło silnego stresu – odpowiedziało tak jedynie 19 proc. respondentów z tej grupy.

W okresie egzaminów, takich jak matura czy test ósmoklasisty, w gabinecie częściej niż zwykle słyszę pytanie – zarówno od dzieci, jak i nastolatków – jak to zrobić, żeby się nie stresować? To pytanie mówi nam o dwóch aspektach: że stres jest zjawiskiem dotykającym osoby w każdym wieku i że dla większości z nas jest on stanem nieprzyjemnym, którego chcemy się pozbyć. Dlatego warto, aby wybrzmiało, że stres jest potrzebny, bo informuje nas, że wewnętrzna równowaga organizmu została na jakimś poziomie naruszona. Z perspektywy psychologicznej stres możemy rozumieć jako relację adaptacyjną między możliwościami danej osoby a wymogami sytuacji (stresorem, bodźcem awersyjnym), która charakteryzuje się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Stąd efektem „stresowania się” będą takie objawy jak: zwiększona częstość oddechu, przyspieszenie akcji serca, uczucie ciepła, ale też wzrost ciśnienia tętniczego, wzrost stężenia glukozy we krwi, zwiększony przepływ krwi przez mięśnie. Dawniej tak zaprojektowane funkcjonowanie organizmu miało ułatwić radzenie sobie z zagrożeniem uruchamiając tzw. mechanizm walki lub ucieczki. I o ile w dzisiejszym świecie rzadko kiedy trzeba podejmować takie działania, to reakcje naszego organizmu nadal są bardzo podobne – wyjaśnia Bartosz Neska, psycholog dzieci i młodzieży w enel-med.

Ponad połowa Polaków nie radzi sobie ze stresem

Choć matury są dziś głównie udziałem młodzieży, stres z nimi związany pokazuje coś więcej – że wielu z nas brakuje skutecznych sposobów radzenia sobie z napięciem psychicznym. Jak wynika z badania enel-med przeprowadzonego na panelu Ariadna, ponad połowa Polaków deklaruje, że słabo lub źle radzi sobie ze stresem. 41 proc. ocenia swoje umiejętności w tym zakresie jako średnie, a kolejne 17 proc. przyznaje, że raczej źle lub bardzo źle znosi napięcie psychiczne. Tylko 7 proc. badanych uważa, że radzi sobie ze stresem bardzo dobrze, a 35 proc. – raczej dobrze. Różnice widać także w podziale na płeć – niemal co 5. kobieta (19 proc.) ocenia swoje zdolności radzenia sobie ze stresem jako złe lub bardzo złe, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 14 proc.

Do pewnego poziomu stres może być motywujący i ma zachęcać nas do wkładania większego wysiłku w aktywności, które z jakiegoś powodu są dla nas ważne, mobilizując przy tym nasze zasoby, często te poznawcze, intelektualne, np. podczas ważnego testu czy egzaminu. Zdarza się jednak i tak, że poziom stresu jest na tyle wysoki, że działa paraliżująco, a jeśli utrzymuje się długo (tzw. stres chroniczny) może prowadzić do takich następstw jak m.in. zaburzenia snu, spadek odporności, problemy skórne, wahania wagi, choroby układu pokarmowego i krążenia, większe ryzyko zaburzeń afektywnych – tłumaczy Bartosz Neska.

Są sposoby na stres

Sposobów na rozładowanie stresu jest wiele, ale niektóre wybierane są przez Polaków zdecydowanie częściej niż inne. Jak wynika z badania enel-med, najpopularniejszą metodą jest słuchanie muzyki – wskazało ją 33 proc. respondentów. Kolejne miejsca zajmują rozmowa z bliską osobą (28 proc.) oraz ucieczka w inne aktywności, które pozwalają nie myśleć o problemie (20 proc.). Po słodycze w chwilach napięcia sięga 15 proc. badanych, tyle samo decyduje się na ćwiczenia oddechowe. Na aktywność fizyczną stawia 13 proc. osób.

Preferencje różnią się w zależności od płci. Kobiety najczęściej wybierają rozmowę z drugą osobą (35 proc.), słuchanie muzyki (31 proc.) i unikanie tematu przez zajmowanie się czymś innym (23 proc.). Co piąta kobieta (20 proc.) zajada stres słodyczami, a 18 proc. praktykuje ćwiczenia oddechowe. Mężczyźni najczęściej sięgają po muzykę (35 proc.), rozmowę wskazuje jedynie co piąty (20 proc.), a 16 proc. ucieka w inne zajęcia. Co czternasty mężczyzna (11 proc.) sięga po używki – to dwa razy więcej niż w przypadku kobiet (5 proc.). Ćwiczenia fizyczne są też nieco częściej wybierane przez mężczyzn niż kobiety (14 proc. vs. 12 proc.).

