Będą zmiany w centrach zdrowia psychicznego
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia wprowadza zmiany w programie pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego (CZP). Dotyczą one spełniania warunków kadrowych oraz udzielania opieki pacjentom. Projekt rozszerza także program o kolejnych realizatorów.
Projekt doprecyzowuje przepis, który wzbudza wątpliwości w oddziałach wojewódzkich NFZ. Mówi on, że w skład centrum mogą wchodzić także inne komórki organizacyjne udzielające świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej.
Warunek dotyczący zapewnienia nie mniej niż 25 miejsc na 100 tysięcy osób powyżej 18 roku życia na danym terenie, mówi, że do wymogu tego wlicza się także miejsca na dziennym oddziale psychiatrycznym i dziennym oddziale psychiatrycznym rehabilitacyjnym.
Wprowadzono także zmiany, które mają ułatwić realizację konsultacji telefonicznych przez lekarzy, a także zmianę, zgodnie z którą na jeden PZK (punkt zgłoszeniowo-konsultacyjny) nie powinno przypadać więcej niż 100 tysięcy osób powyżej 18 roku życia. Zgodnie z projektem możliwe będzie udzielanie świadczeń w centrum zdrowia psychicznego osobom poniżej 18 roku życia.
Allenort dołącza do MindHealth
Podmiot prowadzący CZP musi jednocześnie spełniać trzy normy zatrudnienia – wynikające z rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej, minimalnego zatrudnienia dla komórek dziennych, ambulatoryjnych i środowiskowych oraz dotyczących całego personelu centrum zdrowia psychicznego.
Lista realizatorów projektu zwiększona zostanie także o 43 podmioty, w większości publiczne. Wśród nich jest 14 prywatnych, w tym – Nowy Szpital w Olkuszu, Centrum Zdrowia Tuchów oraz Centrum Medyczne Gizińscy z Bydgoszczy.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 5 stycznia 2023 roku.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 14 dni.