Bezpieczny sport – Robert Korzeniowski z Grupą Lux Med

0
815

Jak wynika z badań aż 2/3 Polaków uprawia sport. Potwierdza to rosnące zainteresowanie kolarstwem po sukcesie Michała Kwiatkowskiego w Mistrzostwach Świata UCI czy ogromna liczba zawodników, którzy pojawiają się na starcie coraz częściej organizowanych maratonów. Grupa Lux Med wspiera Polaków w aktywnym trybie życia i dba o to, aby uprawiali sport bezpiecznie. Dlatego też powstał specjalny program dla aktywnych, nad którym czuwa Robert Korzeniowski.

Aktywność fizyczna jest nieodłączną częścią życia wielu z nas. Czasem zupełnie amatorska i okazjonalna, a czasem wyczynowa i nastawiona na osiąganie coraz lepszych wyników. Niezależnie od tego, decydując się na uprawianie różnych dyscyplin, warto kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, by nie doprowadzić do kontuzji, stanu przemęczenia czy spadku motywacji spowodowanego brakiem osiągnięć, czy po prostu lepszych wyników. Bieganie, jazda na rowerze, crossfit, triathlon to popularne, ale wymagające dyscypliny, często skłaniające nas do wytężonego wysiłku i przekraczania swoich granic.

– Decydując się na wzmożoną aktywność fizyczną należy się do tego dobrze przygotować, znać swoje możliwości i słuchać sygnałów organizmu. Dzięki temu łatwiej jest podejmować świadome decyzje. Zawsze podkreślamy jak ważna jest współpraca z ortopedą, kardiologiem czy fizjoterapeutą – to ważni specjaliści, którzy są w stanie bardzo pomóc każdemu miłośnikowi sportu. Gdy aktywny człowiek korzysta z ich wiedzy i umiejętności, sport staje się bezpieczny, co jednoznacznie przyczynia się do osiągania coraz lepszych wyników – podkreśla Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego Grupy Lux Med.

Jeśli zdecydowaliśmy się na trenowanie wybranej dyscypliny lub nasze dziecko jest członkiem klubu juniorskiego i rozpalamy w nim miłość do sportu, należy zwrócić uwagę na przeprowadzenie takich badań jak: ocena zdolności tlenowych sportowca, ocena zdolności beztlenowych, test funkcjonalny FMS, trening funkcjonalny czy trening motoryczny. Wtedy będziemy mieć większą świadomość możliwości i ograniczeń organizmu, predyspozycji ruchowych i wydolnościowych, a sport może okazać się dla nas wielką przygodą.

– To bardzo ważne, by wspierać wszystkich sportowców na każdym etapie ich rozwoju. I małych i dużych. Odpowiednia troska i opieka pozwoli im bezpiecznie odnosić sukcesy oraz osiągać jak najlepsze rezultaty. Cieszę się, że potrzeba edukacji prozdrowotnej Polaków jest dostrzegana, a przez nasze działania możemy przyczynić się do popularyzowania sportu – mówi Robert Korzeniowski, Menadżer Projektu Medycyna dla Sportu i Aktywnych.

Grupa Lux Med coraz bardziej angażuje się w sport, o czym świadczy chociażby partnerstwo z Polskim Komitetem Olimpijskim. Do Grupy należy między innymi renomowany szpital specjalizujący się w ortopedii i medycynie sportowej Carolina Medical Center, któremu – jako jednemu z dwóch na świecie – przyznano tytuł FIFA Medical Clinic of Excellence.

– Mamy bogate doświadczenie w przywracaniu sportowców do pełni sprawności ruchowej i wspieraniu ich w dążeniu do optymalnej dyspozycji fizycznej i olimpijskiej formy sportowej. Sport wyczynowy wiąże się ogromnymi przeciążeniami, a naszym zadaniem jest czuwanie nad zdrowiem zawodowców poprzez indywidualne podejście do każdego z nich. Teraz ścieżka ta będzie dostępna dla szerokiego grona osób aktywnych fizycznie – mówi o programie dr Robert Śmigielski, ortopeda Carolina Medical Center.

W Warszawie ruszyła także – pierwsza z planowanych sześciu – placówka Profemed Rehabilitacja świadcząca usługi z zakresu Medycyny dla Sportu i Aktywnych. Do udziału w projekcie, obok Roberta Korzeniowskiego, zaproszono także znanego kardiologa – biegacza Roberta Gajdę. W zakresie  standaryzacji prób wysiłkowych oraz procesu orzecznictwa medycyny sportowej Grupa Lux Med nawiązała współpracę z kierowanym przez dr. Huberta Krysztofiaka Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej.

Teraz każdy sportowiec, amator i profesjonalista, będzie mógł szukać fachowej porady w placówkach Grupy Lux Med poza abonamentem. Do dyspozycji pacjentów są lekarze różnych specjalizacji: ortopedzi, kardiolodzy, interniści, dietetycy, psycholodzy oraz fizjoterapeuci. Wszyscy oni mają doświadczenie w sporcie lub są lekarzami o specjalności medycyny sportowej. Dzięki ich pomocy każdy będzie mógł uprawiać sport bezpiecznie.