Będą zmiany w Kodeksie pracy
Do konsultacji skierowano projekt zmian w ustawie Kodeks pracy. Mają one wejść w życie 6 sierpnia 2022 roku i dotyczą między innymi takich kwestii jak urlop opiekuńczy (dodatkowy) czy urlop rodzicielski, który zostanie wydłużony.
Inne zmiany dotyczą zwolnienia od pracy w związku z siłą wyższą, umów na okres próbny, wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz delegowania pracowników.
Zgodnie z projektem umowa na okres próbny nie będzie mogła przekraczać 3 miesięcy, tak jak to jest obecnie, po niej będzie zawierana umowa na czas określony, a potem – na czas nieokreślony.
Umowa na okres próbny będzie trwała 1 miesiąc, przy zatrudnianiu na umowę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy oraz 2 miesiące przy zatrudnianiu na czas określony od 6 do 12 miesięcy.
Czytaj także: Scanmed dołącza do Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji>>>
Dodatkowo wprowadzony do Kodeksu pracy urlop opiekuńczy będzie liczył 5 dni w roku kalendarzowym i będzie służył zapewnieniu osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub wspólnie zamieszkującej.
Pracodawca nie będzie mógł rozwiązać umowy z pracownikiem/pracownicą w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego czy rodzicielskiego (będzie to możliwe tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy).
Zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, nocnych lub delegowanie poza stałe miejsce pracy będzie musiał wyrazić pracownik wychowujący dziecko do lat 8 (nie jak obecnie– do 4).
Czytaj także: Grupa Lux Med wśród Super Marek Pracodawców >>>
Urlop rodzicielski określono na 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz na 43 tygodnie w przypadku porodu mnogiego, a każdemu z rodziców będzie przysługiwało 9 tygodni urlopu rodzicielskiego (nieprzenoszalnego na drugiego rodzica).
Nowelizacja ustawy wdraża przepisy unijne zawarte w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2019 roku.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 15 lutego 2022 roku.
Uwagi do projektu można przekazywać do 17 marca 2022 roku.