Będą zmiany w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wprowadza uaktualnione definicje kilku pojęć oraz zmiany w części normatywnej i w zakresie realizacji świadczeń.
Projekt uaktualnia takie pojęcia jak instruktor terapii uzależnień, osoba ubiegająca się o otrzymanie certyfikatu instruktora terapii uzależnień, osoba ubiegająca się o otrzymanie certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalista psychoterapii uzależnień oraz dodaje definicję osoby w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychoterapii uzależnień.
Rozporządzenia wprowadza zmiany w części normatywnej poprzez dodanie definicji spotkania społeczności. Dzięki temu możliwe będzie uwzględnienie spotkań w trakcie hospitalizacji pacjentów na oddziałach dziennych.
Mazowiecki Szpital Allenort zmienia się w Mazowiecki Szpital Mind Health
Rozszerzono także wykaz świadczeń zawartych w załącznikach, co pozwoli na przypisanie świadczeń opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży realizowanych w ramach poziomów referencyjnych do określonych typów świadczeń (stacjonarnych, dziennych oraz ambulatoryjnych), dzięki czemu uniknie się wątpliwości interpretacyjnych.
Projekt wprowadza też zmiany w zasadach realizacji świadczeń dla osób z autyzmem dziecięcym, które doprecyzowują warunki ich realizacji.
Do poszczególnych świadczeń dopisana została definicja grupy świadczeniobiorców, która jest zgodna z definicją obowiązującą w pozostałych świadczeniach dla dzieci i młodzieży.
Doprecyzowano również, iż superwizja może być realizowana za pomocą narzędzi teleinformatycznych.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 12 lipca 2022 roku.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 10 dni.