Bezpłatne szczepienia na grypę dla wybranych grup społecznych
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia bezpłatnymi szczepieniami, stanowiącymi metodę zapobiegania grypie sezonowej, zostaną objęci przedstawiciele kilku grup społecznych, wśród nich osoby zatrudnione w pomiotach leczniczych, farmaceuci oraz osoby uprawnione do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej.
Poza tym szczepienia obejmą nauczycieli akademickich, wybrane grupy doktorantów i studentów, pracowników i pensjonariuszy DPS, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolu, osoby pracujące z dziećmi w placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej czy w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Szczepienia będą także dotyczyły osób prowadzących zajęcia na uczelniach kościelnych oraz w wyższych seminariach duchownych, a także funkcjonariuszy albo żołnierzy: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, strażników straży gminnej (miejskiej), oraz członków ochotniczych straży pożarnych, ratowników górskich i wodnych wykonujących działania ratownicze,
Szczepienia obejmą także osoby urodzone nie później niż w 1946 roku.
Czytaj także: Powstanie Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych >>>
Uzasadnienie do projektu rozporządzenia mówi o tym, że w związku z trwającym stanem epidemii wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 w sezonie jesiennym w okresie wzmożonych infekcji wzrasta poziom zachorowań na grypę, dlatego w czasie stanu epidemii Covid-19 konieczne jest wdrożenie działań profilaktycznych przeciw grypie.
Przeprowadzenie szczepień ochronnych przeciw tej chorobie stanowi najlepszą dostępną obecnie metodę zapobiegania rozprzestrzenianiu się grypy – czytamy w uzasadnieniu do projektu. Z danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w sezonie 2019/2020 w okresie od 01.09.2019 do 15.07.2020 na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało 3 873 136 osób. Z powodu grypy i jej powikłań hospitalizowano 17 317 osób. Zmarło 65 osób. Zgony dotyczyły głównie osób po 65. roku życia, które są najbardziej narażone na powikłania grypy.
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2021 roku.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 6 sierpnia 2021 roku.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu siedmiu dni.