Wiek również wpływa na wybór metod radzenia sobie ze stresem. Wśród najmłodszych (18-24 lata) zdecydowanie dominuje muzyka – aż 42 proc. wskazało ją jako sposób na rozładowanie napięcia. To także najczęściej wybierana metoda we wszystkich grupach wiekowych. Osoby w wieku 25-34 lata częściej niż inni unikają stresu poprzez zajmowanie się czymś innym (26 proc.). Z kolei przedstawiciele pokolenia 55+ najchętniej stawiają na rozmowę z drugim człowiekiem – 31 proc. badanych z tej grupy wskazało ją jako swoją główną strategię radzenia sobie ze stresem.

Obniżaniu poziomu stresu sprzyjają aktywności fizyczne, zdrowa dieta, higiena snu, efektywne zarządzenia czasem, ale też pozytywne nastawienie i podejmowanie relaksujących aktywności. Dobrymi sposobami radzenia sobie z odczuwaniem nadmiernego napięcia są ćwiczenia relaksacyjne, medytacja czy treningi oddechowe. Warto pamiętać, że w wypracowaniu skutecznych dla danej osoby działań i aktywności profilaktycznych w kontekście nadmiernego stresowania się mogą pomóc psychologowie i psychoterapeuci – podkreśla Bartosz Neska, psycholog dzieci i młodzieży w enel-med.

***

Metodyka badania:
Badanie zostało zlecone przez enel-med i przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1143 osób. Zrealizowane metodą CAWI w dniach 25-28 kwietnia 2025.

Przeczytaj teraz

Medicover przypomina: szczepienia są gwarancją zdrowia dla Ciebie i Twoich najbliższych

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 2.05.2025

Europejski Tydzień Szczepień to doskonała okazja, by przypomnieć o ogromnym znaczeniu szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych. W ostatnich latach obserwujemy niepokojący powrót odry czy krztuśca, które jeszcze do niedawna zdawały się być pod kontrolą. W niektórych województwach poziom zaszczepienia dzieci przeciwko nim spadł poniżej 90 proc.1, co może potencjalnie tworzyć ryzyko epidemiczne.

Szczepienia to pewna inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo zarówno dla nas samych, jak i dla naszych bliskich – wciąż pozostają one jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed groźnymi chorobami zakaźnymi i wynikającymi z nich powikłaniami. Ta prosta i bezpieczna metoda profilaktyki chroni nas przed skutkami ataków wirusów i bakterii w tym długotrwałymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i jakości życia.

Ekspertka Medicover, lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych, specjalista medycyny rodzinnej oraz specjalista epidemiologii, przypomina i ostrzega:

  • krztusiec nie jest wyłącznie chorobą dziecięcą, szczególnie niebezpieczną dla niemowląt – dorośli również mogą na nią zachorować i zarażać najmłodsze, nieuodpornione jeszcze dzieci, dlatego szczepienie przypominające, wykonywane co 10 lat, to istotna inwestycja w utrzymanie zdrowia nie tylko swojego ale całej rodziny.
  • Rosnące odmowy rodziców dotyczące szczepień, a także widoczne spadki poziomów zaszczepienia w większości polskich województw powinny być alarmujące dla społeczeństwa i instytucji ochrony zdrowia. Podstawowe szczepienia dzieci, takie jak te przeciwko odrze, śwince i różyczce, skutecznie zmniejszają liczbę zachorowań oraz powikłań w przypadku ciężkiego przebiegu tych chorób.
  • Osoby planujące podróż powinny upewnić się, że są odpowiednio zaszczepione w zależności od wybranej destynacji. W Medicover pacjent otrzyma poradę jakie szczepienia należy przyjąć przed udaniem się do poszczególnych regionów świata oraz uzupełni szczepienia rutynowe.

W Medicover profilaktyka jest jednym z priorytetów, dlatego tutejsi eksperci nieustannie edukują i doradzają, odpowiadając na pytania pacjentów oraz rozwiewając ich wątpliwości dotyczące szczepień. Dzięki doradztwu profesjonalistów pacjenci są w stanie podjąć najlepszą decyzję opartą na analizie potwierdzonej badaniami. Medicover od lat oferuje szczepienia dla całych rodzin, w tym nowoczesną profilaktykę dla kobiet w ciąży. Oprócz szczepień przeciwko grypie i krztuścowi, firma od niedawna zapewnia również szczepienia dla kobiet w ciąży przeciwko RSV, która gwarantuje ochronę przed zachorowaniem nie tylko matce, ale i dziecku w pierwszych miesiącach jego życia.

