Będą zmiany w przepisach dotyczących leczenia krwią
Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego leczenia krwią i jej składnikami. Wprowadza on między innymi zmiany dotyczące obecnie obowiązującego 24 godzinnego okresu obserwacji pacjentów po przetoczeniu krwi lub jej składników.
Zmiana ta uwzględnia wytyczne Krajowej Rady do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wątpliwości zgłaszane przez lekarzy, że obecny przepis jest niepraktyczny. Zapewnienie całodobowej hospitalizacji pacjentów po przetoczeniu krwi lub jej składników w większości przypadków nie znajduje bowiem medycznego uzasadnienia, a niepotrzebnie wydłuża pobyt w szpitalu. Ogranicza też dostępność do tych świadczeń, co ma znaczenie dla pacjentów wymagających regularnego przetaczania krwi, na przykład onkologicznych czy hematologicznych.
Żagiel Med otworzył Centrum Chirurgii Plastycznej
Projekt rozszerza także katalog osób wykonujących samodzielnie badania w zakresie immunologii transfuzjologicznej (immunohematologiczne) o osoby, które nie są diagnostami laboratoryjnymi, a przeszły przeszkolenie w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi i zdobyły uprawnienia w tym zakresie. Natomiast autoryzacja wyników badań nadal byłaby wykonywana przez diagnostów laboratoryjnych lub lekarzy posiadających stosowne doświadczenie.
Z uzasadnienia do projektu wynika, że badania te stanowią niewielki wycinek spektrum diagnostyki laboratoryjnej i opanowanie ich prawidłowego wykonywania nie wymagania ukończenia studiów na wydziale analityki medycznej.
Rozwiązanie to ma zwiększyć dostępność kadr z odpowiednimi kwalifikacjami dla wielu laboratoriów, zapewnić odpowiedni poziom leczenia krwią i jej składnikami oraz bezpieczeństwo biorców krwi.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 12 grudnia 2022 roku. Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 10 dni.