– Pomimo, że szczepienia są wielkim osiągnięciem współczesnej medycyny, nadal spotykamy pacjentów, którzy nie wierzą w ich skuteczność i bezpieczeństwo. A przecież nauka o szczepieniach – wakcynologia – nie jest kwestią wiary tylko wiedzy, dzięki niej wiemy, że szczepienia są procedurą bezpieczną, zwiększającą bezpieczeństwo zdrowotne osoby zaszczepionej i często również jej najbliższych – mówi lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych, specjalista medycyny rodzinnej oraz specjalista epidemiologii w Medicover.

Dezinformacja i lęki związane z bezpieczeństwem szczepionek wśród dzieci i dorosłych wpływają na decyzje Polaków, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla całego społeczeństwa. Świadomość społeczna dotycząca szczepień jest kluczowa dla ochrony zdrowia publicznego, dlatego Medicover od dawna kładzie nacisk na działalność edukacyjną w tym obszarze.

***

Źródło danych:

  1. https://www.doz.pl/czytelnia/a18248-Osmiokrotny_wzrost_zachorowan_na_odre_w_Polsce._Co_jest_powodem_powrotu_tej_groznej_choroby ↩︎
Przeczytaj teraz

Genomed dołącza do grona Pracodawców Medycyny Prywatnej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 1.05.2025

Miło nam poinformować, że do Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej dołączyła firma Genomed S.A. Zajmuje się ona odczytywaniem i przetwarzaniem informacji zawartej w materiale genetycznym – DNA. Od 17 lat świadczy usługi sekwencjonowania i analizy DNA/RNA, syntezy DNA oraz diagnostyki genetycznej. Wspiera lekarzy, pacjentów, diagnostów oraz naukowców – dostarczając rzetelne wyniki analiz genetycznych dla ponad tysiąca klinik i ośrodków badawczych w Polsce i Unii Europejskiej.

Firma jest jednym z pierwszych prywatnych laboratoriów genetycznych w Polsce, a od 2011 roku – spółką notowaną na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych. Strategicznym partnerem firmy i akcjonariuszem jest Diagnostyka S.A. Działania podejmowane są w dwóch głównych obszarach: diagnostyki genetycznej oraz usług dla nauki i biotechnologii.

Diagnostyka genetyczna – dla pacjentów i klinik

Genomed S.A. oferuje szeroki zestaw ponad 200 badań genetycznych skierowanych do lekarzy, pacjentów oraz ośrodków medycznych, specjalizując się w diagnostyce chorób rzadkich, nerwowo-mięśniowych, chorób oczu oraz w genetyce prokreacyjnej. Jako pierwsi w Polsce – we współpracy z ginekologami – wprowadzili do rutynowej diagnostyki prenatalnej nieinwazyjne genetyczne testy prenatalne (NIPT). Od ponad dekady wykonują NIPT we własnym laboratorium (obecnie test SANCO). Zapewnili wsparcie i spokój w ciąży dla niemal 60 000 pacjentek w Polsce i Europie, co czyni firmę jednym z najbardziej doświadczonych laboratoriów tego typu w Europie. Portfolio firmy obejmuje również panele NGS, badania całego eksomu (WES) i całego genomu (WGS). Genomed S.A. wspiera pacjentów poprzez konsultacje genetyczne w poradni NZOZ Genomed. Firma stworzyła pierwsze w Polsce autorskie oprogramowanie BroVar – system wspomagający diagnostów w analizie danych NGS i klasyfikacji wariantów, który znacząco przyspiesza wydawanie wyników badań.

Genomed S.A. angażuje się w liczne projekty B+R, w tym: diagnostykę nowotworów z wykorzystaniem płynnej biopsji, strategię leczenia chorób neurodegeneracyjnych, tworzenie narzędzi do medycyny spersonalizowanej. W ramach projektu POLGENOM firma współtworzyła pierwszą polską referencyjną bazę genomową – dzięki sekwencjonowaniu i analizie pełnych genomów zdrowych, długowiecznych Polaków.

Infrastruktura i jakość

Firma dysponuje nowoczesnym parkiem technologicznym, w tym sekwenatorami Illumina, Element Biosciences, Oxford Nanopore, stacjami pipetującymi i robotami laboratoryjnymi. Korzysta z autorskiego systemu do zarządzania danymi laboratoryjnymi oraz z bezpiecznych platform do udostępniania wyników. Jakość usług potwierdzają certyfikaty European Molecular Genetics Quality Network i Cystic Fibrosis Network. Genomed S.A. jest Laboratorium Rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka.

Za każdym wynikiem stoi zespół – eksperci, którzy łączą pasję do nauki z troską o pacjentów i rozwój medycyny. Rezultaty pracy firmy opublikowane zostały w ponad 20 pracach w prestiżowych czasopismach naukowych. To dzięki tej wiedzy i pasji Genomed S.A. oferuje rozwiązania na światowym poziomie.

Zachęcamy do obejrzenia poniższych materiałów video.

Przeczytaj teraz